Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde cristian bh » 22 Ian 2014, 19:19

dogvet scrie:.Fotografia pe care tu o arati arata clar ca bucatile de lemn bagate la lipit trebuie sa fie perfect trase pe ambele parti(adica bagate la masina de degrosat ) altfel aleluia uniformitate (grosime )panou incleiat,o sa iasa ca un zigurat.Masinile de degrosat sint fie de acum 40 ani,adica invirti ochiometric de roata ,fie digitale,am vazut si din asta.Ce te faci daca vin eu la tine,individ extrem de circotas :) ,si iti aduc scindura de diferite grosimi,adica de 25-30-27-mm,dar iti aduc si de 19 sau 19,5,cerindu-ti sa-mi faci panouri de 20 mm si sa valorifici si scindura mai mica de 20mm grosime dupa uscare.Exclus sa-ti treaca prin cap sa o dai pe cea cu grosime relativ necorespunzatoare de-o parte!!.Cu presa pe care tu o arati nu poti face ceea ce cer eu ,cu aia mai primitiva care lucreaza pe baza de pene vei face panouri cu o fata perfect dreapta si ci cu cealalta mai putin dreapta,fata mai defecta venind la interiorul stupului si facind astefel economie de material si hatirul clientului.Ce zici ,ma primesti :mrgreen: :P (am glumit)?

Ii fi tu individ extrem de carcotas,da-ti spun eu ca se poate face simplu panouri de orice grosime din scanduri de latimi diferite si grosimi diferite,iat abrichturile de grosime cele de 40 de ani cu roata ochiometrica fac treaba la ora actuala de multe ori mai bine decat unele digitale pt ca atunci fonta era fonta ,in cantitate suficienta facute sa lucreze dublu de 40 de ani si mai mult.
scandurile cele mai groase decat grosimea dorita a panoului ti-a explicat bunka cum se face.
Cu cele mai subtiri si crezi ca cu asta ai pus o intrebare de genul ,,palarie-ntrun picior ghici ciuperca cei,,
e mai simplu,le tragi la grosime si apoi la spinteci la cota dorita a panoului plus ceva mm adaos de indreptare
si sunt indreptate gata pe cant bune numai de pus in presa aia galbena fara nici un falt. :idea:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 19:22

mircea scrie:Bunka
Sigur ca nu este reclama.
Vezi tu insa, ...pentru un apicultor - producator - comerciant (cum esti tu) este un pic dificil .
Alt Stupar ti-a sugerat doar ca linia de demarcatie dintre cele trei, poate fi foarte fragila si depinde numai de tine sa nu le amesteci.
Nu de alta , dar parca nu as vrea sa se mai repete situatia cand litigii comerciale dintre tine si parti , sa mai fie dezbatute pe forum,

Ia sfatul asta ca venind de la prieteni.
Spor si succes in tot ce vrei sa intreprinzi !


Nu a fost vb de nici un litigiu comercial..acolo e alta problema care se rezolva altfel. :idea:
Multumesc pt urare !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde Dragos2006 » 22 Ian 2014, 21:24

Tin sa-l felicit pe Adi Murgoci pentru ceea ce face si in acelasi timp sa-i multumesc pentru ca mi-a deschis noi orizonturi in viata apicola. Munca lui nu poate fi cuantificata in bani ci doar in comori in cer. Din punctul meu de vedere ceea ce face acest om este necomercial pentru ca ori ce pret ar cere pe mierea lui oricum nu este platita , pentru ca orice pret ar cere pe o lada tot nu ar compensa sufletul pus in fiecare scandura asamblata. ATAT .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: BUNKA

Mesajde paul » 22 Ian 2014, 21:32

Dragos2006 scrie: Munca lui nu poate fi cuantificata in bani ci doar in comori in cer.

Munca ta se pare ca poate fi cuantificata ...NUMAI IN BANI ! :lol: Iti amintesti formula ... "extragem si transformam in lovele"( era vorba despre siropul administrat de Marian & Co si de care te mirai apoi ... cata "miere" :o ) :oops:
Tre' sa te gandesti ce fusaraie faci prin cer ca altfel vei fi ... saracul de serviciu ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: BUNKA

Mesajde pst_claudiu » 22 Ian 2014, 22:04

paul, imi place semnatura ta.
Bunka, te stiu de pe forumul vechi de prin 2003 cand postai niste lucruri interesante despre candienii aia.(fratii tai de suferinta legat de vreme) si de la care ai avut si preluat unele idei legate de iernatul la interior, ceruirea lazilor,etc.
Imi permiti sa te intreb urmatorul lucru: Crezi ca erai in alt loc acum daca nu treceai prin toate experimentele pe care le-ai avut/facut? Le-ai mai repeta?
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 22:16

Dragos2006 scrie:Tin sa-l felicit pe Adi Murgoci pentru ceea ce face si in acelasi timp sa-i multumesc pentru ca mi-a deschis noi orizonturi in viata apicola. Munca lui nu poate fi cuantificata in bani ci doar in comori in cer. Din punctul meu de vedere ceea ce face acest om este necomercial pentru ca ori ce pret ar cere pe mierea lui oricum nu este platita , pentru ca orice pret ar cere pe o lada tot nu ar compensa sufletul pus in fiecare scandura asamblata. ATAT .


Multumesc de apreciere Dragos !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 22:30

paul scrie:
Dragos2006 scrie: Munca lui nu poate fi cuantificata in bani ci doar in comori in cer.

Munca ta se pare ca poate fi cuantificata ...NUMAI IN BANI ! :lol: Iti amintesti formula ... "extragem si transformam in lovele"( era vorba despre siropul administrat de Marian & Co si de care te mirai apoi ... cata "miere" :o ) :oops:
Tre' sa te gandesti ce fusaraie faci prin cer ca altfel vei fi ... saracul de serviciu !



Nu fi rau aici Paul ca eu de ex nu stiu despre ce e vb...si nici nu am de gand sa imi transform pagina intr-un batelfield pro sau contra Dragos 2006, eu cred ca fiecare dintre noi avem parti bune si parti mai putin bune, nimeni nu e perfect, nici eu nici tu nici Dragos nici Adi (AltStupar) :P
Dragos a invatat pe multi multe lucruri...daca ai sti cate cuvinte de bine am auzit din gura multora care ma suna si nu au nici o treaba cu activitatea pe vre-un forum...de ex Dragos are fel de fel de filme pe You Tube in care explica felul cum se face o turta proteica buna, cand se da cum se da...stii si tu ca apicultura e un domeniu plin de secrete..sau mai bine zis plin de secretomani care au senzatia ca numai ei stiu tot si nu vor sa impartaseasca aceste "secrete" cu nimeni ...ei, Dragos nu e omul asta, el ajuta pe toata lumea dezinteresat...la un apicultor crede-ma lucrul asta conteaza cel mai mult..face diferentza intre a te comporta ca un OM sau nu.
Dincolo de tot ce a gresit sau nu Dragos pe forumul asta sau in alta parte fatza de cineva..ce-i al lui e pus deoparte si eu il respect pt asta !!
Nu pot fi acuzat ca il perii gratis pt ca niciodata nu am avut nici clinciuri cu el, nici discutii pro sau contra...pur si simplu l-am urmarit 10 ani si am incercat sa culeg de la el tot ce a fost bun dupa judecata mea !
Cand Dragos facea apicultura, noi astia multi de pe aici si nu numai..nu stiam pe unde se pisha albina... :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 22:40

pst_claudiu scrie:paul, imi place semnatura ta.
Bunka, te stiu de pe forumul vechi de prin 2003 cand postai niste lucruri interesante despre candienii aia.(fratii tai de suferinta legat de vreme) si de la care ai avut si preluat unele idei legate de iernatul la interior, ceruirea lazilor,etc.
Imi permiti sa te intreb urmatorul lucru: Crezi ca erai in alt loc acum daca nu treceai prin toate experimentele pe care le-ai avut/facut? Le-ai mai repeta?



As face oricand totul de la capat pt ca daca faceam altfel, nu ajungeam la ideea de a intretine albina in sistemul Delon modificat pe celula mica...si din punctul meu de vedere asta e maximul ce pot face ...adica daca reusesc sa fac selectie pt o albina rezistenta la varoa, daca reusesc sa iernez in conditii superioare fata de conventional si se pare ca reusesc...si daca reusesc sa rezolv cu treaba asta toate celelate aspecte despre care am vorbit mereu...atunci am ajuns unde trebuia !!
Nu mai conteaza nici anii, nici banii...conteaza doar rezultatul si ce urmeaza de acum incolo ..
Binenteles ca au fost si experimente nereusite..mai ales cu iernatul la interior...asta nu inseamna ca nu merge, sunt altii care ierneaza sute de colonii asa...toata chestia e sa stii cum se face..intre timp eu am deschis okii in alta directie care imi da satisfactii deosebite...celula mica, si Delonul alaturi de alte chestii...deci clar as face aceleasi alegeri ...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde cristian bh » 23 Ian 2014, 00:09

la mester hobby sectiunea,,scule pt utilaje,,randul 2 primele 4 p0zitii gasesti atat pt gaura cat si pt dop .
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 23 Ian 2014, 00:46

Da, multzam frumos...am mai gasit un site de profil cu scule SH de afara profesionale si adezivi ...dopuri din creanga ..tot ce vrei !
Multumesc mult pentru indrumare !! O sa creasca nitzel calitatea in urma discutiei noastre ! :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde cristian bh » 23 Ian 2014, 01:06

Pt putin,
calitatea finala depinde de calitatea panourilor,calitatea mierii de ceea ce culege albina.
orice pas sarit peste ceea trebuie facut corect din diferite motive duce la rezultate nes.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: BUNKA

Mesajde paul » 24 Ian 2014, 10:52

BUNKA scrie:

Nu fi rau aici Paul ca eu de ex nu stiu despre ce e vb...si nici nu am de gand sa imi transform pagina intr-un batelfield pro sau contra Dragos 2006, eu cred ca fiecare dintre noi avem parti bune si parti mai putin bune, nimeni nu e perfect, nici eu nici tu nici Dragos nici Adi (AltStupar)
Dragos a invatat pe multi multe lucruri...daca ai sti cate cuvinte de bine am auzit din gura multora care ma suna si nu au nici o treaba cu activitatea pe vre-un forum...de ex Dragos are fel de fel de filme pe You Tube in care explica felul cum se face o turta proteica buna, cand se da cum se da...stii si tu ca apicultura e un domeniu plin de secrete..sau mai bine zis plin de secretomani care au senzatia ca numai ei stiu tot si nu vor sa impartaseasca aceste "secrete" cu nimeni ...ei, Dragos nu e omul asta, el ajuta pe toata lumea dezinteresat...la un apicultor crede-ma lucrul asta conteaza cel mai mult..face diferentza intre a te comporta ca un OM sau nu.
Dincolo de tot ce a gresit sau nu Dragos pe forumul asta sau in alta parte fatza de cineva..ce-i al lui e pus deoparte si eu il respect pt asta !!
Nu pot fi acuzat ca il perii gratis pt ca niciodata nu am avut nici clinciuri cu el, nici discutii pro sau contra...pur si simplu l-am urmarit 10 ani si am incercat sa culeg de la el tot ce a fost bun dupa judecata mea !
Cand Dragos facea apicultura, noi astia multi de pe aici si nu numai..nu stiam pe unde se pisha albina...

Adi ... nu ma intelege gresit ! Departe de mine gandul de a transforma pagina ta intr-un battle cu Dragos ! Sincer ... n-am nimic cu Dragos ! Interventia mea s-a vrut o gluma usor acida la postarea lui Dragos ! Atat !!! Ca s-a inteles altceva ... imi pare rau ! Contam pe spiritul autocritic al lui ... Dragos ! :oops:
Iarasi nu pot fi de acord cu tine, intr-un punct ... Ca eu nu-s perfect, de acord, ca tu nu esti perfect, partial de acord, da' ca alt stupar nu-i perfect, da-mi voie sa nu fiu de acord ! :idea: Daca vrei, el este modelul meu de stupar ... In general modelele sunt ... PERFECTE ! :P
LE ... cand vine Dragoshelu' pe la tine ma chemi sa vin si eu sa-mi iau tablele de la fundurile AV ! :P
LE2 ... inafara de mine si Andrei Calinescu cine-l mai interpeleaza cu apelativul Dragoshelu' ??? :shock:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 24 Ian 2014, 14:00

Iarasi nu pot fi de acord cu tine, intr-un punct ... Ca eu nu-s perfect, de acord, ca tu nu esti perfect, partial de acord, da' ca alt stupar nu-i perfect, da-mi voie sa nu fiu de acord ! :idea: Daca vrei, el este modelul meu de stupar ... In general modelele sunt ... PERFECTE ! :P


Stiam eu ca te ating la coarda sensibila :lol:
Da, Dragos e posibil sa ajunga in Martie la mine, poate intre timp ajung eu la cum se cheama acolo...Gura Vaii sau asa ceva, unde m-am intalnit cu colegul Gelu62..si lui tre sa-i dau niste table :lol:
Deci vin eu in zona inainte de martie..te sun inainte !!

Ai grija ce faci cu "Stuparelu`" ca la el acolo e cald si bine..albinele fac plaja, si servesc un martini...ale tale au tzurtzuri la nas ! :lol:
Vorbim !!

Aaa..apropos de Dragos, ti-am zis..eu nu am avut tangentza cu el..ne-am intalnit la targuri, l-am cunoscut pesonal, am dat mana dar atat..si am auzit mancandu-se mult ..gratuit despre el, la fel cum am auzit foarte multa lume multumita de el ca invatza pe toata lumea.. deci din punctul meu de vedere treaba asta spune tot despre el ca om !
Sanatate sa ai Paule si iernare buna la albinutze ..te sun cand ajung in zona..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde paul » 24 Ian 2014, 14:25

BUNKA scrie:
Da, Dragos e posibil sa ajunga in Martie la mine, poate intre timp ajung eu la cum se cheama acolo...Gura Vaii sau asa ceva, unde m-am intalnit cu colegul Gelu62..si lui tre sa-i dau niste table :lol:
Deci vin eu in zona inainte de martie..te sun inainte !!

"Bai"... tu nu intelegi ca mi se rupe de tablele alea ? Pana-n vara incolo , cand probalbil o sa-mi trebuiasca (daca o sa am din ce face roi dupa ...iarna asta)... erau doar pretextul intalnirii face to face cu Dragoshelu' ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 24 Ian 2014, 14:33

Am inteles mai greu :lol: ...oricum va ashtept pe amandoi la Bt la un vin fiert...Daca vine te anuntz..el a zis ca trece ..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde Anizsofi » 26 Ian 2014, 00:28

Salut! Sunt nou pe aici, am citit buna parte din cele Scrise si prezentate despre Deloni. E super OK.
Anizsofi
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Ian 2014, 23:41

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori