Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pasi mici !

Mesajde incepatorul2010 » 03 Mai 2011, 19:12

Buna ziua! Este o pasiune frumoasa pe care merita sa o pui in practica usor inarmat cu rabdare .......poti avea succes!
Cum am inceput......mi-am vandut ceva piese de pe motocicleta cu care am avut un nefericit accident si am achizitionat 20 de cutii . Stupi verticali cu 2 caturi 1/2 cu fund a.v. Acum sunt la nivelul rame ,roiuri, faguri etc....!
incepatorul2010
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mai 2011, 09:29

Re: Pasi mici !

Mesajde Adi Hodis » 03 Mai 2011, 19:22

Salut si bine ai venit printre noi.
Asa, si ? ... fi-i mai larg la ... vorba, fa pashii mai maricei ca albinele nu te vor accidenta, numa cu cate un ac ... o nimica toata ca deh, ce mica e albina pe linga tine, a ?. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Pasi mici !

Mesajde stuparul2011 » 15 Sep 2011, 16:20

buna
si eu sunt incepator, ma bucur ca suntem mai multi.
in momentul de fata am si eu 7 familii, sper ca la anul sa ne mai dezvoltam putin.
ai dreptate intr-adevar este o meserie frumoasa si placuta. avem totusi noroc cu cei mai vechi in domeniu,
care ne sunt alaturi cu sfaturi.
sa ne auzim cu bine.
succes
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: Pasi mici !

Mesajde liviu1965 » 15 Sep 2011, 19:12

Bun venit.
Scrie - ti de unde sunteti, in avatar , consultati :
viewtopic.php?f=35&t=57
In felul acesta vor sti toti de unde sunteti si ...... aveti numai de castigat.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Pasi mici !

Mesajde emilchitu » 14 Iun 2012, 11:51

Eu am 10 familii, dar la anul vreau sa ma extind ceva mai mult. Stuparitul este o activitate foarte frumoasa, dar care iti aduce si bani in acelasi timp.
emilchitu
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2012, 11:41

Re: Pasi mici !

Mesajde ovidiu_78 » 14 Iun 2012, 13:47

wow bani??? :o :o :o :lol:
poate de la 100 in sus poti sa vb de profit
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Pasi mici !

Mesajde vasilescu adrian » 14 Iun 2012, 23:11

ovidiu_78 scrie:wow bani??? :o :o :o :lol:
poate de la 100 in sus poti sa vb de profit

aoleuuuuu de la 100 in sus..si eu care speram ca la anu' sa scot macar investitia pe care o voi face pentru a-i intretine..pana in momentul de fata nu am avut nici un castig material(doar sufletesc) de la familile mele si speram ca in anul viitor sa merg cu cele 8 familii,care le am pana in acest moment :D , pe poductie..oricum nu ma las eu descurajat asa usor..
va salut si va dorec multa sanatate!
"o clipa n-a fost atenta natura si s-a nascut omul...o clipa sa nu fie atent omul si natura-si repara gresala"Albert Einstein
Avatar utilizator
vasilescu adrian
 
Mesaje: 196
Membru din: 29 Mai 2012, 20:41
Localitate: prigoria-gorj

Re: Pasi mici !

Mesajde emilchitu » 13 Iul 2012, 14:57

Credeam ca este mai usor sa scoti bani cu ajutorul albinelor, insa am vazut ca nu e chiar asa. Nici eu nu ma las batut si voi continua.
emilchitu
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2012, 11:41

Re: Pasi mici !

Mesajde florinachevas » 13 Aug 2012, 10:04

Salutare tuturor !
Si eu la inceput credeam ca apicultura e doar o chestie de mers "o data la saptamana " pe la stupi...Mi-am dat seama ca e nevoie de multa dedicare, munca, si sa nu fii cu gandul la banii pe care ai sa-i scoti:) si ingredientul de baza: PASIUNEA. Fara ea mai bine nu te apuci.
Am 11 familii, si doresc sa am 40:)
Mult succes tuturor!
florinachevas
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Aug 2012, 17:18
Localitate: Darmanesti

Re: Pasi mici !

Mesajde ves.lucian.zabrani » 13 Aug 2012, 10:12

de ce 40 si nu 100 ???
apicultorii incepatori , printre care inca ma numar si eu , au neaparat nevoie nevoie de ceva !!! si anume de RABDARE !!! maim usor cu inmultirea !!! toti incepatorii vor familii multe , chiar daca sunt slabe !!! primavara se numara bobocii in apicultura !!! mai bine mai putine dar puternice !!!
va spune apicultorul din mine trecut prin cateva peripetii mai placute si mai putin placute !!!
ar fi bine daca am putea creste in cunostinte si experienta ca Fat-Frumos , intr-o zi cat altii intr-un an !!!
ar fi super !!!
dar asta este posibil doar in locul de unde vine Fat-Frumos : din POVESTI !!!
asa ca rabdare , citit tot ce-ti cade in mana in domeniul apicol , forumul ajuta foarte mult , si mai este nevoie de un apicultor cu experienta dispus sa-ti dea sfaturi pe care sa le asculti si sa le aplici , apicultor pe care il poti ajuta in stupina si poate ca nu numai in stupina !!! :D
sanatate maxima tuturor !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pasi mici !

Mesajde emilchitu » 17 Aug 2012, 19:18

Intradevar, rabdarea este cuvantul cheie in apicultura. In viitorul apropiat sper sa cresc numarul de stupi si sa pot sa vin sa ma laud aici, pe forum cu primele castiguri sanatoase:D
emilchitu
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2012, 11:41

Re: Pasi mici !

Mesajde Cristi69 » 06 Noi 2012, 19:16

buna ziua sunt si eu un incepator si va rog sa imi spuneti si mie daca este o problema daca ajut familiile de albine cu hrana suplimentara la sfirsitul lui decembrie chiar daca mai au mincare
Avatar utilizator
Cristi69
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Noi 2012, 18:54
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Re: Pasi mici !

Mesajde Dila Daniel » 06 Noi 2012, 19:26

Cristi 69,bun venit!
...insa trebuie pe viitor sa urmaresti daca s-a mai discutat subiectul(acesta este foatrte discutat),ajutandu-te de motoarele de cautare atat pe forumul acesta(cel nou), search.php
cat pe cel vechi. http://stuparitul.3xforum.ro/search.php
Daca ai totusi o problema de discut(la care nu ai gasit raspunsuri)deschide topic separat in sectiunea potrivita.
...
uite cateva sectiuni cu hranirea artificiala
viewforum.php?f=9
http://stuparitul.3xforum.ro/topic/25/H ... TIFICIALA/
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Pasi mici !

Mesajde Crysty » 17 Feb 2013, 18:34

incepatorul2010 scrie:Buna ziua! Este o pasiune frumoasa pe care merita sa o pui in practica usor inarmat cu rabdare .......poti avea succes!
Cum am inceput......mi-am vandut ceva piese de pe motocicleta cu care am avut un nefericit accident si am achizitionat 20 de cutii . Stupi verticali cu 2 caturi 1/2 cu fund a.v. Acum sunt la nivelul rame ,roiuri, faguri etc....!


Bine ai venit,
Felicitari ca ai ales sa investesti in apicultura, si eu am facut acelasi lucru la jumatatea lui 2012.
Casca bine ochii de la cine cumperi si ce cumperi, nu pune pret pe promisiunile pe care le primesti cand achizitionezi roiurile, sa nu casti urechile la vrajala "are matca cat radasca" etc.... Cum le vezi in curte faci tratament, indiferent ce iti spune cel care ti le vinde, unii au prostul obicei sa zica ca le-au tratat cu o zi inainte sa ajungi tu acolo, si cand colo ele nu au fazut decat frunze de nuc in ultimii 3 ani. In rest citesti masiv aici, mai iei si o carticica de pe la magazinele de specialitate, si te ingrijesti ca in toamna sa le faci completari de hrana pana maxim 15 septembrie, daca se poate mai repede e si mai bine.
Iti doresc numai bine si multe relizari cu albinutele.
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Pasi mici !

Mesajde eugen65 » 16 Apr 2013, 14:47

Incet incet si cu rabdare o sa vina si satisfactia materiala. Cam dupa 3-4 ani de truda.Dupa acesti ani se face autoselectia.Unii renunta altii merg mai departe si culeg roadele.
Avatar utilizator
eugen65
 
Mesaje: 24
Membru din: 09 Mar 2013, 08:55
Localitate: Fieni, Dambovita


Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori