Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 16 Noi 2011, 23:33

Iti doresc succes !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde alt stupar » 16 Noi 2011, 23:59

Intr-un an am iernat pe mana. In primavara - o parte din stupi cu nosema, forma acuta
In pofida a tot ce am citit pana atunci, nu am dezinfectat nici macar o lada. Nu ca nu as fi vrut ci pur si simplu nu aveam lazi goale de schimbat. Am bagat pe foc doar ramele patate masiv.
Coincidenta, in primavara ce a urmat au stropit padurea contra Limantria cu ceva ecologic (nu a afectat albina) si apoi timp de trei ani nu a mai fost gram de mana.
nici Nosema !
fara soda, fara flambare.

In alta ordine de idei, in iarna trecuta m-am pricopsit cu inca un pavilion. Am trecut prin flacara absolut tot iventarul aferent lui, nu aveam control la ce s-a intamplat cu stupii de pe el inainte de a ajunge la mine.
Totusi, acum stiu ca am muncit degeaba. Intre timp, am vorbit cu cineva care i-a cunoscut pe fostii propietari.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 17 Noi 2011, 00:09

bravo!
cine e destept pricepe !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde alt stupar » 17 Noi 2011, 12:48

pai.... io nu-s destept :roll:
ca nu stiu ce-i de priceput !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 17 Noi 2011, 14:20

trebuie sa vin cu o prcizare : folosesc des aceasta expresie atunci cind vreau sa scot in evidenta ca cineva a facut un lucru pe care la vremea respectiva l-a considerat necesar ! ce se intimpla dupa aceea ramine de vazut ! nici nu vreau sa ma gindesc care ar fi fost situatia in cazul neefectuarii dezinfectiei si inbolnavirii a vreo 50 de familii !
Sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 17 Noi 2011, 17:12

Ioan Guist scrie:
mibu scrie:cu baba puturoasa si cu tinara care da lectii ,eu stiu alta varianta ! dar nu asta este important . discutia era cum facem dezinfectia ca sa fie rentabila si eficienta si aveam de ales intre chimic si mecanic ! asta era problema de fond dar te simteai dator si ai gasit ocazia sa o dai p-aia cu aratura !
NU mai raspund la astfel de provocari !


Problema e la tine.Eu am scris ca nu dezinfectez .Nici mecanic si nici chimic si nici fizic si nici nanopshihologic.Ce e greu de inteles de ma intrebi cum sa fac mai rentabil?
Ca tu dezinfectezi , foarte bine.Hai cu variante de rezolvare sau cu idei si experiente.


Deci?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde janese » 17 Noi 2011, 17:27

deci ce????
tu nu ai desimfectat niciodata???nici cand aveai 99 de cutii?
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: dezinfectie

Mesajde Dila Daniel » 17 Noi 2011, 17:51

Raspunsul acesta este copiat de pe pagina 2 in acest topic...
Graba? sau lenea de a citi -a dus la intrebarea asta? :D
Ioan Guist scrie:In "99 am avut Loca.Am dezifectat toate lazile.adica 11.Le-am bagat in solutie de soda.Am aruncat lazile duap doi ani.O prostie.
De atunci nu am mai dezinfectat nici-o lada nici-o data.Am cumparat si am imprumutat n lazi de la n stupari si din n zone cu n feluri de albina si in n feluri de stari de intretinere.
Nu in lada sta boala.
Daca e sa curat o lada, o iau cu dalta ce e crescut mai mare sau propolisul ce incurca.In rest....albina...paie si ....bataie.


pentru domnul mibu voi rescrie intrebarea domnului Ioan Guist,sa ramana in fatza...
Deci?
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 17 Noi 2011, 19:33

pai nici un deci ! eu dezinfectez de fiecare data cind mi se pare ceva suspect si o fac cu flacara si o fac temeinic de cind am patit-o odata mai de mult si intrebam daca CHIMIC E MAI IEFTIN ! asta era problema ! acum m-am lamurit asa ca hai sa nu ne mai invirtim in jurul cozii !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 17 Noi 2011, 20:17

Lamurit?
La ce concluzie ati ajuns?Ca ramaneti la dezinfectia mecanica sau la nici un fel de dezinfectie?
Daca sa poate sa si detaliati.
Daca detaliati am sa incerc sa demontez fiecare actiune p ecare o invocati.De reusita demersului sau din contra de nereusita, colegii vor lua o decizie in cunostinta de cauza.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 17 Noi 2011, 20:22

mibu scrie:pai nici un deci ! eu dezinfectez de fiecare data cind mi se pare ceva suspect si o fac cu flacara si o fac temeinic de cind am patit-o odata mai de mult si intrebam daca CHIMIC E MAI IEFTIN ! asta era problema ! acum m-am lamurit asa ca hai sa nu ne mai invirtim in jurul cozii !


mai ctiste odata cau de cite ori ai nevoie pentru ca e mai usor decit sa demontezi !
succes !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 17 Noi 2011, 20:32

Am incercat sa va determin sa enumerati fazele de lucru pe care le aveti cand "aveti nevoie"
.
Apoi sa discutam pe seama lor.Parerea mea este ca nu este nevoie si deci voi incerca sa demontezi argumentele pe care o sa le aduceti.

Nu vreti ...asta e.Fiecare ramane cu ce stie, sau crede ca stie

O sara buna
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 17 Noi 2011, 20:40

nu mai este cazul !
Doamne ajuta !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde Dila Daniel » 17 Noi 2011, 21:34

d-le mibu,personal imi pare rau ca ati renuntat la dezbatere.
Ma intreb insa de ce?
Eu unul dezinfectez termic ori de cate ori pun un roi sau o familie in lada noua(goala).Nu noua neaparat ca lemn ci una veche nepopulata.
Exista si cazuri cand schimb cate o lada la o familie suspecta de diaree...nosemoza.Lada veche...va fi una noua pentru alta...
Alt motiv este distrugerea cuiburilor de paienjeni,furnici,urechelnite,viespii si alte lighiuane vizibile ochiului sau nu.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 17 Noi 2011, 21:44

Pai aici e acilea.
Ori vorbim de desinfectie , ori vorbim de curatare.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde pst_claudiu » 17 Noi 2011, 21:59

Intr-un an am avut nosemoza si in primavara am pierdut ceva stupi.Am dezinfectat tot, ramele majoritatea le-am reformat.De atunci spal stupii cu soda caustica, clatit, flambez in fiecare an iar stupii nu sunt cu funduri detasabile.Cand se innegresc la ceva ani, ii iau cu un flex cu smirghel si sunt ca noi.La flambare evit plasa de sarma din capace. De atunci respect o strictete si curatenie in stupina, dezinfectez dalta, manusi dupa fiecare interventie, nu las aiurea faguri, rame.Din cauza ca am ceruit 40 de hranitoare cu o pensula ce s-a dat in prelabil o solutie de muste cu ea si nu am stiut, le-am ars pe toate.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori