Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Jurnalul multietajatilor din Campia Romana

Mesajde Nebunu_R » 31 Mar 2012, 10:21

am multietajati si nu voi strange cuibul.
m-am gandit initial sa intorc corpul cu mierea spre urdinis, dar am realizat ca nu rezolv mai nimic.
dupa o discutie cu un apicultor despre cat de periculoase sunt lunile astea cu oscilatii de temperatura si depopulare am ajuns la concluzia ca e suficient sa intorc o rama si cand va fi cazul, inca una, inca una...
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: Jurnalul multietajatilor din Campia Romana

Mesajde Nebunu_R » 23 Apr 2012, 08:38

dupa o perioada de o luna in care vremea a fost foarte schimbatoare si in uichenduri cu frig, ploaie si vant, am prins in sfarsit o zi buna de umblat in stupi. nu am mai stimulat deloc cu sirop datorita vremii.
19. 04. 2012
- a inflorit liliacul. dupa spusele lui nea Gica, mai sunt 3-4 saptamani pana la salcam.
22. 04. 2012
S1 - in corpul de sus 10 rame ouate, in corpul de jos 3. (asta e recordistul)
S2 - in corpul de sus 5 rame ouate; matca nu a coborat in corpul de jos. (asta va fi inlocuita - sa vedem cu ce sau cum)
S3 - in corpul de sus 4 rame ouate, in corpul de jos 3.
S4 - in corpul de sus 6 rame ouate, in corpul de jos 3. (asta e african)
S5 - in corpul de sus 5 rame ouate, in corpul de jos doua.
S6 - in corpul de sus 6 rame ouate, in corpul de jos doua.
S7 - in corpul de sus 4 rame ouate , in corpul de jos 3.
S8 - in corpul de sus 5 rame ouate, in corpul de jos 3.

matcile nu si-au extins ponta pe mai multe rame in corpurile de sus pt ca am rame pline cu miere. am descapacit cate o rama intreaga la toti. cred ca asta ar fi fost strategia castigatoare. invatam, notam, invatam.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: Jurnalul multietajatilor din Campia Romana

Mesajde cosmin_tanase82 » 25 Mai 2012, 13:37

Nebunu_R scrie:am multietajati si nu voi strange cuibul.
m-am gandit initial sa intorc corpul cu mierea spre urdinis, dar am realizat ca nu rezolv mai nimic.
dupa o discutie cu un apicultor despre cat de periculoase sunt lunile astea cu oscilatii de temperatura si depopulare am ajuns la concluzia ca e suficient sa intorc o rama si cand va fi cazul, inca una, inca una...



Salutare,

Si eu am trecut anul acesta pe ME si acest jurnal mi se pare extrem de interesant. Felicitari!
Este important unde este zona mai calda, adica unde este incalzit mai bine in cursul zilei stupul. La momentul respectiv mai mult ca sigur stupii erau orientati cu mierea in partea mai putin incalzita. Iata ce ne sfatuia nea Gica sa facem:

In mod normal ghemul se formeaza pe rame in dreptul urdinisului,roade pana ajunge sus si apoi o ia cu rontaitul in lungul ramelor.Cand ajunge in spate adio si un praz verde daca nu a venit primavara.Daca ramele au fiecare minim 2 kg de rezerve (pe jumate pline) nu sunt probleme,ghemul ajunge in spate dupa 1 aprilie.Nu se deplaseaza de pe o rama pe alta -mor de foame si gata.
Asta in mod normal,in zone normale si in ierni normale.
Acum urmeaza cazurile anormale sau marile greseli facute de stuparii foarte grijulii cu albinele lor.
Daca te uiti la o rama in aceasta perioada vei observa ca rezervele (evit folosirea cuvantului miere)sunt dispuse intr-un fel care pare ciudat la prima vedere - partea de rama care vine in dreptul urdinisului are coroana subtire,catre centru si in spate se ingroase mult,la partea din spate zona capacita poate sa ajunga pana jos.Ce face stuparul nostru grijuliu?
1. Lasa o rama asa cum este,a doua o roteste cu partea din fata in spate,a treia ramane,a patra o roteste s.a.m.d.
Ce crede el ca obtine si care va fi realitatea?
Stuparul crede ca astfel aduce mai multe rezerve pentru iernare la indemana albinelor.Mare greseala,le reduce la jumate rezervele de iernare.Ghemul se va forma in acest caz pe centru,va urca in sus apoi o va lua spre partea insorita a stupului,in general in fata spre urdinis.La jumatatea lui februarie ajung in fata,termina rezervele si mor de foame.
2. Scoate ramele cu rezerve putine si le pune in laterale sau dupa diafragma.Organizeaza cuibul pe rame pline sau aproape pline cu rezerve.Pune podisorul si capacul si daca nu mai umbla la stup catre primavara il gaseste mort de foame pe ramele goale sau trecut dupa diafragma.
Mai sunt vreo cateva greseli cum ar fi deranjul fara sens,hranirile aiurea in miez de iarna dar albina le rabda si razbeste in primavara.
3.Cum fac eu ca trebuie sa zic si asta.Cu ME e mai simplu.Bag dalta intre corpuri,salt corpul superior si dupa greutatea lui stiu cum voi proceda.Arunc o privire la ghem care poate sa fie in trei feluri si apoi procedez dupa caz.
- ghemul ocupa 6-7-8 intrevale si e pe centru corpului cu multa albina in corpul superior - are rezerve zdravene,ramane asa cum este.Notez ok in caiet si mai am treaba cu el cand infloreste cornul
- ghemul ocupa 6-7 intervale,a prins bine in corpul de sus dar este pozitionat in partea din fata a stupului,are rezerve - rotesc corpul si partea din fata care a fost insorita vine in spate.Albina roade pana sus si o ia in lungul ramei spre in fata.
- ghemul este in corpul de jos,are rezervele jos,sus corpul este gol,de multe ori ramele sunt noi.Aici fac inversarea corpurilor si am grija cu rezervele.In general roiurile sunt in situatia asta.
- ghem sub 3 intervale - unesc
Avatar utilizator
cosmin_tanase82
 
Mesaje: 132
Membru din: 09 Mai 2011, 13:44
Localitate: Breaza, Prahova

Re: Jurnalul multietajatilor din Campia Romana

Mesajde Nebunu_R » 18 Sep 2012, 11:53

cosmin_tanase82 scrie:
Nebunu_R scrie:am multietajati si nu voi strange cuibul.
m-am gandit initial sa intorc corpul cu mierea spre urdinis, dar am realizat ca nu rezolv mai nimic.
dupa o discutie cu un apicultor despre cat de periculoase sunt lunile astea cu oscilatii de temperatura si depopulare am ajuns la concluzia ca e suficient sa intorc o rama si cand va fi cazul, inca una, inca una...

Salutare,
Si eu am trecut anul acesta pe ME si acest jurnal mi se pare extrem de interesant. Felicitari!
Este important unde este zona mai calda, adica unde este incalzit mai bine in cursul zilei stupul. La momentul respectiv mai mult ca sigur stupii erau orientati cu mierea in partea mai putin incalzita.

Salut! Problema mea nu era legata de formarea ghemului, dupa data observi ca am iernat bine mersi(tot la sfaturile lui nea Gica), chiar si in aprilie mai aveam vre-o doua rame cu miere. Ma interesa cum sa fac sa stimulez putin familia de albine.
Oricum, a fost o primavara dezastru. Salcamul nu a dat deloc si eu m-am trezit cu stupi puternici care nu aveau ce culege :(.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Anterior

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori