Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde Avram Sorin » 12 Ian 2012, 11:15

Si pentru corp vopsea pe baza de apa ? Ce parere ai ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde DaniV » 12 Ian 2012, 11:38

da, in 2 straturi
QBEE
Avatar utilizator
DaniV
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Ian 2012, 17:32
Localitate: Cluj 0758287719

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde namzeb » 12 Ian 2012, 18:36

Din proprie experientra daca ai tabla galvanizata la capace da un strat de grund intii si apoi voseste. Eu am dat drect vopsea si toata sa cojit.Asa ca orice tabla folosesti da prima data un strat de grund la capace, la lemn poti da orice vopsea ulei sau lavabil dupa ce ai dat un strat de ulei de in sau apa cu aracet pentru lavabil.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde CristiTm » 24 Ian 2012, 19:44

Avram Sorin scrie:Salut Dani. Ma bucur ca mai vad cate un apicultor din CJ. Ce spui tu acuma ar fi sa vopsim cu vopsea pe baza de apa daca nu le dam cu ulei de in sau baie de ceara.? Acuma vin si eu cu o intrebare : capacele de tabla le vopsiti sau nu ?


eu am luat vopsea pe baza de apa dar pt moftul meu arata foarte bine dar eu am 5 stupi :) este 30 lei o cutie de1l, pt cine are 200 de stupi nu cred ca e rentabil si asta cu vopselele pe baza da apa e de putin timp la moda UE ne-a bagat-o si pe asta, acum si masinile se vopsesc tot cu vopsele pe baza de apa

eu am dat 2 straturi de ulei de in si 2 straturi de vopsea pe baza de apa dar repet asta a fost moftul meu.
Apicultura pt mine e un hoby ( orice hoby costa mai mult decat lucrul in sine ) cine traieste din apicultura alte stresuri ( procesatorii,locuri de pastoral,asociatii care nu fac nimic,etc etc) parerea mea nu cu ce isi vopseste stupii .
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde DaniV » 25 Ian 2012, 11:41

Si eu sunt tot apicultor de hobby (30 stupi). In rest fac stupi pt altii :D .
Da pt cine cumpara stupi de la mine eu folosesc doar lac pe baza de apa.
Daca nu vrea asa, ii dau nevopsiti. :|
Mie unu imi place lacu pe baza de apa pt ca nu cojeste in timp si pentru ca nu este toxic nici pt cel ce vopseste nici pt albine.
Dar no fiecare dupa posibilitati.
QBEE
Avatar utilizator
DaniV
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Ian 2012, 17:32
Localitate: Cluj 0758287719

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde namzeb » 13 Feb 2012, 19:12

Da cred ca si de acum voi vopsi stupii numai cu vopsea de apa pentru exterior dar inainte le voi da un strat de apa cu aracet pentru ca sa nu suga prea multa vopsea. De colorat cu o sticluta de pigment ti-ai facut culoarea preferata.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde DaniV » 13 Feb 2012, 21:11

Treaba cu aracetu..............
Ideea e sa suga vopseaua ca doar asa se protejeaza lemnu. vopseaua nu inseamna numai culoare.
Dai cu vopsea in primul rand sa protejezi lemnul pe urma pentru culoare.
Lasa lemnul sa suga ca asa nu o sa ai probleme nici cu exfoliatu nici cu intratu la apa.
QBEE
Avatar utilizator
DaniV
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Ian 2012, 17:32
Localitate: Cluj 0758287719

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde kamy » 29 Mar 2012, 23:15

cei care folositi clasica festeala de ulei alchidica sau kober faceti o vopsea chioara la primul rand diluata chiar cu petrol pentru impregnare si dupa ce se usuca inca un strat si gata dar nu se mai cojeste si koberul rezista la uv-uri.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde mircea_tm » 30 Mar 2012, 08:29

deci, pana la urma urmei sunt bune vopselele cu solventi? este bine daca dai un strat de grund pe o lada nou nouta si apoi vopsea?
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde costinelblagniceanu » 30 Mar 2012, 11:39

ghitacusman scrie:Salutari !Eu folosesc din 2005 numai lavabila si nu folosesc alte tratamente.Vopsirea o fac de cate ori este nevoie[cea veche este deteriorata].Cu ajutorul pigmentilor poti prepara orice culoare.
Buna ziua!De care vopsea lavabila folositi de interior sau de exterior?
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde Gudas Valentin » 30 Mar 2012, 22:13

Am reusit sa gasesc o vopsea buna pe baza de apa si ecologica,acceptabila si la pret,taman la Bucuresti, CARUSEL se cheama,dupa 2 ani pot zice ca se comporta bine,culoarea a ramas aceasi,are si un miros placut,usor parfumat (zic eu) o sa vin si cu poze in curand.


Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde alin75 » 26 Feb 2013, 14:55

1. Peste vopseaua in 2 straturi este bine daca se da o mana de ulei de in?
2. Daca aplic ulei direct pe scandura, cum este mai bine pentru a nu innegri (2 sau 3 straturi) - imi place culoarea pe care o da lemnului.
La punctele 1 si 2 scandura este foarte bine uscata.
3. Daca aplic ulei/vopsea (depinde de indicatiile primite) pe o scandura nu foarte uscata, este posibil sa-mi crape scandura (are latinea de 190 mm)?

Va multumesc!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde Gheorghevici Iulian » 26 Feb 2013, 19:06

alin75 scrie:1. Peste vopseaua in 2 straturi este bine daca se da o mana de ulei de in?
2. Daca aplic ulei direct pe scandura, cum este mai bine pentru a nu innegri (2 sau 3 straturi) - imi place culoarea pe care o da lemnului.
La punctele 1 si 2 scandura este foarte bine uscata.
3. Daca aplic ulei/vopsea (depinde de indicatiile primite) pe o scandura nu foarte uscata, este posibil sa-mi crape scandura (are latinea de 190 mm)?

Va multumesc!


Eu dau întâi 2 straturi de ulei de in si după 2 straturi de vopsea.
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde alin75 » 26 Feb 2013, 19:28

Ok!
Sunt 2 situatii: am unele cutii deja vopsite; iar altele acum vreau sa le vopsesc.
Cele vopsite, cred ca nu a fost vopseaua prea de calitate (toate au primit 2-3 maini de vopsea), am vazut ca vopseaua s-a "matuit" plus ca deja incep sa se vada urmele de pensula (nu stiu cum sa descriu), parca s-ar sterge; de asta eram tentat sa le dau un strat de ulei.
Pentru cele nevopsite (am unele uscate) ma tenteaza uleiul, dar am citit ca se innegreste in timp (ori imi place culoarea care o lasa initial pe lemn); plus ca am citit ca apa aluneca altfel decat pe vopsea.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde balutoiu gabriel » 27 Feb 2013, 18:14

prima data le-am dat cu ulei de in..dupa 4-5 zile i-am dat cu vopsea cea mai ieftina din comert
Fişiere ataşate
260420121383[1].jpg
260420121383[1].jpg (26.33 KiB) Vizualizat de 17051 ori
balutoiu gabriel
 
Mesaje: 92
Membru din: 08 Mai 2012, 11:04
Localitate: tg jiu

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde danielmihai » 28 Feb 2013, 00:01

salut! si eu sunt in dilema cu vopsitul stupilor...cineva din zona mea a dat cu vopsea pe baza de apa si nu prea e incantat! iar pe cine am intrebat mi-a recomandat vopseaua normala din comert!
Uleiul de in se gaseste la magazinele de constructii? Se poate aplica peste el vopsea pe baza de apa?
Multumesc!
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


cron