Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 25 Ian 2012, 01:17

buna,
va multumesc pentru informatie.sper sa ajung cat de curand la biblioteca si vad ce gasesc.
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde FLORINELU » 29 Ian 2012, 19:35

domnule Octavian,cartea am sanse 90% sa o recuperez,dar numai in primavara,si atunci te ajut. vezi ca am gasit fragmente din ea pe google.dar nu am cautat prea mult. incearca pe google" C.Antonescu,cresterea albinelor. eu sant mai slabut cu internetul.asa ca.... nu te sfatuiesc sa-ti faci acel abonament.ai sa vezi de ce.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 30 Ian 2012, 02:27

buna,
domnule florinelu,nu mi-am facut abonament........am cumparat o carte
am fost la asociatie si acum sunt membru........
pastram legatura legat de carte,daca intre timp nu reusesc sa dau de ea.
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde apivasmob » 30 Ian 2012, 20:47

FLORINELU scrie:am citit tot ce sa scris aici despre moartea celor doi stupi de la Valcani.iata ce cred eu,si rog pe cei ce nu sant deacord cu mine sa ma corecteze: au fost prea putine albine pentru 7,8 rame,eu inca nu am iernat nici un stup pana acum pe mai mult de 8 rame,dar acela era stup si erau putini.iar pe mai putin de 4 rame nu il iernez ci il unific. ramele tale fara suparare sant intr-o stare cam jalnica. nu mancarea a fost de vina. s-ar putea ca nici tratamentul sa nu fi fost facut corect. Antonescu scrie in cartea sa despre cresterea albinelor sa se faca 3 tratamente cu varachet primavara si 3 toamna,dar spune si cum sa se faca si cand, si aceasta trebuie respectata. dezinfectia lazilor,ramelor podisorului,etc.trebuie facuta cu strictete. eu nu dezinfectez cu nici un fel de chimicale,oricat le speli dupa,tot vei avea chimicale in produsele apicole. si atunci ce ros tare?? din punctul meu de vedere ,cea mai buna dezinfetie este cu flacara cu butelia si arzatorul de parlit porci. eu fac asa de cand am albine si nu am avut probleme. in toamna aceasta ,cel putin aici in banat in august nu a prea fost cules.nefiind cules,matca nu a depus ponta.nedepunand ponta nu ai avut albina tanara pentru iarna,si cea batrana sa cam dus. in concluzie degeaba ai avut miere multa si albina relativ multa la un moment dat,daca nu ai avut albina tanara. deci daca nu este cles in august-sept, trebuie stimulare. se stie doar ca daca nu este cules, matca nu depune oua. s-ar putea sa fi intrat si ceva chit-chit prin lazile acelea. nu intamplator am lasat la urma un alt aspect: dupa cum am vazut ca sant puse lazile tale,daca un caine s-au orice alt animal a sarit sau sa frecat de ea pe timp friguros,a scuturat cuibul si adio. toate acestea la un loc,dupa umila mea parere au dus la necazul tau. repet nu o singura cauza a dus neaparat la deces,ci mai multe la un loc. Aceste sant convingerile mele,ar mai fi si altele. astept pareri pro si mai ales contra.

Sunt de acord cu ce ai spus.Prea putina albina pentru 7 8 rame in cuib.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 03 Feb 2012, 21:50

buna,
avand in vedere ca multa lume insista pe partea cu albina putina,anul acesta voi lua masuri de restrangere mai drastice.
imi pare rau insa ca a trebuit sa,simt acest lucru pe pielea mea,avand in vedere ca aveam 5 familii si 2 roiuri,este cam...........
totusi mai astept si alte pareri sa vedem.....
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde mosneagu » 03 Feb 2012, 22:18

Nu restringerea cuibului e problema care a dus la pierderea familiei. Daca-l sringeai mai mult - de la 8 rame puteai sa ajungi la 6 sau la 5 strins drastic.
Ori o familie pe 5 rame cu albina de sus pina jos cu mincare nu are probleme in iarna.
Aici problema e ca nu s-a nascut generatia de albina care sa ierneze - seceta din august si septembrie si lipsa de stimulare si polen.
Albina batrina a murit in timp si tinind cont de vremea calda a cea mai mare parte a murit afara - de asta era asa putina albina moarta in stup.
Nu dispera. Mai vine un an si inca unul.. si tot asa.. incet, incet invatam ce trebuie sa facem.
Avatar utilizator
mosneagu
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Mar 2011, 21:28
Localitate: Piatra Neamt

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 04 Feb 2012, 21:41

buna,
eu nu am stimulat in toamna,ele aveau foarte multa miere....nu am facut nici un fel de stimulare.am crezut ca daca au destula miere va fi si puiet pe masura.
se poate sa fie si faptul ca a fost seceta si astfel,poate lipsa mare de polen.
cine stie.......
anul acesta cred ca voi face totusi stimulari,chiar daca au hrana destula.
dupa cum spunea si domnl mosneagu,nu cred sa fie prea putina populatie.era destula in toamna,si cunosc cateva cazuri in care apicultori scoteau doar o mana de albine din iarna............
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde cipry74 » 04 Feb 2012, 22:50

stuparul2011 scrie:buna,
eu nu am stimulat in toamna,ele aveau foarte multa miere....nu am facut nici un fel de stimulare.am crezut ca daca au destula miere va fi si puiet pe masura.
se poate sa fie si faptul ca a fost seceta si astfel,poate lipsa mare de polen.
cine stie.......
anul acesta cred ca voi face totusi stimulari,chiar daca au hrana destula.
dupa cum spunea si domnl mosneagu,nu cred sa fie prea putina populatie.era destula in toamna,si cunosc cateva cazuri in care apicultori scoteau doar o mana de albine din iarna............
va multumesc,
numai bine



eeee..pai vezi tu,in toamna era albina dar daca nu a fost stimulent nu s-a primenit generatia de albina cu de aceea seculara care dainuie peste iarna care ar trebui sa se schimbe la sfarsit de martie....la tine se pune jos mai devreme cronologic vorbind
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde FLORINELU » 04 Feb 2012, 23:10

stuparul2011 scrie:buna,
eu nu am stimulat in toamna,ele aveau foarte multa miere....nu am facut nici un fel de stimulare.am crezut ca daca au destula miere va fi si puiet pe masura.
se poate sa fie si faptul ca a fost seceta si astfel,poate lipsa mare de polen.
cine stie.......
anul acesta cred ca voi face totusi stimulari,chiar daca au hrana destula.
dupa cum spunea si domnl mosneagu,nu cred sa fie prea putina populatie.era destula in toamna,si cunosc cateva cazuri in care apicultori scoteau doar o mana de albine din iarna............
va multumesc,
numai bine

sa ne intelegem,anultrecut trebuia facuta stimulare in august si partial in sept.pentru ca nu aveau cules,chiar daca aveau miere multa.stimularea pentru depunerea pontei se poate face si prin descapacirea de faguri dupa diafragma,daca ai miere multa in stupi.anul acesta s-ar putea sa fie cu totul altfel.nu trebuie sa facem stimulare de dragul de a o face,pentru ca s-ar putea sa facem mai mult rau decat binele pe care vrem sa-l facem.eu am patit-o,dar asa e in viata,muscand iti cresc dintii. cat despre moartea celor doi stupi,nu pune pre mult la suflet.au patit-o si altii. eu cand am cumparat primii2 stupi,i-am dus cu dacia 150 km,si am ajuns cu unul.deci mortalitate 50%.si nici nu aveam internet sa ma plang de isprava mea. :arrow: :arrow:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde aurelt60 » 05 Feb 2012, 13:45

Salut stuparule..am citit tot ce s-a postat si incerc sa i-mi dau si eu cu parerea. Si eu sint incepator de trei ani ...am citit parerile colegilor si sint deacord cu ei, variantele sint multe si sigur doar tu sri cel mai bine care este cea corecta daca analizezi toate posibilitatile. Vreau sa iti dau citeva sugestii...la vara incearca sa inprejmuiesti cu gard de plasa perimetrul vetrei sa nu intra animale de curte,incearca sa protejezi vatra cit mai bine de zgomote puternice,ai mare grija sa nu faci zgomot chiar tu cind faci lucrari prin stupina, pe peroada cu zapada curata urdunisul fara sa faci galagie, nu desface stupul din curiozitate mai ales daca nu sint cel putin 12-13 grade afara si atunci doar sa vezi daca mai au mincare si asta cit mai rapid.Pe mine m-a certa un stupar batrin si zicea; ce cauti sa umblii in stup ce vrei sa vezi ;lasale in pace.I-mi zicea sa umblu la stup cind voi putea sa stau eu in tricou afara. eu nu umblu la stupi niciodata pe perioada de iarna deoarece toamna tirziu ma asigur ca are mincare suficienta (nu le dau nimic altceva decit mierea lor)si nu am avut mortalitate decit ce este normal adica cam 20%pe iarna.te povatuiesc sa citesti din nou cartile de specialitate deoarece sint paragrafe pe care poate nu le-ai anteles bine.Aceste fraze le-am spus doar pentru a te gindi mai bine unde este raspunsul la intrebarile tale.Te salut si sper sa iesi din iarna cu bine.
Ai grija ce iti doresti pentru ca este posibil sa se indeplineasca!
aurelt60
 
Mesaje: 57
Membru din: 31 Ian 2012, 11:17
Localitate: Bragadiru, Ilfov

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde balu » 06 Feb 2012, 12:41

cipry74 scrie:
stuparul2011 scrie:buna,
eu nu am stimulat in toamna,ele aveau foarte multa miere....nu am facut nici un fel de stimulare.am crezut ca daca au destula miere va fi si puiet pe masura.
se poate sa fie si faptul ca a fost seceta si astfel,poate lipsa mare de polen.
cine stie.......
anul acesta cred ca voi face totusi stimulari,chiar daca au hrana destula.
dupa cum spunea si domnl mosneagu,nu cred sa fie prea putina populatie.era destula in toamna,si cunosc cateva cazuri in care apicultori scoteau doar o mana de albine din iarna............
va multumesc,
numai bine

eeee..pai vezi tu,in toamna era albina dar daca nu a fost stimulent nu s-a primenit generatia de albina cu de aceea seculara care dainuie peste iarna care ar trebui sa se schimbe la sfarsit de martie....la tine se pune jos mai devreme cronologic vorbind
Asta cu stimulatul, eu zic ca nu sta in picioare, in padure cine stimuleaza etc, am avut in anul 2010, familie cu matca tinara, la 15 august, fara puiet, de nici o culoare, am stimulat dar matca nu a reinceput ponta, initial voiam sa suprim matca si sa unific, dar pt experienta proprie, am lasat-o asa, nu zic ca a iesit f bine din iarna dar a fost ok, in 2011 a incetat ouatul odata cu celelalte - puiet pina in 15 sept aproximativ
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde cipry74 » 06 Feb 2012, 14:00

balu scrie:
cipry74 scrie:
stuparul2011 scrie:buna,
eu nu am stimulat in toamna,ele aveau foarte multa miere....nu am facut nici un fel de stimulare.am crezut ca daca au destula miere va fi si puiet pe masura.
se poate sa fie si faptul ca a fost seceta si astfel,poate lipsa mare de polen.
cine stie.......
anul acesta cred ca voi face totusi stimulari,chiar daca au hrana destula.
dupa cum spunea si domnl mosneagu,nu cred sa fie prea putina populatie.era destula in toamna,si cunosc cateva cazuri in care apicultori scoteau doar o mana de albine din iarna............
va multumesc,
numai bine

eeee..pai vezi tu,in toamna era albina dar daca nu a fost stimulent nu s-a primenit generatia de albina cu de aceea seculara care dainuie peste iarna care ar trebui sa se schimbe la sfarsit de martie....la tine se pune jos mai devreme cronologic vorbind
Asta cu stimulatul, eu zic ca nu sta in picioare, in padure cine stimuleaza etc, am avut in anul 2010, familie cu matca tinara, la 15 august, fara puiet, de nici o culoare, am stimulat dar matca nu a reinceput ponta, initial voiam sa suprim matca si sa unific, dar pt experienta proprie, am lasat-o asa, nu zic ca a iesit f bine din iarna dar a fost ok, in 2011 a incetat ouatul odata cu celelalte - puiet pina in 15 sept aproximativ




Colegule....aici e problema ......se stimuleaza ca sa nu opreasca matca ponta ..nicidecum dupa ce s oprit-o sa o reia..cat despre coloniile de prin paduri....noi vrem randament pe care acelea din padure nu il au prea mare si nici prea multe nu supravietuiesc..decat atatea cat sa se mentina echilibrul
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde vicpo » 06 Feb 2012, 14:10

fara corp gras albinele nu ies din iarna indiferent de nr de intervale deci daca nu au cules de polen zadarnic stimulez cu miere sau inlocuitori trebuie venit cu proteina
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde reformistul » 06 Feb 2012, 14:53

Domnul cipry74, cate familii de albine aveti si cate ierni ati trecut cu ele? Ma scuzati, nu trebuie interpretat ca pe un afront intrebarea, ci doar am vazut ca dati multe raspunsuri si sfaturi si as dori sa ma lamuresc daca pot tine cont de ele. In rest, numai bine! :)
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde stuparul2011 » 09 Feb 2012, 21:38

buna,
treaba aceasta cu stimulatul este preponderenta in anumite zone,indiferent de cules sau nu?
trebuie stimulat tot timpul?corpul gras al albinelor nu se poate forma chiar daca au destula hrana?(in cazul meu doar miere?fara stimulare)
in ce masura este determinata durata efectuarii pontei in timp daca stimulam?
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: am pierdut 2 familii

Mesajde mosneagu » 09 Feb 2012, 23:12

Exista stimulare primavara, pentru a pune matca la treaba astfel incit sa se intre cu familii cit bune in cules (hrana energetica si hrana proteica - la un loc sau separat).

Incepind cu luna august se formeaza generatia care va ierna.
Daca in natura nu exista cules de intretinere (cintarul sa fie pe plus - macar un pic) atunci se recurge la stimulare cu sirop. Deasemenea trebuie si hrana proteica necesara cresterii puietului si formarii corpului gras - asta inseamna cules de polen in natura sau inlocuitori pe care ii da stuparul in acelasi timp cu hrana energetica (lapte praf, drojdie de bere inactivata ... ). vezi ca s-au mai discutat lucrurile astea la "Hranirea artificiala"

Anul trecut in august, septembrie a fost seceta si implicit lispsa de nectar si polen in natura. Nu conteaza ca era miere in stup, matca scade ponta si chiar o inceteaza daca nu exista aport de hrana din afara. De asta se recurge la stimulari.
Avatar utilizator
mosneagu
 
Mesaje: 45
Membru din: 04 Mar 2011, 21:28
Localitate: Piatra Neamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori