Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde stupul » 09 Mar 2013, 10:58

Fara ulei de in dat inainte ?
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cobi » 09 Mar 2013, 12:00

cobi scrie: doua maini de baitz si atata
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde vasile036 » 09 Mar 2013, 23:09

M-a pus naiba si am dat o mana de ulei de in dar fiert si acum nu se mai usuca, ce este de facut ca vreau sa le dau cu vopsea?
vasile036
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Feb 2011, 18:33
Localitate: Cerna, Tulcea

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 20 Mar 2013, 22:55

Am vazut la cineva in Alexandria stupi dati cu baitz galben-maroniu acum doi ani si erau impecabili, dar nu stiu cate nuante de culori are acest baitz.Eu am o problema cu scandurile de zbor la peste 50% din stupi:sunt negre pt. ca s-a dus vopseaua.Cum sa le vopsesc daca sunt prinse de balamale in cuie?
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde adriann » 21 Mar 2013, 01:34

inchizi stupul seara... dai rapid o mana si il deschizi dimineata, dai cu o vopsea pe baza de apa (sa nu le intoxifici) cu uscare rapida
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cobi » 21 Mar 2013, 10:52

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Am vazut la cineva in Alexandria stupi dati cu baitz galben-maroniu acum doi ani si erau impecabili, dar nu stiu cate nuante de culori are acest baitz.Eu am o problema cu scandurile de zbor la peste 50% din stupi:sunt negre pt. ca s-a dus vopseaua.Cum sa le vopsesc daca sunt prinse de balamale in cuie?


Ceea ce a spus Adriann e f bine; acum nu stiu cum este cu vopseaua pe baza de apa ca nu am folosit. Totusi eu nu as inchide stupii seara ca ar insemna ca partea superioara a scandurii de zbor sa nu se usuce uniform, fiind rabata de stup.

Treaba cu baitzul direct pe lemn, fara tratament in prealabil, l-am folosit la calcanul de la casa si de vreo 4 ani arata bine; pana la urma se mentine culoarea si lemnul respira in continuare, ceea ce ii mareste trainicia.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde alt stupar » 21 Mar 2013, 10:59

scoate frate cuiele alea din balamale, eventual taie-le cu flexul daca nu se poate altfel si du scandurile de zbor acasa si vopseste-le ca lumea dupa o slefuire prealabila !
ca e clar ca daca prima tura de vopsea pe baza de apa a tinut... o vreme :D tot atata va tine si la a doua tura.
si la a treia tura vei mai vopsi o scandura pe jumatate putreda :!:

vopsea pe baza de apa... este minunata pentru componentele lazii care prin definitie vor avea o asezare verticala. Pentru celelalte ( scandura de zbor, brauri, etc ) precum si pentru locurile unde persista umiditatea ( canturi ) - jale !!!
Pe cat de usor se aplica pe atat de usor o trece apa, lemnul nu este protejat in profunzime.
Mana cereasca pentru tamplari, ca-si schimba apicultorii lazile mai des :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cobi » 21 Mar 2013, 11:13

alt stupar scrie:scoate frate cuiele alea din balamale, eventual taie-le cu flexul daca nu se poate altfel si du scandurile de zbor acasa si vopseste-le ca lumea dupa o slefuire prealabila !
ca e clar ca daca prima tura de vopsea pe baza de apa a tinut... o vreme :D tot atata va tine si la a doua tura.
si la a treia tura vei mai vopsi o scandura pe jumatate putreda :!:

vopsea pe baza de apa... este minunata pentru componentele lazii care prin definitie vor avea o asezare verticala. Pentru celelalte ( scandura de zbor, brauri, etc ) precum si pentru locurile unde persista umiditatea ( canturi ) - jale !!!
Pe cat de usor se aplica pe atat de usor o trece apa, lemnul nu este protejat in profunzime.
Mana cereasca pentru tamplari, ca-si schimba apicultorii lazile mai des :lol:


Ai dreptate...si totusi daca ai scandura de zbor cu balamale pe toata lungimea scandurii si mai sunt si ruginite plus cuiele la fel..este "jale", apropo..risti sa deranjezi stupul (i); acum depinde si la cati ai de schimbat..la vreo 50 te apuca cantatul :D

Adrian, cu ce vopsesti stupii?! :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Mar 2013, 11:16

poate ca era mai simplu daca aveai fundurile detasabile !!! schimbai un fund , ii dadeai balamaua jos , si asa mai departe !!!
foarte practice fundurile detasabile !!!
bune si la curatenia de primavara !!!
la capitolul vopsea eu unul folosesc la recomandarea lui Donbazil Azur de Timisoara !!! au in ordinea calitatii : Uzual , Evrika si Topaz !!! asta de la urma este cel mai tare !!! vopseaua doua straturi dupa alte doua de ulei de in sicativat !!!
sanatate maxima tie si familiei tale , Cobi !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde alt stupar » 21 Mar 2013, 11:19

te apuca, da !
dar cand dupa mai vreo doi ani tre` sa le schimbi ca-s putrede nu te apuca ???

Personal, dupa fel de fel de incercari ratate, dau cu o mana de ulei de in sicativat, doua saptamani perioada de absortie apoi doua straturi de vopsea Azur http://www.azur.ro/produse/detalii-prod ... product=17 la alb sunt necesare chiar trei staturi.
Totul cu pistolul si vopseaua in strat cat mai subtire.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cobi » 21 Mar 2013, 11:22

Mai, voi aradenii, ati pus monopol pe vopseaua Azur; de la Donbazil (banateanu) :) vi se trage, ca am vazut ca si dl Lucian foloseste :)

Sa aveti spor in toate!
Multumesc :)
Ultima oară modificat de cobi pe 21 Mar 2013, 11:31, modificat 1 dată în total.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde alt stupar » 21 Mar 2013, 11:27

Precizare: tot ce-i dinjos de Mures ( pe harta :D ) e banatean
De partea cealalta sunt ardelenii.

Spor si tie !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde robinson » 21 Iun 2013, 09:26

cristi_vidican scrie:Am vopsit cu 1 strat de impregnant pe bază de apă apoi 2 straturi de lac pe bază de apă. Culoare o da impregnantul, pot alege orice culoare vreau, o prepară ei.
Impregnantul protejează lemnul de carii, de raze UV și mai e ceva, dar nu-mi aduc aminte.
E garantată că nu se exfoliază.
.


Tot asa am luat vopsea pe baza de apa si inainte am dat cu un impregnant antimucegai tot pe baza de apa dar citind prospectul mai atent (nu se vede decat cu lupa) scrie ca lmpregnantul este si insecticid si nu se recomanda la stupi (nici la sere,contactul cu alimente,furaje).Ce vor pati albinele?
Peste impregnant am dat doua straturi de vopsea.
robinson
 
Mesaje: 24
Membru din: 05 Apr 2011, 08:12
Localitate: Oradea

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde Sănducu » 30 Iun 2013, 00:40

Am cumparat 4 lazi vechi de 1 an si vreau sa le modific putin. Acestea au 2 cm grosime si vreau sa le mai pun pe exterior o scandura de 1 cm deoarece trebuie modificate putin sa pot folosi podisor la lazi si am zis ca o sa le fac si CAT, in lazi o sa pun roii facuti anul asta si de aceea am zis sa le fac mai groase sa nu fie probleme iarna.
Am citit toate comentariile din forum dar tot nu m-am lamurit care e cea mai buna solutie pentru vopsitul stupilor. Sunt putin si presat de timp si nu stiu ce fel de vopsea sa folosesc? Ulei de in+vopsea pe baza de apa, lac pe baza de apa+vopsea pe baza de apa...care ar fi cea mai buna solutie pentru vopsirea lazilor pe exterior si a cat-urilor?
Sănducu
 
Mesaje: 4
Membru din: 01 Iun 2013, 23:23
Localitate: Oradea, Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Iun 2013, 06:42

eu am dat doua straturi de ulei de in si doua straturi de vopsea pe baza de rasini alchidice !!!
Azur de Timisoara , gama Topaz !!! Foarte bun !!!
m-am gandit si eu sa scap de diluant si sa trec pe vopsea pe baza de apa !!!
la urmatoarea vopsire !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde dandy » 07 Iul 2013, 21:52

Salut
Eu am vopsit cu vopsea pe baza de apa TIFEL cauti pe net,prima data i-am dat cu ulei de in fierbinte ,vezi ca am niste poze postate :D :D
Avatar utilizator
dandy
 
Mesaje: 142
Membru din: 28 Feb 2013, 09:06
Localitate: timis TM

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori