Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Jurnal Valea Muresului

Mesajde Mircea_63 » 02 Mai 2012, 11:54

Primul pas, luarea microbului: intalnirea cu tinutul fermecator, dar departat de asa-zisa civilizatie. Primul lucru a fost plantarea de pomi fructiferi, apoi ideea idilica a unui stup. Ma apuc de citit si ma acapareaza, ma fascineaza. Dupa 6-7 luni de citit zilnic... Nu mai vreau un stup! Vreau o stupina.
In copilarie, de la pescuit pana la primul acvariu a fost un pas, apoi din ce a produs primul acvariu a aparut al doilea si tot asa pana aveam o multime. Hrana, boli, tratamente, reproductie, crestere puiet...plecand de la o investitie foarte mica si cunostinte zero, facusem performanta si bani buni.(si greseli din care am invatat cu lacrimi)
Asta a insemnat multa munca si citit si invatat, dar pasiunea a facut ca totul sa fie o uriasa placere si satisfactie. Nici nu sesizasem ca de fapt am "muncit", iar la bani ca profit nu ma gandisem o clipa, ci doar ca dezvoltare. Au fost printre cele mai frumoase parti ale copilariei. La 13-14 ani, sa vina adulti la tine sa-ti cera sfaturi, nu e de ici de colo, chiar daca atunci nici nu realizam acest aspect.
Ce au in comun astea doua? Totul! Punctul comun esential e pasiunea si microbul care m-a prins.

Al doilea pas 29-04-2012 a fost achizitionarea a 2 stupi -Dadant 12R+ cat 1/2, fund fix, vechi, dar populati. Cu greu i-am gasit, caci acum cu fondurile alea e cerere mare. Investitii absolut necesare -masca, dalta, afumatoare, faguri arttificiali, sarma inox etc- pe deasupra sfaturile stuparilor cunoscuti: "e foarte scump, nu cumpara", desi nici ei nu aveau de vanzare, toate astea nu m-au impiedicat sa-mi iau doi stupi. Cum or fi, pana la urma vreau sa-i vad in gradina si apoi n-am decat sa-i tratez, sa-i stimulez, sa-i dezvolt, dar sa am odata stupii mei. Degeaba ma uit la ei ca n-am termen de comparatie decat imaginile si filmuletele de pe net. Vad 10 rame, puiet capacit mult si albina multa. Stuparu imi arata ramele ouate, dar eu nu vad nimic. Nu stiu ce trebuie sa vad! Ma uit dupa puiet varos si albina moarta. Nu vad!
Intreb din ce an e matca. Putea sa zica orice, ca nu scrie pe ea! "Habar n-am, da` la cate am eu aici crezi ca mai stiu?"- zice el. No, e clar, da macar nu ma minte. Daca zicea 2011? Puteam fi sigur?
Cum le inmulteste? Cand apar botcile, divizeaza si altoieste!
Despre matca pot sti doar ca e rosie si vioaie. In rest, albina din stup putea fi adaugata. Hai sa nu fiu asa suspicios ca tot nu schimb nimic! Cu el erau extrem de blande. Umbla in stup fara masca, fara fum, baut si a mai batut si niste cuie cu ciocanul. Zona lui melifera e modesta. La mine e lux. Ne despart 90km.
Tratamente? Sa le fac eu inainte de a pune catul.
Aduse acasa, le-am adaugat (aveau 10 rame) un FA si o rama oarba. Apa in fata stupilor, dar n-o baga in seama. E multa roua dimineata. Intrebasem daca sa le dau sirop si zicea ca nu e nevoie ca au in natura si sa am grija sa nu roiasca. Eu tot le-as fi dat pentru stimulare, da n-am hranitoare.
Botci, ori n-am vazut, ori nu le-am recunoscut. Ma vad cu ele doar in weekend. Stuparul zice ca nu-i bine, ca cica trebuie sa ma uit tot la 2-3 zile. Am pe cineva acolo care uita la stupi de la cativa metrii de cateva ori pe zi. Nu ca ar folosi la ceva, dar ma simt mai linistit cand il sun si-mi spune ca totul pare activ si normal.
Clar, n-am de gand sa le deschid capacul toata ziua. Duminica verific ramele introduse si ma gandesc daca sa le pun catul sau nu. Mi i-a dat cu faguri formati.
Activitatea e intensa, cara polen ca trenul marfar (deci au puiet) si seara la ora fixa ies la zborul de recunoastere in formatie compacta. Presupun ca duc si nectar, dar nu vad ce-i in gusa. Urmeaza sa iau Varachet forte si sa-i tratez.
Apoi sa fac rost rapid de rame, caci sunt ca omul sarac care n-are de nici unele, sa le insarmez, sa pun foita. Urmeaza sa vina cativa stupi la pachet, de la Tg. Secuiesc, comandati cu luni in urma. Daca vin! Am mari indoieli si ma uimeste ca pe criza asta trebuie sa le comanzi cu multe luni inainte.
Cand m-oi vedea cu stupi, rame, faguri formati, rezerve si inventarul necesar, voi fi mult mai relaxat. Cu timpul, ma voi muta acolo cu totul, intre timp trebuie sa acumulez experienta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde Jean Valjean » 02 Mai 2012, 12:45

Parca m-ai descris pe mine in cuvintele de mai sus!
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde Mircea_63 » 02 Mai 2012, 15:39

Jean Valjean...ca te recunosti in scrisa mea e cum e, dar stii care e personajul meu preferat?
Printul Mîskin! Asa ca dupa te-am citit la "Cine sunt eu." chiar am fost surprins. Inca n-am intalnit omul care -pomenindu-i de Mîskin- sa fi auzit de el, d`apoi sa mai fie si personajul lui preferat. Chiar ca ne-am nimerit.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde Jean Valjean » 03 Mai 2012, 09:21

Sunt câțiva ani de când am descoperit forumul Stupăritul (cel vechi). Si de atunci îl urmăresc constant, cu scurte perioade in care atenția mi-a fost atrasa către altceva.
Insa ceea ce m-a făcut sa stau mereu cu ochii pe ce se scrie pe aici a fost faptul ca am observat ca aici se întâlnesc oameni cu pregătirile cele mai diferite, de la care ai ceva de învățat, nu numai apicultura. Pentru mine forumul reprezintă ceea ce reprezenta pentru gentlemanii englezi clubul. De fapt forumul asta este mai mult un Club decât un forum al apicultorilor. Din ce am observat, întâlnești aici de la oameni a căror simplitate te face să te rușinezi de propria-ți presupusă superioritate , până la oameni care-ți dau lecții de economie sau științe exacte. Altul are un asemenea talent literar care, coroborat cu o imaginatie fantastica, te face sa te prapadești de ras citindu-i pamfletele și să îl invidiezi puțin că nu ai și tu măcar un sfert din talentul lui (vezi pamfletele utilizatorului Lupu Albinelor).
Așa ca trebuie să te aștepți în continuare la surprize.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde FLORINELU » 11 Iun 2012, 20:36

te salut Mircea,si eu sant timisorean si un pic mai vechi ca tine in apicultura,dar ce vreau sa-ti spun este ca chiar mi-a placut cum ai scris despre albine.
te felicit,si sant curios pe unde ai stupina. :lol: :?:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde ves.lucian.zabrani » 11 Iun 2012, 21:01

le are aproape de cei din cosnite !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde Mircea_63 » 12 Iun 2012, 08:17

Te salut cu respect Florinelu, la am intr-un sat numit Balcescu, lunca Muresului de o parte si delurile impadurite de cealalta, dar tot asa, am calea ferata intre mine si Mures (3-400 de metrii) si soseaua Arad-Deva, la 200 metrii pe marginea padurii. Ca halta CFR, chiar asa-i zice Valea-Muresului.
Daca dincoace, unde locuiesc momentan in apropiere de Lugoj, legumicultura e intensiva, apoi pe Valea Muresului gradinile sunt mai mult faneata. Asta inseamna mai putine pesticide si mai multa flora spontana.

PS Visez de nebun sa ajund sa-mi fac o barca si sa-i pun motor...N-are legatura cu albinele, dar bazaie. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde trantor » 12 Iun 2012, 09:59

Daca tot visezi asa frumos, construieste barca aia sub forma de barja si mergi in pastoral de la Nadlac-Sanpetru Mare pana la Joseni. :)
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde Mircea_63 » 12 Iun 2012, 10:19

Trantoreee, te chem la vaslit pe traseul asta! :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde gigibecalul » 04 Dec 2012, 01:46

Salutare, FRATE ! Si pe mine m-ai descris exact in primul post, doar ca eu am un inger pazitor pe care il pot suna si la 3 noaptea "Daca e sa discutam de albine", asa cum zice el. La mine e si mai nasol....nu exista zi fara forum si daca exista, sunt bolnav...ba mai rau... nu ma mai pot concentra la munca mea din pricina lor (a albinelor)...imi pierd noptile citind pe forum si cautand schite de stupi, sufar ca nu am putut merge la targul apicol de la Sighisoara si abia astept sa vina cel de la Blaj, din primavara...sunt stresat mai tare de faptul ca e posibil sa fie o iarna grea pentru albinutele mele decat de faptul ca trebuie sa fac rost de banii pentru rata la casa...sa iti mai zic ?....am cosmaruri noaptea ca mi-au roit stupii si eu nu am lazi in care sa-i pun....deci....FRATE!!!!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde gigibecalul » 05 Dec 2012, 16:06

Se pare ca am innebunit de tot! Azi cand m-am dus la vulcanizare sa imi pun cauciucurile de iarna, era sa zic "un schimb linistit de matca, va rog" in loc sa zic..."un schimb de cauciucuri, va rog" :lol:
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde Mircea_63 » 05 Dec 2012, 16:16

E foarte corect de fapt! Pe vremea asta schimbul de matca nu poate fi decat linistit :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde aliuta2000 » 05 Dec 2012, 16:29

un singur sfat pot sa iti dau , desi cred ca ai invatat pana acum...
Nu le mai deranja la 2-3 zile , pentru ca ele lucreaza mult mai bine fara interventii dese . o data / saptamana este suficient , si daca crezi ca ai cules din abundenta , si albina poti sa iti adaugi 2 caturi de 1/2 si doar cineva poate sa iti verifice catul de jos daca se umple si atunci faci schimb intre cele 2 caturi , dar asta tot la o saptamana .
Daca albina e prea multa in cuib si ai si piuet destul poti sa indraznesti sa inmultesti din el .
Bafta . Sper sa nu te deranjez cu ceea ce am scris
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde Mircea_63 » 05 Dec 2012, 16:39

Multumesc Aliuta, eu nu le deranjez, ii raspundeam lui Becalu, dar nici el nu le mai deranjeaza pana nu trece la schimbatul linistit al... cauciucurilor de vara ;)

App, tu cum stai cu culesul?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde gigibecalul » 10 Dec 2012, 17:55

Poate asa prin ianuarie le mai deranjez, ca nu cumva sa le mai trebuiasca mancarica si sa duca lipsa. Pana atunci ma duc la o farmacie sa-mi cumpar un stetoscop...ca sa le deranjez cu adevarat foarte putin.... Ce vrei sa zici cu culesul?
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Jurnal Valea Muresului

Mesajde Mircea_63 » 10 Dec 2012, 18:02

gigibecalul scrie: Ce vrei sa zici cu culesul?

aliuta2000 scrie:Nu le mai deranja la 2-3 zile , pentru ca ele lucreaza mult mai bine fara interventii dese . o data / saptamana este suficient , si daca crezi ca ai cules din abundenta......... catul de jos daca se umple si atunci faci schimb intre cele 2 caturi , dar asta tot la o saptamana .


Acuma cred ca-i clar ce vreau sa zic... si cui! :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori