Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde marian67stroe » 05 Ian 2012, 13:25

Ca si colegul Happy si eu cred ca ,cauza a fost numarul insuficient de albine ,care sa formeze ghemul de iernare, in comparatie cu numarul de rame existente in stup.
Daca asta toamna poate aveati albina acoperitoare pe toate cele 8 rame ,probabil pana sa moara mai acopereau 2 sau 3 rame.
Dar sunt sigur ca stiti ca nu sunteti nici primul nici ultimul care a avut parte de asemenea surprize neplacute.
Fruntea sus si incercati sa-i scoateti pe ceilalti OK din iarna,eventual ii mai uniti pe cei care au putine albine si care credeti ca nu au sanse. :!: :idea: :!:
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde calin ioan » 05 Ian 2012, 14:25

daca ar fi fost 8 rame cu albina greutatea albinelor moarte trebuia sa fie in jur de 1,5-2 kg. Ce se vede in fotografii sunt 250 grame de albina moarta .
Au fost mult prea putine albine ramase si au murit de frig.
Eu anul trecut (2010 ) prin octombrie am gasit vreo 3 lazi in care nu mai era nici o albina (nici vie nici moarta) , nici acum nu stiu care a fost cauza, ma gandeam atunci la CCD (Colony collapse disorder). Anul asta nu am mai patit asa ceva dar ...........
calin ioan
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2012, 14:08
Localitate: botosani

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde mihha » 05 Ian 2012, 14:42

Daca ai doar 2 fam pierdute din circa 50 sau mai multe, nu i bai,sa vedem cind infloreste ciresul cite s de toate pierdute;daca ai pierdut 2 din 5 este rau de pe acum.......................
mihha
 
Mesaje: 28
Membru din: 20 Dec 2011, 08:09

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde andrei_calinescu » 05 Ian 2012, 15:47

Asta seamana a cuiburi blocate la sfarsitul verii si lasate asa.
Ponta s-a redus si albina hivernala prea putina.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 05 Ian 2012, 16:35

buna,
nu se pune problema ca,cuibul sa fi fost blocat in vara,am avut grija.iar in toamna cand am redus cuibul am avut destula albina, pe rame,de aceea am ramas cu ele pe 7 respcetiv 8 rame la cea de a doua.am vorbit cu un apicultor in varsta de la mine din zona si mi-a zis ca daca albina este moarta si cazuta pe fundul stupului este vorba de vreo boala,sau chiar varroa.
doamna mihha multumesc frumos de incurajari.(cu respect)
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde ilalexandru » 05 Ian 2012, 18:38

Familiile tale sunt moarte de ceva vreme. Nu se observa pe rame mierea consumata de ele. O explicatie s-ar putea sa fie legata tot de varooa. Ai avut invazie masiva in toamna, albina a intrat batrana si uzata in iarna si uite asa s-au depopulat pana au pierit de tot. Am si eu cateva familii care din august le-am trecut pe linie moarta....deocamdata exista. Pe 4 rame. Insa, din cauza invazie din august, s-ar putea sa nu-mi iese in primavara. Invatatura de minte pt ca pe viitor sa nu mai tratez cu mavrirol
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde Bee Happy » 05 Ian 2012, 18:52

Stuparule, spune-mi si mie, asa de curios, mierea aia de curgea pe faguri, curgea din zonele necapacite, capacite sau de peste tot. Si ce gust avea, daca ai gustat?
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 05 Ian 2012, 18:54

buna,
pana inaite de sarbatori,la control auditiv era in regula.....nu stiu ce sa zic.
mierea (am zis parea ca mierea curge,nu am gustat.dar tot asa putea fi doar umezeala),si era doar in zonele unde mierea era capacita.
eu nu folosesc deloc mavrirol,dar am auzit doar de bine de el si m-am gandit ca anul acesta sa folosesc.
ati putea trimite ceva detalii pe privat?
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde peterneamt » 05 Ian 2012, 19:07

Mi-ai adus aminte de o patanie de prin1984 cind ma aflam cu tata la Calafat la salcim 1 cu 14 stupi ca atitia incapeau pe remorcuta tip ACA . Dupa ce am descarcat stupii vine la noi un ardelean neaos ce ajunsese cu o seara inainte .Dupa prezentarile de rigoare ii zice lui tata : dar domnu draga dumneata ai lasat albinele acasa , plimbi decit cutiile ? Hai sa iti arat eu familii si la mine iarna tine mai mult ! Tata era alb ca varu si nici eu nu aratam mai bine.
In concluzie nu miere n-au avut familiile tale ci albine .
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde catalin_viezure_6 » 05 Ian 2012, 19:24

aveai prea putine albine pt cele 9 rame , albina sa rasfirat si din cauza condensului ,gerului noaptea si ca au ramas perasfirate pe cele 10 rame .. daca si ceilalti stupi sunt asa strangele cuibul neaparat scoate din rame din poze reiese ca tu trebuia sa il ti pe maxim 3 rame asa mia murit si mie 1 in decembrie da eu mi am invatat lectia si acum imi pare rau de el ...
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde andrei_calinescu » 05 Ian 2012, 19:33

stuparul2011 scrie:buna,
pana inaite de sarbatori,la control auditiv era in regula.....nu stiu ce sa zic.
mierea (am zis parea ca mierea curge,nu am gustat.dar tot asa putea fi doar umezeala),si era doar in zonele unde mierea era capacita.
eu nu folosesc deloc mavrirol,dar am auzit doar de bine de el si m-am gandit ca anul acesta sa folosesc.
ati putea trimite ceva detalii pe privat?
va multumesc
numai bine


Stuparule,
Varachet le-ai facut in august? Cele trei tratamente de rigoare.
Cand le-ai pus benzile de mavrirol?
Daca lucrurile stau asa cum spui, adica ghemul de iernare a fost bogat, alta cauza nu e decat varroua. CA mancare aveau pana in mai.
E bizar totusi caci a ramas foarte foarte putina albina, deci depopularea lora a fost masiva intre noiembrie si decembrie. Iar varroua.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde Adi Hodis » 05 Ian 2012, 19:44

Exista cazuri cand albinele migreaza in alte colonii iar cea de origine nu supravietuieste cu putinele albine care raman loiale matcii.
Posibil sa fie matca cauza respectiv emanarea de feromoni redusa.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde popik50 » 05 Ian 2012, 19:53

Mai Stuparule nu vreau sa rad de tine dar tu ai avut in stupul tau cat am eu pe o rama plina cu albine si eu am cel putin 5 rame cu albine/stup.
E posibil si sa fi murit de paduchi daca nu ai facut varachetul . Alta varianta nu vad atata timp cat vad ca provizii au avut din belsug... :?:
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde popageorgian » 05 Ian 2012, 20:39

alea moarte din fundul stupului sunt albine? o mana?
nu au fost stransi corespunzator!!!!
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde cobi » 05 Ian 2012, 20:50

catalin_viezure_6 scrie:aveai prea putine albine pt cele 9 rame , albina sa rasfirat si din cauza condensului ,gerului noaptea si ca au ramas perasfirate pe cele 10 rame .. daca si ceilalti stupi sunt asa strangele cuibul neaparat scoate din rame din poze reiese ca tu trebuia sa il ti pe maxim 3 rame asa mia murit si mie 1 in decembrie da eu mi am invatat lectia si acum imi pare rau de el ...


Colegu Catalin are dreptate, cu precizarea ca restrangerea cuibului s-ar face prin punerea direct a cate unei diafragme dupa 4- 5 maxim rame in cuib, pentru a deranja cuibul cat mai putin...si eventual cate o punga de 500 grame de miere deasupra.. asta in cazul in care ghemul nu se poate deplasa.

o parere...

grabeste-te ca vremea cica se schimba..
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 05 Ian 2012, 21:15

buna,
va multumesc pentru indrumari.
domnule catalin-cele 2 familii nu erau pe 9 rame,ci pe 7 respectiv 8 rame.am avut albine destule cand am restrans cuibul in toamna,problema e ca pe parcurs s-au depopulat familiile. :?: :?: :?:
domnule anrei,nu am folosit mavrirol,e scris acolo unde ati raspuns dumneavoastra.un coleg de pe forum (nu retin acum numele)vorbea de mavrirol si spunea ca a folosit.eu nu am folosit,doar m-am gandit sa folosesc de anul acesta.tratamentele au fost facute la timp(cred eu)2 in luna septembrie si unul la inceputul lunii octombrie.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori