Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Lucrari minime de sezon

Mesajde aurelt60 » 05 Feb 2012, 11:34

Azi duminica 05- 02 -2012 am facut o vizita in stupina si am curatat scindurica de zbor de zapada deoarece ploua si este posibil sa inghete zapada astfel astupind urdinisul.In cartile de specialitate se spune ca albinele traiesc o perioada si fara aerisire (in mediu bogat cu bioxid de carbon) eu am curatat de fiecare data urdinisul. Am ascultat la citiva stupi zgomotul intern si totul este bine pina acum. Sper sa fie bine pina in primavara. Toti apicultorii ce detin stupi de citiva ani stiu de aceast operatie dar eu incerc trin aceste rinduri sa le spun celor care sint incepatori ca este o operatie pe care sa o faca pentru a sta linistiti ca stupul este bine si sigur vor iesi din iarna cu familii sanatoase. Va doresc sanatate voua si albinelor voastre.
Ai grija ce iti doresti pentru ca este posibil sa se indeplineasca!
aurelt60
 
Mesaje: 57
Membru din: 31 Ian 2012, 11:17
Localitate: Bragadiru, Ilfov

Re: Lucrari minime de sezon

Mesajde aurelt60 » 15 Mar 2012, 13:39

Ieri ..14.03.2012 a fost caldut si soare aproape toata ziua si in stupina a fost zbor intens de curatire, albinele au scos multe din suratele moarte, multe culegatoare au adus mici graunciori de polen gasit prin ghiocei. Din toti stupii au iesit la zbor ceeace inseamna ca sint sanatosi si au iesit bine din iarna. Deocamdata nu am umblat la nici un stup,si primul tratament il voi face mai tirziu probabil pe la sfirsitul lunii sau inceputul lui aprilie.Am pus deja edapatori dar fiind umezeala la sol nu am vazut pina acum sa bea apa din ele. Cand se v-a incalzi mai tare si voi vedea ca incep sa apara viespii voi pune si capcane pentru ei.
Ai grija ce iti doresti pentru ca este posibil sa se indeplineasca!
aurelt60
 
Mesaje: 57
Membru din: 31 Ian 2012, 11:17
Localitate: Bragadiru, Ilfov

Re: Lucrari minime de sezon

Mesajde laur1 » 15 Mar 2012, 14:00

cum fac capcanele pt viespi si ce pun in ele?
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: Lucrari minime de sezon

Mesajde Avram Sorin » 15 Mar 2012, 14:07

Laur vezi ca gasesti topic deschis pe aceasta tema in forum ! Pe scurt peturi de plastic agatate langa stup. In peturi : apa, otet, miere. Acuma fiecare are reteta lui .
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Lucrari minime de sezon

Mesajde laur1 » 15 Mar 2012, 14:10

si acolo se duc doar viespile?? sau mai pica si albine? multumesc de raspuns am sa caut.
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: Lucrari minime de sezon

Mesajde Avram Sorin » 15 Mar 2012, 14:55

De aia se numesc capcane pt viespi : D . Nu am vazut sa traga si albinele. Acuma daca se nimereste 1-2 la cateva zeci de viespi tot e bine .

viewtopic.php?f=15&t=16&p=13647&hilit=capcane+de+viespi#p13647

viewtopic.php?f=21&t=95&p=837&hilit=capcane+de+viespi#p837
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori