Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

APICULTURA IN SUA

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 21:28

buna .. dimineata/ziua/seara!
urmaresc de cateva zile forumul acesta si m-am decis sa imi fac si eu cont.
sunt nascut in 1960. acum multi ani am plecat in SUA, si de 14 ani sunt apicultor aici.
si in tara am avut albine dar nu foarte multe.
o sa incerc sa scriu foarte pe scurt deoarece timpul este limitat.

de meserie sunt tamplar, asa am ajuns si aici, dar apicultura a devenit sursa principala de venit si tamplaria a ramas pe locul doi
impreuna cu asociatul meu avem aproximativ 1400 de famili, facem si polenizare dar si miere. de obicei le separam in functie de pretul oferit pe polenizare.
crestem si regine dar doar pentru noi. imperechem artificial 200-300 de regine pe an.

in masura timpului disponibil o sa pun si poze, doar sa vad cum le redimensionez, nu se incarca.
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde csaa » 20 Feb 2018, 22:05

BIne ati venit!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde gabimihai » 20 Feb 2018, 22:26

1400 familii, extrem de mult. Cum reusiti sa faceti fata, apoi ce culesuri aveti. Banuiesc ca aveti mai multe vetre impartite pe un teritoriu mare. Pozele trebuie sa respecte dimensiunea indicata. Bine ar fi si ceva filmulete. Foarte interesant daca toata familia traiti din apicultura.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 22:30

nu este mult, au altii si mai multe familii
migram din nord in sud si invers, vetrele sunt temporare, doar una permanenta in nord, acolo iernam timp de 2 luni, uneori si mai putin.
eu si sotia traim din apicultura acum ,copii sunt mari la casele lor ,dar iam ajutat si pe ei multi ani.
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde daffid mihailov » 20 Feb 2018, 22:35

Felicitari! Așteptăm să ne împărtășiți din experienta voastră. Iar dacă mai sunt mici răutăți sa treceți peste. În virtual se întâmplă mai ușor.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 22:42

nu o sa fie rautati, am 58 de ani, am vazut suficiente pe lumea aceasta incat sa ma deranjeze.
cum pot pune poze?
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde Shrek » 20 Feb 2018, 22:45

Americane, mai taie din....stupi, ca uite la noi, o-nceput sa-nghete apele!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde daffid mihailov » 20 Feb 2018, 22:46

E mai greu de încărcat, din câte știu trebuie sa aibă rezoluție mica. Încercați să reduceți rezoluția. Forumu asta a rămas în urma rău cu tehnologia. :)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde Balian » 20 Feb 2018, 23:02

Pentru încărcare poze clic drept lung pe file poză asociat cu paint și redimensionată poza sub 250 kbite.
Am citit că a apărut migdali autopolenizatori în SUA. Adevărat? :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde daffid mihailov » 20 Feb 2018, 23:06

Ce spui cu dispariția albinelor și înghesuiala din America, e ca un fel de premoniție pt ce o sa fie în România. Un top al bolilor? Cum stați cu păduchele de stup?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Feb 2018, 23:14

Bine te'am gasit, Shrek!

Da' ptiu drace, unii fac arta cu 0,1,2,3,4,5 stupi si altii nu reusesc sa puna poze fara photoshop la nimic din 1400?
Eu credeam ca e mai greu de incarcat aia 1400 de stupi, nu incarcat pozele. :twisted: :twisted: :twisted:

Momentan ma preocupa siruri marginite...mai mult spre stanga... :lol:

Dupa un an jumate de forum, dar scris de vreo juma de an, ar trebui sa ma legitimez si eu, adica macar cu doi stupi, aviz celor pe care i'am balacarit mai putin, nu pentru ca nu as cotiza cu valoarea reala, ci pentru a nu primi prea multi paduchi raportat la injuraturi...

...dupa ce termin cu vantu' lateral si tamburii.

Americane, am vazut ca ai si dileme morale, sau ma rog, mai putin dileme si mai mult sigurante. Zici tu...

Lasatz paduchii, cica ne zice cu homosexualii.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde americanul » 21 Feb 2018, 16:04

daffid mihailov scrie:E mai greu de încărcat, din câte știu trebuie sa aibă rezoluție mica. Încercați să reduceți rezoluția. Forumu asta a rămas în urma rău cu tehnologia. :)


o sa ma ajute fiul meu in weekend cu pozele
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde americanul » 21 Feb 2018, 16:06

Balian scrie:Pentru încărcare poze clic drept lung pe file poză asociat cu paint și redimensionată poza sub 250 kbite.
Am citit că a apărut migdali autopolenizatori în SUA. Adevărat? :D


asta nu mai stiu dar este posibil. o sa intreb
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde americanul » 21 Feb 2018, 16:12

daffid mihailov scrie:Ce spui cu dispariția albinelor și înghesuiala din America, e ca un fel de premoniție pt ce o sa fie în România. Un top al bolilor? Cum stați cu păduchele de stup?


la polenizare nu prea ne intereseaza cati mai sunt in zona cu stupi ,este treaba celor care detin terenul ,daca cer multi stupi platesc mai mult ,deci nu au nici un interes sa aglomereze
la miere cat este tara de mare ai unde sa fugi pentru un cules bun. problema este ca nu orice miere o poti vinde usor si rentabil. daca plec 400-600km vrei sa si scoti ceva.
multi care au fost pe polenizare fac acum si miere ,in special pentru a avea o rezerva de stupi in caz ca o patesc la polenizare
boli:
- nosema - ambele
- varroa
- acarapis woodi
daca zici de gandacul mic de stup sa stii ca este o pacoste ,in special pentru familiile slabe si roi.
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde Bezna Zorilor » 23 Feb 2018, 01:04

Ce liniste s'o facut, bai baietilor...
Fişiere ataşate
drunk_alien_by_prasadesign.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: APICULTURA IN SUA

Mesajde peterneamt » 23 Feb 2018, 01:30

Cozonac.jpg
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Următorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron