Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 18 Noi 2011, 09:13

Puneti link-ul, poate mai au si altii nevoie.

Am un GTS10 Pro, cu grosime arbore 30 mm. Nu mai stiu sigur, dar parca primeste dado pana la 22 sau 27 mm, tre' sa vad pe manual.

multumiri
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde lucky5strike » 18 Noi 2011, 22:18

Echo, astia stiu cate ceva - http://www.sculelemn.com/produse_asco_t ... e_panglica

Cred ca primul video e de impresie artistica, dar e destul de adaptabil principiul.

Al doilea e strict la ce vrei tu, axul acela orizontal cu capete de frezat, cu un randament excelent!

Imbinarea coada de randunica e cam riscanta la stupi...

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde porfy66 » 19 Noi 2011, 09:49

Eu am cumparat setul Dado de la http://www.sculelemn.ro Setul nu este prezentat in oferta de pe site, dar daca ii suni si vorbesti cu ei iti vor trimite o oferta din care tu iti vei alege ce doresti. Din momentul cand am lansat comanda a durat cam doua saptamani pana am primit produsul. Costul de transport e asigurat de firma! Bafta!
porfy66
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mar 2011, 22:19
Localitate: Suceava (stupina in Ibanesti - BT)

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 19 Noi 2011, 12:49

Multumesc de informatii
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde teinegru64 » 26 Dec 2011, 09:35

Odata, cineva intreba pe undeva....de imbinarea in coada de randunica.Nu gasesc asa ca pun aici
http://www.youtube.com/watch?v=KtTIKRjv ... creen&NR=1
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde pst_claudiu » 26 Dec 2011, 10:18

http://www.youtube.com/watch?v=L_dw_iV6 ... DCAE5DD3C6
freza + sablon = 500-700 depinde cat vrei sa dai pe freza.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde cristi-serban » 26 Dec 2011, 10:55

[youtube]http://youtube.com/watch?v=pFH80GOhPow[/youtube]
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde jiji » 26 Dec 2011, 14:54

sal uite cum m am gandit io la treaba asta ,un ax ca cel de freza prins cu rulmenti la ambele capete ca axul de la abricht, si insirate freze pe el la ce latime dorim .
axul sa fie prins in plan orizontal ca la abricht si prin blat sa iasa decat frezele.apoi o scandura la perpendiculara cu masa sa culiseze pe deasupra la freze .
si pui scandura cu un cap in masa (in pozitie verticala) o treci odata peste freze si gata imbinarea.
trebuie un ax in firea lui si frezele tot asa
Fişiere ataşate
DSCF3065.JPG
si vine ceva de genu asta pentru magazie de jumate 17cm si cu falt pe laterale de un cm , latimea de debitare sa fie de 2,5cm(stiu ca nu e coada de randunica)
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde mihai florin » 30 Dec 2011, 20:02

amadeusmbi scrie:Cred ca asta-i cea mai rapida metoda
http://www.youtube.com/watch?v=y9Sti5hf ... re=related
Cred ca in coada de randunica si cu un holtzsurub in fiecare dinte nu mai are moarte :)

Spor!


Cea mai interesanta masina de cepuit vazuta de mine pina acum, multam "amadeusmbi" :idea: . Cu motor monofatic ar merge asa ceva ?
Avatar utilizator
mihai florin
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Iun 2011, 11:21
Localitate: Tg Mures

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde jenica67 » 30 Dec 2011, 20:24

De fapt masina, este un abriht cu un cutit profilat. Din pacate, daca va uitati la rezultat, peretele nu este facut complet. Trebuie vazut cum se face si reglajul, pentru peretele complementar, sau probabil are o alta masina, reglata pentru celalalt perete. Oricum nu se justifica, numai pentru un atelier de stupi, cu productie mare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde jiji » 31 Dec 2011, 00:06

daca ai detoate in atelier si vrei sa nu te mai chinui ,iti faci si o masinarie d'asta care este super si stupu nu o sa mai deschioleze niciodata
un ax de abricht cel putin de 35 cm cu freze micute atasabile care se prind cu acelasi dispozitiv de la butucul cu freze(bucata aia de metal cu 2 suruburi)si cu distantiere la cat vrei , asta duce undeva a 4 00 lei
motoru cred ca trebuie 3,5 kw la 220v pe la 6-700 lei
fuliile in jur de 100lei
vreo 3 bare de profil la 6 acum fiecare ce doreste si la ce pret vrea
si la munca care si aia ar trebui pusa la socotela , ca sa te apuci sa sudezi la un fier cu altul la 90 de grade nu e chiar asa simplu pe cat pare
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde CONSTANTIN » 31 Dec 2011, 09:59

Este buna imbinarea in pieptane sau in coada de randunica dar pentru un corp de stup mi se pare cam mult, iar pentru ceva facut acasa prea multa munca. De cativa ani fac corpurile in pieptane dar cu un singur mos si o singura baba pe latura (nu stiu cum sa denumesc altfel acei dinti care intra unu in altu), prind cu trei holsuruburi si iese destul de rigid, nu se compara cu imbinarea in falt pe care o fac mai toti producatorii.
Impart latura in trei, pentru un corp normal latimea unui dinte iese de aproximativ 10 cm, pentru magazine 5-6 cm, pe o scandura fac baba, pe cealalta mosul. Un circular si un fierastrau pendular este tot ce trebuie.
CONSTANTIN
 
Mesaje: 30
Membru din: 27 Noi 2011, 09:44
Localitate: Focsani

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde jiji » 31 Dec 2011, 11:22

asta cand faci 10-20 de stupi toata iarna dar ia apuca te sa faci tipu asta de imbilare cu circularu si pendularu la 400 de laturi pentru 100 des stupi , parca te enervezi numai gandindu te
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde lucky5strike » 31 Dec 2011, 16:39

Logic!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde mihai florin » 02 Ian 2012, 00:45

jiji scrie:daca ai detoate in atelier si vrei sa nu te mai chinui ,iti faci si o masinarie d'asta care este super si stupu nu o sa mai deschioleze niciodata
un ax de abricht cel putin de 35 cm cu freze micute atasabile care se prind cu acelasi dispozitiv de la butucul cu freze(bucata aia de metal cu 2 suruburi)si cu distantiere la cat vrei , asta duce undeva a 4 00 lei
motoru cred ca trebuie 3,5 kw la 220v pe la 6-700 lei
fuliile in jur de 100lei
vreo 3 bare de profil la 6 acum fiecare ce doreste si la ce pret vrea
si la munca care si aia ar trebui pusa la socotela , ca sa te apuci sa sudezi la un fier cu altul la 90 de grade nu e chiar asa simplu pe cat pare

La multi ani tuturor!
Eu cred ca este vorba de ax 30mm diametru, un capat rulment un singur rind de bile, 5 freze monobloc, grosime dinte 30mm x Z4, diam exterior cca 120- 150mm, calibrate la acelasi diam exterior, distantiere de 30mm intre fiecare freza adica incepind de la dreapta la stinga: primul distantier 15mm, freza, urmeaza 5 distantiere si freze identice, cea de-a sasea freza cu 10mm mai mica in diametru exterior, filet ax, piulita pas stginga, cota rulment oscilant, cota fulie. Asta ar fi configuratia pentru o laterala( babeste vorbind). Cealalta laterala cu faltul pentru rame s-ar putea executa cu o alta mas.... sau schimba aranjarea frezelor pe ax, varianta mai ieftina :D. Rog ajutor Adi Hodis, Bunka .... sa nu spuneti ca nu va place masinaria :roll: Si alti pasionati de albine si mas de timplarie sunt rugati sa vina cu idei sau desen tehnic...Un an nou plin de reusite!
Avatar utilizator
mihai florin
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Iun 2011, 11:21
Localitate: Tg Mures

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde jenica67 » 03 Ian 2012, 20:13

Cine vrea sa isi ia o masina, am gasit una pe net numai cu 250 de euro.
http://www.utilajelemn.com/ro/7974-code ... leone.html
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori