Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde SorinDaniel » 26 Oct 2016, 22:49

Ma vad nevoit sa dau ceva explicatii.
Stupii ii am pe pavilion si acolo iernez.
In pat cald inseamna ca ramele sunt paralele cu urdinisul.
Asa ca roiul (sau fam. mai slaba) din spatele diafragmei nu are acces la urdinis decat trecand prin familia aflata la urdinis.
M-am facut inteles ?
Pentru mine ar fi important sa stapanesc aceeasta tehnica, multumesc pentru ajutor !
SorinDaniel

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde danmirea » 29 Oct 2016, 09:47

faptul ca ii ai pe pavilion, e clar...nu ai ce face.

altfel, faceai un urdinis pe cealalta parte.
danmirea

Mesajde SorinDaniel » 29 Oct 2016, 11:57

danmirea scrie:faptul ca ii ai pe pavilion, e clar...nu ai ce face.

altfel, faceai un urdinis pe cealalta parte.

Da , asa este dar inca mai caut solutii si pentru mine.
SorinDaniel

Mesajde danmirea » 03 Noi 2016, 23:02

la ultima verificare am avut impresia ca nu am suficienta hrana in stupi,dar in urma verificarilor de pe 23.10.2016 ...totul pare OK.
un filmulet aici : https://youtu.be/AfDEIRQUvOU
danmirea

Mesajde danmirea » 05 Noi 2016, 21:00

Maine, 6 noiembrie 2016, am sa fac tratamentul cu acid oxalic impotriva varroa.
danmirea

Mesajde lucian36b » 15 Dec 2016, 16:29

danmirea scrie:Maine, 6 noiembrie 2016, am sa fac tratamentul cu acid oxalic impotriva varroa.

Salut Dan.
Poti sa imi spui te rog ce masa are remorca aia din spatele camionului si daca are frane pe aer?
Cine ti-a facut-o?

Mulltumesc
lucian36b

Mesajde danmirea » 15 Dec 2016, 23:39

remorca are 2 axe si frana inertiala.
e un fel de productie proprie dar cu ajutor :)

Am plecat in calatoria executarii unei remorci, ajuns la o firma care executa si comercializeaza asa ceva am intrebat un pret.... dupa ce am aflat pretul pentru ceea ce imi doream, aproximativ 5000 de euro...am inceput sa ma gandesc la executarea ei in regie proprie.

Asa am ajuns la knott romania, pentru a afla preturile unor componente : cupla, frane, punti...
Dupa ce mi-am facut socoteala...altfel aratau premizele efectuarii acestui proiect...

Asadar gasisem componentele, imi trebuia "caroseria " si aveam o intrebare : ce imi trebuie sa omologhez o remorca apicola executata in regie proprie?

Raspunsul l-am gasit la ing. Munteanu, un om deosebit, care mi-a facut si proiectul de executare. Dar mi-a facut proiectul pe baza unor componente ce trebuiau executate din tabla si indoita ....cum acest lucru ma costa destul de mult deoarece cei care au apkant-uri asa de mari aveau si preturi mari :).
Iarasi am dat un pas inapoi...am inceput sa studiez problema si am gasit si raspunsul...refac proiectul pe teava rectangulara.
"
Am recalculat totul si am invatat autocad si am finalizat si proiectul....apoi am gasit si o firma unde am executat "caroseria" adica au taiat si sudat tevile rectagulare...

Apoi a urmat montarea puntilor, a franelor si instalatia electrica - acestea fiind facute in 2 zile de mine .

Dupa care a urmat omologarea ei la RAR....

Alte acte si distractie....
)
Dupa acest episod am mai proiectat si executat inca doua remorci pentru varul meu (cel de la care invat inca apicultura :) )

Acum ma gandesc deja la o remorca cu o a 3 axa, viratoare...si mai lunga, de 40 de familii....dar cred ca abia in 2018 o voi executa sau la finalul anului 2017, daca acesta va fi prolific :)

Sper ca v-am ajutat cu informatiile...

O zi buna!
danmirea

Mesajde lucian36b » 18 Dec 2016, 00:43

Multumesc de raspuns. Lamurit

danmirea scrie:remorca are 2 axe si frana inertiala.
e un fel de productie proprie dar cu ajutor :)

Am plecat in calatoria executarii unei remorci, ajuns la o firma care executa si comercializeaza asa ceva am intrebat un pret.... dupa ce am aflat pretul pentru ceea ce imi doream, aproximativ 5000 de euro...am inceput sa ma gandesc la executarea ei in regie proprie.

Asa am ajuns la knott romania, pentru a afla preturile unor componente : cupla, frane, punti...
Dupa ce mi-am facut socoteala...altfel aratau premizele efectuarii acestui proiect...

Asadar gasisem componentele, imi trebuia "caroseria " si aveam o intrebare : ce imi trebuie sa omologhez o remorca apicola executata in regie proprie?

Raspunsul l-am gasit la ing. Munteanu, un om deosebit, care mi-a facut si proiectul de executare. Dar mi-a facut proiectul pe baza unor componente ce trebuiau executate din tabla si indoita ....cum acest lucru ma costa destul de mult deoarece cei care au apkant-uri asa de mari aveau si preturi mari :).
Iarasi am dat un pas inapoi...am inceput sa studiez problema si am gasit si raspunsul...refac proiectul pe teava rectangulara.
"
Am recalculat totul si am invatat autocad si am finalizat si proiectul....apoi am gasit si o firma unde am executat "caroseria" adica au taiat si sudat tevile rectagulare...

Apoi a urmat montarea puntilor, a franelor si instalatia electrica - acestea fiind facute in 2 zile de mine .

Dupa care a urmat omologarea ei la RAR....

Alte acte si distractie....
)
Dupa acest episod am mai proiectat si executat inca doua remorci pentru varul meu (cel de la care invat inca apicultura :) )

Acum ma gandesc deja la o remorca cu o a 3 axa, viratoare...si mai lunga, de 40 de familii....dar cred ca abia in 2018 o voi executa sau la finalul anului 2017, daca acesta va fi prolific :)

Sper ca v-am ajutat cu informatiile...

O zi buna!
lucian36b

Anterior

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE