Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde alt stupar » 28 Feb 2013, 00:05

ulei de in + lavabila = chix garantat
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde danielmihai » 28 Feb 2013, 00:18

alt stupar scrie:ulei de in + lavabila = chix garantat

nene alt stupar dumneavoastra cu ce le vopsiti ? v-am vazut stupii si arata foarte bine!
Sa raman la cea din comert sau la cea pe baza de apa?Sau o combinatie pe care mi-o recomandati!
Multumesc!
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde alin75 » 28 Feb 2013, 04:47

balutoiu gabriel scrie:prima data le-am dat cu ulei de in..dupa 4-5 zile i-am dat cu vopsea cea mai ieftina din comert


Arata foarte frumosi. Verdele chiar mi-a placut mult.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde talex » 28 Feb 2013, 09:11

eu am dat cu ulei de in de doua ori, dupa care cu vopsea pe baza de apa (e ceva mai scumpa), iarasi de 2 ori. si sunt multumit. Avantajul la acest tip de vopsea e ca se usuca in 3-5 minute.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 28 Feb 2013, 10:12

Am vopsit cu 1 strat de impregnant pe bază de apă apoi 2 straturi de lac pe bază de apă. Culoare o da impregnantul, pot alege orice culoare vreau, o prepară ei.
Impregnantul protejează lemnul de carii, de raze UV și mai e ceva, dar nu-mi aduc aminte.
E garantată că nu se exfoliază.
Am comparat cu lac Azur pe bază de ulei, și primul e net superior.
E mai scump, dar are un randament foarte mare.
Tocmai ce mă pregătesc să comand o tură pentru noii stupi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde bostina constantin » 28 Feb 2013, 11:14

danielmihai scrie:salut!
Uleiul de in se gaseste la magazinele de constructii?
Multumesc!

Da, uleiul de in se gaseste la pet-uri de 1l, la noi pretul e de 10 lei.
Sa cumperi si diluant, diluandu-l ii maresti aderenta si usurezi aplicarea.
Inca un lucru de care sa ti cont, este ca temperatura din aer cand vopsesti, sa corespunda cu cea indicata pe ambalaje.
Sa ai spor :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde ovidiu_78 » 28 Feb 2013, 12:51

Nu am auzit inca de diluarea uleiului de in cu diluant,dar poate ca merg,cert e ca trebuie sa fie cald si atunci nu ai probleme la aplicare,iar daca ai si un compresor si un pistol din ala cu teava lunga ca pt antifonat,merge brici treaba,eu am lucrat cu asa ceva si cu ulei de in si asa absoarbe ca numa
Eu stupii i-am vopsit cu vopsea pe baza de apa,sunt foarte multumit de ea,am tot cumarat din stanga si din drapta,sunt un pic mai scumpe,dar apoi am gasit la Obi ceva nemteasca,la 2,5l la 30lei si sunt super multumit de ea,mi-am si luat mai multe cutii ca era ceva lichidare de stoc
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde iunicu » 28 Feb 2013, 13:30

Eu am aplicat 2 maini de ulei de in cu 24 de ore intre aplicari si dupa o saptamana, 2 maini de vopsea in ulei. Totul aplicat cu trafaletul cu burete.
Imagine
Dupa ce nu am mai simtit mirosul de vopsea am bagat albinele in stupii proaspat vopsiti.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde balutoiu gabriel » 28 Feb 2013, 14:15

danielmihai scrie:salut! si eu sunt in dilema cu vopsitul stupilor...cineva din zona mea a dat cu vopsea pe baza de apa si nu prea e incantat! iar pe cine am intrebat mi-a recomandat vopseaua normala din comert!
Uleiul de in se gaseste la magazinele de constructii? Se poate aplica peste el vopsea pe baza de apa?
Multumesc!

anul asta nu mai am de unde sa fac rost de ulei ...zis de in....este foarte bun cel din transformatoare cine are relatii ...eu cu acesta am dat
am facut rost de niste vopseamai ieftina :lol:
astia din comert s-au smecherit au scazut gramajul la 660 gr de la 1 l :evil: numai hoti in romania asta...nu sti ce sa mai crezi
balutoiu gabriel
 
Mesaje: 92
Membru din: 08 Mai 2012, 11:04
Localitate: tg jiu

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde bostina constantin » 28 Feb 2013, 14:36

Atentie!! uleiul de transformator contine substante radioactive, sau cam asa ceva, am primit in gestiune mai demult si in acte era o avertizare.
Daca cineva stie mai multe sa ne explice ;)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde Microb2010 » 28 Feb 2013, 14:51

bostina constantin scrie:Atentie!! uleiul de transformator contine substante radioactive, sau cam asa ceva, am primit in gestiune mai demult si in acte era o avertizare.
Daca cineva stie mai multe sa ne explice ;)


Contine PCB o substanta cancerigena substanta activa din dioxina daca nu ma insel "Polychlorinated Biphenyls " cred ca am scris corect.
Avatar utilizator
Microb2010
 
Mesaje: 52
Membru din: 23 Iun 2011, 11:48
Localitate: Satu Mare

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde danielmihai » 02 Mar 2013, 16:16

saptamna asta cel mult cea viitoare vreau sa-i termin de vopsit...m-as orienta spre cea pe baza de apa!ramane de vazut! :) ;)
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde echo » 03 Mar 2013, 11:53

balutoiu gabriel scrie:
danielmihai scrie:salut! si eu sunt in dilema cu vopsitul stupilor...cineva din zona mea a dat cu vopsea pe baza de apa si nu prea e incantat! iar pe cine am intrebat mi-a recomandat vopseaua normala din comert!
Uleiul de in se gaseste la magazinele de constructii? Se poate aplica peste el vopsea pe baza de apa?
Multumesc!

anul asta nu mai am de unde sa fac rost de ulei ...zis de in....este foarte bun cel din transformatoare cine are relatii ...eu cu acesta am dat
am facut rost de niste vopseamai ieftina :lol:
astia din comert s-au smecherit au scazut gramajul la 660 gr de la 1 l :evil: numai hoti in romania asta...nu sti ce sa mai crezi



Imi pare rau ca tre' sa va spun o chestie: stupii care i-ati vopsit cu ulei de transformator puteti sa ii aruncati daca nu vreti sa va otraviti copii....

ati avut "relatii" ?? :mrgreen: de unde credeti ca il aveau aia ???

tot ce depaseste 50 ppb (parti per miliard :idea: ) PCB este considerat deseu deosebit de periculos cu caracteristici cancerigene !! Am mai scris acest detaliu de catava ori, inclusiv pe forumul vechi, poate citeste cineva inainte de a da cu toate tampeniile pe stupi...

Nu cred sa existe magazin de constructii care sa nu aibe ulei de in.... asa ca asta nu e o scuza.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde danielmihai » 08 Mar 2013, 10:28

in ca o intrebare... uleiul de in are data de expirare? tata lucreaza in constructii si i-a ramas de cativa ani niste ulei de in pe care nu se mai observa ce scrie pe etichete!Multumesc!
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde comi » 08 Mar 2013, 13:28

Exista vopsea pt exterior si interior.in niciun caz vopseau lavabila nu merge pe lemn se va coji f.repede.se poate folosi vopsea pe baza de apa sau ulei dar cereti lamuriri daca este de interior sau exterior si daca au primer pt prima mana si pt finis(ultima mana).incercati sa gasiti la Dulux, primer,undercoat si pt finis satinwood,eggshell sau gloss care sunt pe baza de ulei sau apa care rezista pina la6-8 ani.se mai poate folosi lac(varnish)pe baza de apa sau ulei.in niciun caz ulei de transformator sau alte tipuri de uleiuri care pot fi foarte nocive.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cobi » 09 Mar 2013, 10:40

A folosit cineva doar doua maini de baitz si atata?...am vazut ca se foloseste la garduri si case (tamplaria de exterior)?
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori