Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Costel

Mesajde 65crs » 07 Noi 2011, 11:07

Bun gasit tuturor,ma numesc Costel si sint super incepator sint intepat de albine din iulie anul acesta unde am fost infestat cu acest microb.De atunci tot citesc pe forum prin carti,si cu cit citesc mai mult cu atit sint mai nedumerit.Detin cinci stupi Dadant pe 12 rame unde in iulie am cumparat cinci roi,dintr care unul nu iam vazut matca s-au am omorito la mutarea in stupii mei si dupa indelungi insistente cu rame cu puiet si botci pina la urma s-a bezmeticit,iar altul m-ia roit la 30 august si de frica bezmeticiri l-am unificat si aciasta facindo cu peripetii....in sfirsit mai am trei familii sa zicem dar nu disper,problema este alta ,in aciasta iarna as vrea sa mai construesc niste lazi ce tip de lazi ma sfatuiti sa comand ? Mentionez ca stupii ii am la 20 km de locuinta mar tenta multietajatul ca am auzit mai ales citit,ca se intervine mai rar la ei .Dandantul ma cam sperie cu roitul daca la mine a roit la sf lui august dapoi in luna mai la anul ,trebuie s-ami cumpar scara. Multumesc anticipat in eventualitatea unui raspuns privind modelul de stup pe care m-il recomandati.Intentionez sa infiintez stupina linga s-au inte o padure de tei si una salcim distanta intre ele fiind de doua trei sute de metrii.Cu respect Costel.
Avatar utilizator
65crs
 
Mesaje: 28
Membru din: 06 Noi 2011, 13:58
Localitate: Husi-Vaslui

Re: Costel

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2011, 11:29

Salut Costel, bine-ai venit pe forum, apuca-te serios de studiu ca e de invatat garla, referitor la intrebarea ta eu te sfatuiesc cu caldura sa analizezi ME-ul, sunt multe tipuri de lazi cu avantajele si dezavantajele lor, cauta tot ce se poate despre diferite tipuri de stupi si rame, oricum iti va fi greu sa intelegi asa de repede ce se intampla intr-o colonie, cel mai bine este sa intrebi pe cineva de pe forum care are sa zicem peste 100 de colonii si care nu este pe tipar vechi ca sa zic asa...uite vezi ce scrie Pupe, nea` Gica, DonBazil sau altii care au ceva experienta in spate.
Parerea mea personala este ca ME este cel mai bun dar eu pot fi subiectiv. Succes in cautari si decizii!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani


Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori