Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde ilalexandru » 05 Ian 2012, 21:37

Ce repede sariti pe saracul om. De unde stiti ca nu au fost cuiburile stranse? Si sincer, o familie de albine nu moare daca nu are cuibul strans. Ieri am gasit si eu o familie pe care am sarit-o la impachetare. E bine merci acolo. Stransa pe vreo 6 rame din 9. Familiile respective nu au murit de foame, cum se intampla la altii. NIci din lipsa matcii. S-a produs o depopulare masiva din cauza.... si apropo: degeaba se face tratamentul cu varachet in septembrie, daca in luna august familiile sunt pline de paduchi. Si la mine se observa depopulari la anumite familii. Oare de ce familie intrata la iernat pe 4 rame, e tot pe 4 acum, iar familie intrata pe 7 rame, a ajuns acum pe 4? In conditiile in care stiu ce inseamna a strange cuibul unei familii de albine si acestea au fost tratate identic.
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde popageorgian » 05 Ian 2012, 22:04

uite fam pe 4 rame in 2012
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde andrei_calinescu » 05 Ian 2012, 22:16

ilalexandru scrie:Ce repede sariti pe saracul om. De unde stiti ca nu au fost cuiburile stranse? Si sincer, o familie de albine nu moare daca nu are cuibul strans. Ieri am gasit si eu o familie pe care am sarit-o la impachetare. E bine merci acolo. Stransa pe vreo 6 rame din 9. Familiile respective nu au murit de foame, cum se intampla la altii. NIci din lipsa matcii. S-a produs o depopulare masiva din cauza.... si apropo: degeaba se face tratamentul cu varachet in septembrie, daca in luna august familiile sunt pline de paduchi. Si la mine se observa depopulari la anumite familii. Oare de ce familie intrata la iernat pe 4 rame, e tot pe 4 acum, iar familie intrata pe 7 rame, a ajuns acum pe 4? In conditiile in care stiu ce inseamna a strange cuibul unei familii de albine si acestea au fost tratate identic.


Alexandru iti dau dreptate vis-à-vis de nestrangerea cuiburilor.
Personal vad obligatoriu acele tratamente cu Varachet incepand cu 1 august.
Acelea vor distruge Varroua adulta de pe albina matura. Daca nu se procedeaza astfel, acele femele Varroua invadeaza larvele din care eclozeaza albina hivernala.
Septembrie ca inceput de tratament, e tardiv.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde peterneamt » 05 Ian 2012, 22:42

Aveti dreptate .
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 05 Ian 2012, 23:55

buna,
domnule ilalexandru, va multumesc pentru raspuns si sustinere,pareti sa fi patit cam acelasi lucru.astfel nu sariti repede cu replici,necitind tot ce am scris la inceputul postarii.legat de tratament nu stiam ca trebuie efectuat inca de la intai august.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde ilalexandru » 06 Ian 2012, 00:29

NU am patit acelasi lucru. Am depopulari ceva mai mari in unele familii. Lucru de care eram sigur inca de la sfarsitul lui august. Si asta mi se datoreaza calitatii foarte proaste a mavrirolului. Decat sa fi dat 1500 lei pe el, mai bine faceam 3 tratamente succesive in august cu varachet si cred ca eram mult mai castigat. Si ca o idee....la sfarsit de iulie, desfaceti cateva celule de trantori. Daca gasiti paduchi pe unul din trei trantori in celule, inseamna ca aveti parte de o invazie cu varooa si trebuie intervenit.
In cazul tau...acele familii puteau fi deranjate de ceva anume? Un animal, o pasare ceva?
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 06 Ian 2012, 00:44

buna,
eu m-am referit mai mult la faptul ca si dumnevoastra ati avut depopulari,in conditiile in care multi colegi de pe forum spuneau ca am avut putina albina si cuibul nu era restrans destul.repet,eu cand am restrans cuibul am avut albina destula pentru aceste rame.legat de zgomot,nu cred.m-am gandit si eu la aceasta varianta........adica eu am pasari de curte,caini pe acasa dar nu am avut probleme,alti apicultori au caini la 2 pasi de albine si nu au deloc probleme de acest gen.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde florinapi » 08 Ian 2012, 23:26

stuparul2011 scrie:buna,
legat de tratament nu stiam ca trebuie efectuat inca de la intai august.
va multumesc
numai bine


Pentru ca sa-ti mearga lucrurile putin mai bine pe viitor in stupina,cred ca ar trebui sa citesti mai mult(despre albine) si prin urmare vei sti mai multe.
Este clar ca albinele au suferit de ceva,alt fel nu aveau voie sa moara pina la aceasta ora nici daca erau si numai pe doua rame.

I-ti doresc succes pe viitor!
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 11 Ian 2012, 00:16

buna,
am vorbit cu un apicultor de la mine din zona are vechime in domeniu vreo 20 de ani si mi-a spus ca albinele au murit din cauza timpului de afara, fiind prea cald ziua pt aceasta perioada-albinele ieseau la zbor si intrau in stup si nu apucau toate pana seara sa faca ghemul pt a mentine caldura si mureau, azi cateva maine cateva si tot decembrie a tinut-o asa.....
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde catalin_viezure_6 » 11 Ian 2012, 02:09

stuparul2011 scrie:buna,
am vorbit cu un apicultor de la mine din zona are vechime in domeniu vreo 20 de ani si mi-a spus ca albinele au murit din cauza timpului de afara, fiind prea cald ziua pt aceasta perioada-albinele ieseau la zbor si intrau in stup si nu apucau toate pana seara sa faca ghemul pt a mentine caldura si mureau, azi cateva maine cateva si tot decembrie a tinut-o asa.....

aveai prea multe rame in cuib si unde plecau albinele asa de parte de nu mai ajungeau ?
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 11 Ian 2012, 04:00

buna,
eu cand am restrans cuibul in toamna,aveam destula albina pentru aceste rame.depopularea s-a produs pe parcursul iernii.
domnul respectiv(si eu am scris aici)s-a referit la faptul ca nu apucau toate albinele sa se restranga in ghem.cele care nu erau in ghem,ramaneau pe faguri,determinate de caldura si mureau in timpul noptii.ziua erau temperaturi de 10-11grade,iar seara ajungeau undeva la 0grade,sau putin sub.iar cele care ramaneau pe langa mureau pur si simplu,de aceea erau albine pe fundul stupului si nu pe faguri.asta era explicatia dansului.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde vicpo » 11 Ian 2012, 08:25

dar daca in loc de 7 rame erau doae 4 unde se mai imprastia albina?Eu cind restring cuibul scot rame pina cind ramele ramase sint atat de pline de albina incit nu se vede nimic din fagure.
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde gica » 11 Ian 2012, 10:52

stuparul2011 scrie:....domnul respectiv(si eu am scris aici)s-a referit la faptul ca nu apucau toate albinele sa se restranga in ghem.cele care nu erau in ghem,ramaneau pe faguri,determinate de caldura si mureau in timpul noptii.ziua erau temperaturi de 10-11grade,iar seara ajungeau undeva la 0grade,sau putin sub.iar cele care ramaneau pe langa mureau pur si simplu,de aceea erau albine pe fundul stupului si nu pe faguri.asta era explicatia dansului.

Coleguleintrerpretarea este gresita.
Daca matale sau altii credeti ca omul a ajuns sa invete pestii sa inoate,pasarile sa zboare si pe albine sa ierneze e o mare greseala.Albinele acelea au murit ca atatea zile au avut.Au murit din cauza matale (hranire cu zahar tarziu in toamna si uzura) sau din cauza secetei si lipsei hranirilor de stimulare in toamna.
Albina care trebuia sa moara a murit,albina care trebuia sa ierneze nu s-a nascut.
La stupii pregatiti corect pentru iarna se gaseste in primavara cate o mana de albine moarte pe fundul stupului.
Acelea au murit de moarte buna nu ca nu au mai putut intra in ghem.Uneori in primavara se observa pe rama de margine cateva zeci de albine moarte de frig dar acestea sunt bagate cu capul in celule sa ajunga la caldura ghemului.
Este o alta varianta fata de cea care ti-a spus-o domnul respectiv
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 11 Ian 2012, 17:45

buna,
se poate....eu nu am folosit hranirea de stimulare in toamna(zahar sau altceva...)deoarece nu am extras toata mierea din stup,se vede la inceputul topicului,desi nu sunt toate ramele cu miere fotografiate.
legat de restrangerea cuibului nu am restrans in asa mod in care sa se acopere complet fagurele,dar nu eram departe de acest lucru.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 11 Ian 2012, 17:49

hranirea de stimulare in toamna,este obligatorie?chiar daca la ultima exrtactie se lasa destula hrana in stup?miere,pastura.. :?: :?: :?:
eu stiu cativa apicultori care nu folosesc stimulari in toamna,decat in cazuri estreme... :!:
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde jenica67 » 11 Ian 2012, 18:36

Daca in luna august, nu ai facut verificari in stup, poate ai dreptate, era destula miere in stup, dar pot sa existe, mai mute cauze la ce ti s-a intamplat : poate cuibul era blocat cu miere si matca nu avea unde sa oua, sau matca a incetat ouatul, ca nu ai stimulat-o. In ambele situatii, nu s-a mai nascut, albina de iernare, cea uzata murind incet.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori