Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Jurnal Eduard

Mesajde Eduard » 06 Mai 2013, 11:38

Abia astazi am descoperit aceasta sectiune, asadar o sa copiez mesajele din threadul de prezentare. Daca gresesc, rog administratorul sa ma atentioneze, eventual sa imi spuna ce trebuie facut.

"Locuiesc in Magurele, judetul Ilfov(5km de Bucuresti), iar stupina va fi la Darasti, Ilfov (10km de Bucuresti).

Nu am mai avut contact pana acum cu stupi/albine, decat in calitate de victima

Avand destul de mult timp liber, eu si tatal meu, ne-am hotarat sa incepem cu 3 familii, pentru a ne acomoda si bineinteles sa intelegem cum se lucreaza cu domnitele. Ne-am documentat destul de mult, zic eu, din carti, reviste, internet. Incercam sa prindem lucruri interesante pe langa nea Gigi, stupar cu state vechi."

Intre timp am achizitionat stupii...

"Ieri dupa amiaza in jurul orei 17:00 am plecat sa luam cele 3 familii pentru a le aseza pe vatra noastra. Desi initial am zis ca o sa merg doar cu masina (hatchback), acum ma felicit pentru ca am gasit solutia cu remorca. Mai jos in acest post o sa intelegeti de ce. Repet: sunt incepator in tot ceea ce tine de apicultura, asadar accept criticile cu capul plecat.

Am achizitionat 3 familii in cutii multietajate, rame dadant. Le-am asezat in remorca si le-am fixat cu chingi. Pentru fixare, vergelele erau mult mai eficiente, dar nepriceperea si-a spus cuvantul. In jurul orei 21:00 am plecat cu stupii de la furnizor, dar nu am parcurs mai mult de 1 km si,surpriza! Stupii s-au deplasat, albina a inceput sa iasa si sa se adune in ciorchini. Nu aveam lumina, nu aveam unelte, decat echipament de protectie. Prin stropire am reusit sa bagam inapoi in stup o mare parte din albine, am fixat stupii si am plecat spre casa. Ceea ce urma sa se intample, nimeni nu prevedea. Stupii s-au deplasat din nou si albina a iesit, dar din nimeni nu a observat datorita intunericului. La un moment dat am oprit, ziceam noi pentru "control". Fundul stupului era jumatate deplasat, incredibil de multa albina iesita din stup. Au inceput sa ne atace, chiar si prin combinezon. Cu muuuulta grija, Nea Gigi a reusit sa salveze mare parte din albine. Pentru a evita situatii de genul acesta am parcurs un drum de 30 min in aproximativ o ora si jumatate.

Ajunsi la vatra, ora 23:30, am inceput sa descarcam stupii si sa-i asezam pe pozitii. La 00:00 am reusit sa finalizam Operatiunea Albina

Chiar daca Nea Gigi nu urmareste acest forum, ii multumesc din suflet pentru ajutor, ingaduinta si pentru ca ne-a suportat toate prostiile de incepatori."

"Acum 2 zile, am umblat la stupi sa vad ce se intampla si am descoperit ca si-au tras botca. Ceea ce este foarte bine, pentru ca nu este botca salvatoare. Asadar, imediat in ziua urmatoare am mai facut un stup Momentan stupina are 4 cutii, preconizez ca voi mai adauga inca una saptamana viitoare. Vedem..."
Avatar utilizator
Eduard
 
Mesaje: 8
Membru din: 09 Apr 2013, 23:03
Localitate: Magurele

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori