Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde balasbebe » 11 Ian 2012, 18:52

Cred ca scriu pana acum a patra oara despre un film in care erau adunate toate albinele moarte, intr-un borcan cu spirt, in cazul nostru cu apa. Se agita bine si se strecoara prin filtre. Daca erau paduchi trebuia sa ramana in filtru. Este ceea mai simpla metoda si sigura pentru a afla adevarul. Se puteau duce si albine la un laborator, si sunt convins ca nu te-ar fi taxat.
Recomand sa faci rost de Mavrik 2 F, si sa faci daca mai ai albine un tratament urgent.

Eu as vedea din cata experienta am doar 2 variante. O mana cu spray sau varroa. Populatia redusa nu este o cauza.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 12 Ian 2012, 22:07

buna,
domnule balasbebe,personal nici eu nu cred ca este vorba despre cata albina era in stup,desi unii colegi de pe forum spuneau ca aceasta ar putea fi cauza.
eu am mai vorbit si cu alti apicultori,de la mine din zona,care au albine de multi,multi ani.....acestia scoteau din iarna si un ghem de albine,pe care il puteai tine intr-o palma.deci dupa parerea mea aceasta varianta este exclusa.
legat de spray.....cine stie.sper sa nu fie vorba chiar despre asa ceva.'eu nu am avut timp sa merg cu albinele la analize.
varianta dumneavoastra pentru depistarea varroa este la indemana oricui,o voi incerca si eu pe viitor.personal nu am auzit despre aceasta varianta.
:idea:
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde jaistuparul » 14 Ian 2012, 09:27

LA PRIMA VEDERE, FARA A INTRA IN DETALII, PRIMA CONCLUZIE CE SE POATE TRAGE = RAME F. VECHI PRIMUL LUCRU CU CARE SA INCEPI IN 2012 REFORMAREA RAMELOR- SUNT PRINCIPALA SURSA A PIERDERILOR DE FAMILII DE ALBINE!
jaistuparul
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Sep 2011, 10:55
Localitate: CAPALNAS Jud. ARAD

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 17 Ian 2012, 19:55

buna,
domnule jaistuparul,este posibil sa aveti dreptate in legatura cu varsta remelor,dar eu asa le-am primit cu familiile si nu aveam cu ce sa le inlocuiesc.
ati putea scrie inca,cateva detalii legate de acest aspect:legatura dintre vechimea ramelor si depopularea stupilor?
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde FLORINELU » 19 Ian 2012, 13:38

stuparul2011 scrie:buna,
am vorbit cu un apicultor de la mine din zona are vechime in domeniu vreo 20 de ani si mi-a spus ca albinele au murit din cauza timpului de afara, fiind prea cald ziua pt aceasta perioada-albinele ieseau la zbor si intrau in stup si nu apucau toate pana seara sa faca ghemul pt a mentine caldura si mureau, azi cateva maine cateva si tot decembrie a tinut-o asa.....

pai in cazul asta trebuia sa moara mult mai multi stupi,nu numai 2 si numai de la tine,ca vremea a fost cam lafel in tot Banatul.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde Badea. claudian » 19 Ian 2012, 14:15

Unele fam. de alb. mai mor iarna daca indeplinesc 3 conditii !!! :shock:
1 pot muri de batranete :o
2 macinate de diferite boli :o
3 si de foame :?
Acum vezi cam unde teai incadra
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde FLORINELU » 19 Ian 2012, 14:57

am citit tot ce sa scris aici despre moartea celor doi stupi de la Valcani.iata ce cred eu,si rog pe cei ce nu sant deacord cu mine sa ma corecteze: au fost prea putine albine pentru 7,8 rame,eu inca nu am iernat nici un stup pana acum pe mai mult de 8 rame,dar acela era stup si erau putini.iar pe mai putin de 4 rame nu il iernez ci il unific. ramele tale fara suparare sant intr-o stare cam jalnica. nu mancarea a fost de vina. s-ar putea ca nici tratamentul sa nu fi fost facut corect. Antonescu scrie in cartea sa despre cresterea albinelor sa se faca 3 tratamente cu varachet primavara si 3 toamna,dar spune si cum sa se faca si cand, si aceasta trebuie respectata. dezinfectia lazilor,ramelor podisorului,etc.trebuie facuta cu strictete. eu nu dezinfectez cu nici un fel de chimicale,oricat le speli dupa,tot vei avea chimicale in produsele apicole. si atunci ce ros tare?? din punctul meu de vedere ,cea mai buna dezinfetie este cu flacara cu butelia si arzatorul de parlit porci. eu fac asa de cand am albine si nu am avut probleme. in toamna aceasta ,cel putin aici in banat in august nu a prea fost cules.nefiind cules,matca nu a depus ponta.nedepunand ponta nu ai avut albina tanara pentru iarna,si cea batrana sa cam dus. in concluzie degeaba ai avut miere multa si albina relativ multa la un moment dat,daca nu ai avut albina tanara. deci daca nu este cles in august-sept, trebuie stimulare. se stie doar ca daca nu este cules, matca nu depune oua. s-ar putea sa fi intrat si ceva chit-chit prin lazile acelea. nu intamplator am lasat la urma un alt aspect: dupa cum am vazut ca sant puse lazile tale,daca un caine s-au orice alt animal a sarit sau sa frecat de ea pe timp friguros,a scuturat cuibul si adio. toate acestea la un loc,dupa umila mea parere au dus la necazul tau. repet nu o singura cauza a dus neaparat la deces,ci mai multe la un loc. Aceste sant convingerile mele,ar mai fi si altele. astept pareri pro si mai ales contra.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 21 Ian 2012, 00:23

buna,
domnule badea,
sincer sper sa nu fie vorba despre vreuna din acestea dar cine stie........
--legat de foame,cred ca ati vazut si dumnevoastra la inceput ca aveau mancare,dar am auzit ca in anumite situatii chiar daca albinele au mancare,pot muri de foame,deoarece nu se pot deplasa sa se hraneasca...deci v-as intreba daca imi puteam da seama de acest lucru,anumite semne care sa fi demostrat ca nu se puteau deplasa pe faguri.
--in legatura cu boala....avand in vedere ca sunt incepator,poate nu am efectuat corect tratamentul pentru varroa :?: ,alte boli.....nu stiu,nu am facut analize(greseala mea).in orice caz nu era nosema.
---legat de albina batrana...dupa cum a zis si bomnul florinelu,poate ca peste tot nu era cules de intretinere in toamna...astfel ca astfel putea fi si albina batrana.dar printre cele pe care le-am adunat din stup,numarul acestora batrane era foarte mic,aproape inexistent.
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 21 Ian 2012, 00:27

buna,
domnule florinelu,de unde as putea achizitiona cartea de care vorbeati?
legat de animale.........ar putea fi oare posibil ca doar acestea sa fie afectate?credeti ca un animal poate avea asa mare impact asupra iernarii?
este drept ca eu nu am stimulat in toamna,dar aveam populatie tanara,care pe parcurs a disparut.cauzele........ :?:
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde Leon » 21 Ian 2012, 00:56

La prima vedere si la "vasta" mea experienta in apicultura(6 ani de cand am cumparat primul roi) sunt de acord cu FLORINELU,dar pentru un diagnostic mai exact ar trebui sa stim mai multe:
-ce temperatura a fost la ultimul tratament antivarooa pe care l-ai facut in toamna ;
-ai vazut varooa cazuti pe fundul stupului sau scosi la urdinis dupa tratamente?
-la ultimul control din toamna familiile aveau matca?
-ai identificat matca printre albinele moarte din cele doua familii ?
-a existat posibilitatea deranjarii fam de albine de catre animalele domestice,soareci,ciocanitori,etc ?
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 21 Ian 2012, 01:12

buna,
domnule leon....
nu imi amintesc ce temperatura era in acele zile,dar daca va referiti la faptul ca......albinele erau sau nu in ghem,va pot asigura ca nu erau.era vreme buna,calduroasa cand am facut tratamentele.
varroa,nu am vazut,deoarece eu am fund fix la stupi si nu am deschis....
matca aveau amandoua familile in toamna,iar cand am descoperit ca au murit am gasit o singura matca.dar totusi este posibil ca si cealalta sa fi existat printre albinele moarte si sa o fi ratat.
legat de animale,......nu stiu ce sa zic,s-ar putea sa fi trecut vreo pisica pe acolo eu stiu.......
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde FLORINELU » 21 Ian 2012, 23:44

stuparul2011 scrie:buna,
domnule florinelu,de unde as putea achizitiona cartea de care vorbeati?
legat de animale.........ar putea fi oare posibil ca doar acestea sa fie afectate?credeti ca un animal poate avea asa mare impact asupra iernarii?
este drept ca eu nu am stimulat in toamna,dar aveam populatie tanara,care pe parcurs a disparut.cauzele........ :?:
va multumesc,
numai bine

cartea,cred ca numai pe la cei care vand carti vechi se gaseste.daca o recuperez de pe unde am dat-o cu imprumut,mai vedem. daca un animal de orice fel scutura sau misca lada pe timp friguros,albinele,sau parte din ele cad pe fundul lazii,si din cauza temperaturii scazute nu se mai pot urca in ghem.pana se incalzeste,mor.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde sorin tm » 22 Ian 2012, 20:34

stuparul2011 scrie:buna,
domnule florinelu,de unde as putea achizitiona cartea de care vorbeati?
legat de animale.........ar putea fi oare posibil ca doar acestea sa fie afectate?credeti ca un animal poate avea asa mare impact asupra iernarii?
este drept ca eu nu am stimulat in toamna,dar aveam populatie tanara,care pe parcurs a disparut.cauzele........ :?:
va multumesc,
numai bine

SALUT VEZI CA LA FILIALELE ACA DIN TARA ESTE O CARTE GHID DE BUNE PRACTICI IN APICULTURA SI ESTE FOARTE UTILA
SAU LA TARGURI GASESTI ASTFEL DE CART
sorin tm
 
Mesaje: 8
Membru din: 09 Iul 2011, 19:14
Localitate: Com. STIUCA , LUGOJ TM

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 24 Ian 2012, 02:02

buna,
am cautat carti despre apicultura pe la toti vanzatorii de strada din timisoara,nimic.....eventual sa incerc la anticariate
domnule florinelu,daca reusiti cumva sa o recuperati va rog frumos sa ma anuntati,imi fac un xerox eventual.apropo domnule florinelu,legat de ce ati scris putin mai sus.am vorbit cu un apicultor din dudestii vechi(dansul are de vreo 20 de ani albine)si mi-a zis ca lui i-au murit pana acum pe la inceputul lunii ianuarie 7 familii,iar la un alt apicultor tot din dudesti(pe acesta nu il cunosc,primul mi-a zis de el)i-au murit 40 de familii.
domnule sorin,multumesc de informatie,chiar saptamana aceasta voi merce la aca in timisoara,pentru a deveni membru si voi intreba si de carte,oricum vreau sa imi fac si un abonament la vreo revista de apicultura.
am de gand ca in acest an sa fac si o imprejmuire in stupina,dar totusi aceasta nu va putea impiedica pisicile,daca aceasta ar fi cauza pentru care am pierdut acele familii.

bogat nu este cel care a castigat mult,ci acela care a daruit mult

va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde balasbebe » 24 Ian 2012, 18:28

Te duci la o biblioteca si-ti faci un permis. Nu costa prea mult. Acolo este un program informatic din care poti alege orice carte doresti. Eu asa am procedat. Este mult mai ieftin si sigur vei gasi informatia dorita.
http://www.timisoreni.ro/servicii/bibli ... s_232.html
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde jenica67 » 24 Ian 2012, 18:48

stuparul2011 vezi mailul!
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori