Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

MihaiC

Mesajde MihaiC » 23 Mar 2014, 23:44

Incepand de astazi sunt posesor de familii de albine la mai putin de 8 luni de cand am inceput sa adun unelte, cutii,carti,sfaturi,sperante si temeri legate de viitorul meu in apicultura.Ieri dupa amiza am trnasportat cele cinci familii achizitionate de la un membru al forumului, pe noua lor vatra din judetul Giurgiu, dupa un drum anevoios si stresant, mai mult pentru mine cred decat pentru albine.Operatia s-a terminat insa cu succes iar la sfarsitul acestui week-and obositor (dar adaucator de mari satisfactii) situatia se prezinta asa cum se vede in pozele de mai jos.
Fişiere ataşate
bees1.jpeg
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 23 Mar 2014, 23:46

Urdinisuri micsorate
Fişiere ataşate
bees2.jpeg
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Mar 2014, 23:47

bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!
frumosi tare stupii !!!
ce ai imprastiat in fata stupilor ???
:P :P :P
Ultima oară modificat de ves.lucian.zabrani pe 23 Mar 2014, 23:49, modificat 1 dată în total.
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 23 Mar 2014, 23:48

...activitate in caisul inflorit timid...
Fişiere ataşate
cais.jpeg
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 23 Mar 2014, 23:49

...vatra la 23 Martie...
Fişiere ataşate
cais3.jpeg
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 23 Mar 2014, 23:53

Si daca tot a inflorit,profita si alte gaze...
Fişiere ataşate
buburuza.jpeg
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 24 Mar 2014, 22:39

Pamantul din jurul stupilor a fost stropit cu varul care a ramas dupa ce am varuit boltarii suportului.
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 06 Apr 2014, 08:41

Ieri am vizitat stupinape la pranz ,si am administrat 3ooml de sirop invertit + polioel4.Desi vantul batea foarte puternic, a fost foarte simplu si elegant cu ajutorul hranitoarelor de podisor.
Ce am constatat e ca albinele ventilau la urdinis, iar pe capacul hranitorului e condens.Urdinisurile sunt micsorate la 2-3 centimetrii si suberele sunt inchise.Sa fie oare nevoie de aerisire suplimentara?La controlul amanuntit facut saptaman trecuta, cel mai salb stup avea 4 rame de puiet capacit sau larvein diverse stadii de dezvoltare si bineinteles oua.Neavand rame negre pentru completare am introdus foite de ceara la crescut.Din cauza vremii nefavorabile cu vant si temperaturi scazute nu am apucat inca sa verific ce s-a mai intamplat.Maine se anunta vreme calda insa si vantul se domoleste asa ca o sa incerc pe dupa-amiza sa fac un control.
Este prea devreme sa pun magaziile cu rame la crescut, avand in vedere ca stupii sunt acumpe 8-9 rame cu albine?
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 10 Apr 2014, 13:25

Ieri dupa-amiaza am fost sa fac tratamet cu varachet, ocazie cu care am fost si vaccinat.In cap, scurt si la obiect, direct in frunte.Probabil capriciile vremii si imposibilitatrea de a culege polen din ultimele zile le face nervoase.Am inspectat suberele si condesul a disparut de cand am lasat suberele un pic desfacute.Albinele nu mai ventileaza intens,iar rosatura de ceara de pe subar e uscata.
Am tratat cu fitile de varachet pe subar inchis, si am executat montajul unei adapatori "profi".Cu prima ocazie voi pune si poze cu adapatoarea.
Dupa tratament m-am uitat pe subere dar nu am vazut nici un paduche.E drept ca se cam lasase si lumina cand am deschis dar in afara de umbra fitilului ars i acatorva frimituri de ceara...nimic.
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 26 Apr 2014, 23:32

Astazi am gasit unul din stupi cu catul plin de nectar.Am 8 rame late in cat si pe 3 dintre ele erau si oua de o zi.Nu multe,cativa centimetrii patrati pe fiecare.Minunat.. nu? Jos in cuib mai este miere doar pe fetele exterioare a ramelor marginase si o palma de nectar intr-o rama din mijlocul cuibului de unde au eclozionat albine.In alt stup am gasit o botca de schimbare linistita.Daca nu o faceau ele le obligam eu...matcuta asta e epuizata, ponteaza disparat ,trantori multi...Asteptam sa vedem.La ceilalti activitate normala au crescut rame in cat si au inceput sa si puna nectar.Maine il divizez pe cel plin de puiet.Avand in vedere ca e prima data, o sa fie un bun subiect de scoala.
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde Arhivistu » 27 Apr 2014, 00:24

Il divizezi si ce faci,ce matca ai?...sper ca nu il lasi sa isi traga matci de salvare :roll:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: MihaiC

Mesajde apivasmob » 27 Apr 2014, 06:21

MihaiC scrie:Astazi am gasit unul din stupi cu catul plin de nectar.Am 8 rame late in cat si pe 3 dintre ele erau si oua de o zi.Nu multe,cativa centimetrii patrati pe fiecare.Minunat.. nu? Jos in cuib mai este miere doar pe fetele exterioare a ramelor marginase si o palma de nectar intr-o rama din mijlocul cuibului de unde au eclozionat albine.In alt stup am gasit o botca de schimbare linistita.Daca nu o faceau ele le obligam eu...matcuta asta e epuizata, ponteaza disparat ,trantori multi...Asteptam sa vedem.La ceilalti activitate normala au crescut rame in cat si au inceput sa si puna nectar.Maine il divizez pe cel plin de puiet.Avand in vedere ca e prima data, o sa fie un bun subiect de scoala.

Vezi ce fel de celule predomina pe ramele respective din cuib, mai reformeaza , pune rame la cladit si cu timpul le schimbi pe cele rele.Bafta
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 27 Apr 2014, 07:56

Nu am de unde sa iau nici macar o botca pentru divizare daramite o matca la vremea asta.O sa il las sa isi traga singur momentan si daca nu va fi omatca buna o sa o schimb.Stiu ca era bine sa fi avut matca sau macar o botca dar nu am.Sau macar o lada de 12 rame sa fi avut sa-l mai amagesc cu ceva rame goale.Pur si simplu daca trebuie sa scot rame din el ca sa pun rame goale nu am ce face cu cele cu puiet.
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde apivasmob » 27 Apr 2014, 15:38

Nu se scot cele cu puiet ci cele marginase.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 07 Mai 2014, 22:53

Astazi am scos dintr-un stup,prima rama cu miere.Imi puteti spune ce sunt celulele din partea superioara, alungite si nu e miere in ele? si daca imi pteti spune motivul pentru care rama e deformata in partea inferioara ?
Fişiere ataşate
photo3.jpg
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Re: MihaiC

Mesajde MihaiC » 07 Mai 2014, 22:59

Si partea cealalta.Rama a fost introdusa in data de 13.04.2014, a fost noua,insarmata cu 4 sarme si cu FA lipit electric.Aceleasi celule deformate in partea superioara si goale, iar in partea inferioara deformata complet.
Fişiere ataşate
photo.JPG
MihaiC
 
Mesaje: 90
Membru din: 28 Iun 2013, 16:07
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori