Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 21 Dec 2015, 22:49

Am un iveco de 7,5 t. Este omologat apicol.
Impozit-0 lei
RCA:800-900 ron / 6 luni.
Vignieta - 17,50 /zi

Daca se merita? Eu cred ca da. De camion leg si remorca,astfel nu fac 2 drumuri cand mut.
Eu am dat pe camion 4000 de euro. Camionul e din 2004 si are 250000 km. Mai mult a stat. Cei de la care l-am luat nu au mai mers cu el de 2 ani. il tineau in curte degeaba din cauza taxelor, isi luasera doua masini de 3,5 tone pentru carat.
Schimb de ulei si altele se fac in curte.

Camionul are si doua paturi suprapuse unde doarme cel de la paza.

Eu unul nu mi-as lua camion mai mare de 7,5 tone. Pe unde intru cu asta pot sa raman intepenit, apoi unul mai mare nu-l mai scoate tractorul...
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 21 Dec 2015, 23:02

Cred ca depinde si de ce vrei sa faci.

Spre exemplu eu vreau sa simplific totul.

Astazi mut:
ma duc si pun chingile pe ei si in 30 de minute sunt gata de plecare fara prea multa munca.
Acum am facut scoala pt. categoria A. De ce?
Ma urc pe motor si plec la stupi. Urc motorul pe camion si ii dau bice. Ajung la destinatie...ii spun ziua buna paznicului, ma urc pe motor si ii dau drumul spre casa.

Incerc sa imi simplific munca si sa imi ia cat mai putin timp.

De exemplu pentru hraniri mi-am facut hranitoare de 15 l. Am sa fac poze cu ele si am sa vi le arat. Din 2 vizite la stupi termin hranirile din august.(sa nu se inteleaga ca le dau 30 kg de sirop)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde mausica » 21 Dec 2015, 23:03

danmirea scrie:

De exemplu pentru hraniri mi-am facut hranitoare de 15 l. Am sa fac poze cu ele si am sa vi le arat. Din 2 vizite la stupi termin hranirile din august.(sa nu se inteleaga ca le dau 30 kg de sirop)

Ok si atunci nu la fel de utile erau de 5-6l(daca tot nu dai 15l odata).
Frumoasa stupina
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 21 Dec 2015, 23:07

Le fac hranirile din doua vizite si le dau cam 7 litri.

Dar daca vreodata vreau am o problema si nu ma pot duce de doua ori,le umplu hranitorul o singura data si le zic sarbatori fericite. Plus ca nu am calculat exact cat va avea hranitorul.

Hranitorul e ca un cat, doar ca are fund, in fund o gaura si inauntru'are o piramida cu gaura.

Multumesc.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde lucian36b » 21 Dec 2015, 23:12

danmirea scrie:Le fac hranirile din doua vizite si le dau cam 7 litri.

Dar daca vreodata vreau am o problema si nu ma pot duce de doua ori,le umplu hranitorul o singura data si le zic sarbatori fericite. Plus ca nu am calculat exact cat va avea hranitorul.

Hranitorul e ca un cat, doar ca are fund, in fund o gaura si inauntru'are o piramida cu gaura.

Multumesc.


Daca e din lemn in cativa ani o sa crape , fiind asa mare si o sa curga siropul. am avut si eu. ar trebui sa il tratezi cu ceva la interior dar eu i ca nu am gasit o solutie fiabila
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde lucian36b » 21 Dec 2015, 23:14

danmirea scrie:Cred ca depinde si de ce vrei sa faci.

Spre exemplu eu vreau sa simplific totul.

Astazi mut:
ma duc si pun chingile pe ei si in 30 de minute sunt gata de plecare fara prea multa munca.
Acum am facut scoala pt. categoria A. De ce?
Ma urc pe motor si plec la stupi. Urc motorul pe camion si ii dau bice. Ajung la destinatie...ii spun ziua buna paznicului, ma urc pe motor si ii dau drumul spre casa.

Incerc sa imi simplific munca si sa imi ia cat mai putin timp.

De exemplu pentru hraniri mi-am facut hranitoare de 15 l. Am sa fac poze cu ele si am sa vi le arat. Din 2 vizite la stupi termin hranirile din august.(sa nu se inteleaga ca le dau 30 kg de sirop)



Nu am inteles de ce urci motorul pe camion. si cui ii dai bice? paznicului? Glumesc...nu te supara.... e rlativ ok varianta cu motorul, singura problema e ca nu prea poti lua mai nimic cu tine si de multe ori ei nevoie de diferite lucruri sa iei la tine cand pleci la stupina.....de exemplu rame de pus la crescxut.....
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde cristi_vidican » 21 Dec 2015, 23:24

Cel mai simplu hrănitor... 2 flacoane de 5 l, tăiate pe o parte, umplute cu paie, cu sirop și puse într-un cat de 1/2
Peste familie se pune folia, îndoită la 2 colțuri. Peste folie vine catul cu cele 2 flacoane.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde lucian36b » 21 Dec 2015, 23:28

cristi_vidican scrie:Cel mai simplu hrănitor... 2 flacoane de 5 l, tăiate pe o parte, umplute cu paie, cu sirop și puse într-un cat de 1/2
Peste familie se pune folia, îndoită la 2 colțuri. Peste folie vine catul cu cele 2 flacoane.




o fi dar cand ridici capacul si vrei sa umpli din nou pierzi o gramada de timp. Nu poti turna de sus ca va sari siropul. Va fi plin de albina acolo pe acele pet-uri, etc. Daca e sa mergi pe varianta cu cat cel mai simplu e cu folie cu gaura peste care intorci galeata cu gauri de 10-15 litri (cat vrei). Aici apare problema ca daca ai multi stupi ai nevoie de cate un cat pentru fiecare (cat in care de obicei tii ramele - deci trebuie sa gasesti alt loc de depozitat ramele)
Avatar utilizator
lucian36b
 
Mesaje: 103
Membru din: 23 Mar 2015, 21:08

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde State » 21 Dec 2015, 23:32

danmirea scrie:Le fac hranirile din doua vizite si le dau cam 7 litri.

Dar daca vreodata vreau am o problema si nu ma pot duce de doua ori,le umplu hranitorul o singura data si le zic sarbatori fericite. Plus ca nu am calculat exact cat va avea hranitorul.

Hranitorul e ca un cat, doar ca are fund, in fund o gaura si inauntru'are o piramida cu gaura.

Multumesc.


Bun venit!
Interesanta ideea cu hranitorul. Ar merge imbracat in rasina, pe interior apoi un strat de lac?
Cred ca ar fi cea mai rapida solutie de a face completarile. Nu ridici nimic, te misti repede si nu faci 10 drumuri.
Foarte buna ideea si cu motorul, pentru cei cu camioane.

Te vad departe!
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde State » 21 Dec 2015, 23:37

Eu am gasit alta solutie anul asta.
Am prins la oferta niste bidoane de 10L pliabile. Sunt acele bidoane de apa pentru camping. Initial vroiam sa improvizez ceva pe la duba si apoi mi-a picat fisa.
Singura problema ar fi ca nu incap in magaziile mele(1/2).
Cautand pe un site la chinezi, am descoperit tot ceva in genul dar sunt negre si plate, pentru dus in drumetii.
Acum vad care dintre ele or sa-mi fie bune.Am comandat deja vreo doua si astept sa-mi ajunga.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 22 Dec 2015, 09:35

La interior le voi da cu parafina. Hranitoarele sunt facute din dulapi de 5 cm. La exterior vor fi vopsite.
Anul acesta le-am utilizat asa, au venit foarte tarziu d la tamplar.

Cu motocicleta ma duc cand MUT. Pentru drumurile in care am treaba la stupi cu rame ma duc cu sprinterul.

Am un sprinter 4x4, reductore si cu blocanti pe spate , recomand asa ceva. Am incercat si varianta cu remorca dupa SUV dar e mai greu prin noroaie. Atunci cand greutatea e pe tine si nu trasa e super ok pe noroaie.

Va multumesc mult pentru idei. Pana la urma se pare ca a fost o idee buna cu acest jurnal.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde Badea. claudian » 22 Dec 2015, 11:02

remorca este pe3 axe ?? ....adica are axa viratoare?!...
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde Molluc » 22 Dec 2015, 14:18

Dane te salut. Sunt la inceput, am cativa stupi dadant si ME eram hotarat pe ce sa merg mai departe adica pe ME, dar dupa ce ai spus cum e cu MER ul am o problema ....... cum merg pe ce model de stup etc. Astept primavara poate ne arati modul tau de lucru . :shock:
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 22 Dec 2015, 19:14

o sa fac tot posibilul sa fac poze la fiecare operatiune.

Nu am zis niciodata ca ME-ul nu ar fi bun.

Insa la metoda cu 2 matci consider ca e mai usor, mai modular pe MER .
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde danmirea » 22 Dec 2015, 20:18

@ badea.claudian

Remorca e pe 2 axe, nu are axa viratoare. Urmatoarea investitie in asta va fi, probabil in 2017.
Anul viitor am de gand sa fac o mica cladire pentru extractie si depozitare rame.
Ma mai gandesc pentru pastrarea ramelor sa iau o duba frigorifica / container - aia se inchide ermetic, fac -15 grade 2 zile, apoi o opresc si adio gaselnita.
Trebuie sa fac niste calcule si sa vad cum e mai avantajos, cumparat container frigorific sau facut camera frigorifica.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: ApiMer - Stupina lui Dan Mirea

Mesajde Adi Hodis » 23 Dec 2015, 00:51

danmirea scrie:@ badea.claudian

Remorca e pe 2 axe, nu are axa viratoare. Urmatoarea investitie in asta va fi, probabil in 2017.
Anul viitor am de gand sa fac o mica cladire pentru extractie si depozitare rame.
Ma mai gandesc pentru pastrarea ramelor sa iau o duba frigorifica / container - aia se inchide ermetic, fac -15 grade 2 zile, apoi o opresc si adio gaselnita.
Trebuie sa fac niste calcule si sa vad cum e mai avantajos, cumparat container frigorific sau facut camera frigorifica.

Grija mare cu gaselnita ca unii au primit adio la ceara din rame.
Aminteste-mi sa-ti spun niste patzanii. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori