Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 21 Mai 2014, 21:35

Ma numesc Dan, locuiesc in Craiova si in iarna trecuta m-am hotarat sa incerc sa devin apicultor.
Locatia pentru stupina este in Turburea, Gorj intr-o gradina (+la 200-300m este o padure de salcam). Ca target pentru primul an mi-am propus sa incep cu 5 familii/roi pe care sa-i trec cu bine peste iarna.

In februarie, la Targul apicol de la Craiova am achizitionat primele cutii (3 kit-uri Dadant 10 rame, cat 1/1) si ceva instrumentar, dalta, afumatoare, costume,...

Ulterior am mai luat 2 cutii gata confectionate, pe care le-am finisat/vopsit.

Joi 15 mai am facut rost de primul roi puternic, 8 rame din care 6 cu puiet, 2 rame erau introduse recent la construit:una 85% deja cu ceva oua si una construita 60%. Deoarece am ajuns cu el abia la ora 23.00 si ploua nu i-am mai pus diafragma, lucru bun pentru ca pe data de 20 la un mic control am observat ca deja cladisera in locul liber fagure natural, pe care l-am inlaturat si am adaugat inca doua rame la cladit (cele 8 rame erau acoperite complet, ultima fiind plina cu miere capacita/polen/nectar si puiet capacit). Ramele nou introduse au fost puse pe pozitia 6 si 9(intre rame vechi). Sambata ii voi adauga si catul. Rasa de albine este carpatina. In zona salcamul mai tine inca o saptamana, timp in care sper sa se dezvolte destul de mult/sa construiasca alte 2-3 rame si sa adune si ceva provizii, asta pentru a ajuta roii viitori - mai slabuti. Va sunt recunoscator pentru eventualele sfaturi.
Fişiere ataşate
stupina mai4.jpg
Ultima oară modificat de Dan Cristian pe 21 Mai 2014, 21:44, modificat 1 dată în total.
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 21 Mai 2014, 21:39

Cutiile:
Fişiere ataşate
vopsire stupi 3.jpg
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 21 Mai 2014, 21:40

Prima familie/roi:
Fişiere ataşate
prima familie2.jpg
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Mai 2014, 06:14

Bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde proapis13 » 22 Mai 2014, 07:12

Bun venit pe forum si sa ai parte numai de realizari in viata :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 25 Mai 2014, 09:41

Multumesc pentru incurajari.
Sambata 24 mai: ramele puse la crescut erau crescute 65%, 60% cea mai din interior avand si putin nectar.
Am adaugat alte doua rame la crescut jos in cuib pe cele doua mutandu-le in magazie, impreuna cu alte doua rame noi si doua hranitoare verticale (si ele cu fagure artificial).
Hranitoarele puse in magazie pe laterale (au cate 400 ml) - le-am umplut cu sirop de zahar 2:1.
Nu erau botci in cuib, puiet capacit pe 3-4 rame, ouale de 1-2 zile inca e greu sa le identific, insa matca am vazut-o era dupa ultima rama, pe peretele stupului.
Fişiere ataşate
lucru_stupina.jpg
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 25 Mai 2014, 09:42

Prima magazie:
Fişiere ataşate
stup_cu_cat.jpg
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 01 Iun 2014, 23:22

Noii membri ai stupinei: 2 roi pe cate 6 rame (2 oua, 2 puiet capacit si larvar, 2 miere + puiet), astept sa isi aleaga conducatorul in 2 saptamani.

3_roi.jpg
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 01 Iun 2014, 23:23

___
Fişiere ataşate
3_roi_.jpg
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde ves.lucian.zabrani » 01 Iun 2014, 23:47

doi am avut si eu la inceput !!!
nu dupa multa vreme a aparut si al treilea !!!
Doamne , ce frumos a fost !!!
si tot lui Dumnezeu ii multumesc ca frumos este si acuma !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 07 Iun 2014, 22:47

Scimbare de plan: dupa 5 zile au aparut botci pe cate trei rame la fiecare roi, am facut 6 roi (fiecare o rama cu puiet + miere, una cu puiet + miere+botci si una FA la construit) pe care i-am mutat in stupina unui stupar cu state vechi sa tina sub observatie aparitia matcilor si imperecherea lor. (Dupa aparitia matcilor probabil le voi unifica in 2-3 roi) pastrand matcile mai vioaie.
Primul roi a devenit familie, are deja 8 rame de albina, 2 de puiet le-am urcat in cat si am coborat 2 de FA la construit.
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 20 Aug 2014, 14:22

Cele 6 roiuri au facut si matci, dupa ce au inceput ponta au fost restranse la 4 roiuri fiecare pe 3 rame, a mai fost adaugata o familie (roi) pe 7 rame si acum stupina se prezinta astfel: 3 familii cu 7 rame puiet si inca 2 cu miere/pastura (primul a depus ceva miere si in cat) si patru roiuri cu puiet pe 3 rame si 1-2 cu miere/pastura. Deoarece ajung aprox la 7-10 zile la stupina sunt hraniti cu apifonda (~0,5-1kg) si sirop 2/1.
Au fost tratati de 2 ori cu varachet forte la interval de o saptamana la sfarsitul lunii iulie (deoarece am lazi cu fund fix nu am vazut rezultatele).
Se pare ca rezerve pentru iarna au, fiecare rama are coronita si mai exista cate o rama cu miere/pastura, insa 2-3 roi se poate sa nu aiba destula populatie pt iernat, e drept nu am luat in calcul blocajul cuibului... si ca jumatate din rame sunt noi, unele construite partial.
Fişiere ataşate
01 aug 2014.jpg
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde lucky5strike » 03 Sep 2014, 19:43

Frumos!

Vedem stupi, livada si chef de treaba.

Atentie, la inceput, fascinatia pe care o emana gazele astea este orbitoare. Nu mai vedem nimic in jur. Mai apoi vin... nedumeririle... intrebarile... incercarile... rezolvarile... rezultatele... Peste toate, satisfactia unica de a fi apicultor.

......

Salutare si bine ai venit in comunitatea Stuparitul!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde lucky5strike » 03 Sep 2014, 21:33

Ca sfat, trebuie urmarit iarna stupul sa stea la soare, iar vara la umbra. Atat pentru confortul albinei, cat si al stuparului.

De asemenea, fiindca sunt lazi cu fund clasic, le-as croi un urdinis mai pronuntat, ceva gen 25 cm x 2,5 cm (Lxl) Cum sunt acum, sunt bune pt. iernare, dar la vara, cand familia va fi la apogeu, aerisirea se va face mai greu.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 27 Sep 2014, 22:28

Stupina la 27 septembrie, la al doilea tratament cu varachet.

Fiecare stup a primit miere + sirop + protofil.
Roii cei mai noi (ultimii patru) au 4 rame acoperite cu albina. La unul singur inca nu terminasera apifonda, mai erau ceva urme.
Fişiere ataşate
stupi 27 sept 2014.jpg
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Re: Stupina Dan Cristian

Mesajde Dan Cristian » 27 Sep 2014, 22:30

Roiul firav
Fişiere ataşate
Roi1.jpg
Dan Cristian
 
Mesaje: 110
Membru din: 26 Ian 2014, 23:30
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori