Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Noi 2011, 15:38

astazi am pus in functie pentru prima data dispozitivul din imagine !!!
va spun ca merge bine !!!
si inca nu am formata mana !!!
mai trebuie completat putin si " da-i viteza" !!!
mai multe despre scula am pe pagina personala !!!
voi pune si un film !!!
Fişiere ataşate
rsz_dscn2302.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 26 Noi 2011, 18:39

Va salut. Cred ca ati putea sa simplificati putin gaurirea, daca ati marca pe blatul alb locul in care trebuie sa fie unul din capetele sipcii in momentul executiei fiecarei gauri. In acest fel nu ati mai fi nevoit sa marcati fiecare gaura pe sipca. Eu asa procedez, cu deosebirea ca gauresc lateralele, insarmez deocamdata orizontal.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 26 Noi 2011, 22:10

Ai dreptate cu trasarea pe marginea blatului a marginilor leatzului inainte de gaurire
Am si eu in lucru la maistor unul ca in modelul de mai jos;acuma sa vedem ce-o iesi
salve :D
Fişiere ataşate
gauritor rame.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Noi 2011, 22:19

acuma te rog sa ma crezi !!! dupa ce am vazut ca merge ( mai trebuie sa-l imbunatatesc putin ) mi-a zburat gandul la viitoarea ta scula !!!
cam la ce cost te astepti ???
am mai vazut ceva super pe youtube !!! cu capsatorul se capseaza doua capse asemenatoare cu cuiele U in interiorul spetezei inferioare ( de acestea fiind legate capetele sarmei ) !!!
dupa se pune in menghina rama cu speteaza superioara in jos si capsatorul impreuna cu sarma jongleaza de jos in sus pana la capat !!!
pe youtube " insarmat rame " !!!
nu stiu de ce la insarmat rame mi se pare ca nu am spor si fras capat !!!
cu stilul asta de pe youtube adio gauri si merge teribil de repede !!!
Target-Minimalizarea Interventiilor !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 26 Noi 2011, 22:35

Vizavi de pretz cred ca la jumatatea uneia noua din magazin fara motor
Apropo de insarmare in V cu pneumaticul am un coleg care a incercat si i-a mers;
face 6 V-uri dupa care le onduleaza cu zigrinatorul si lipeste electric
Cred ca o sa incerc la anul si va anunt ce si cum
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Noi 2011, 22:38

neaparat sa ma anunti si pe mine !!! mai visez si la un compresor cu care putem capsa , vopsi , sufla etc !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 26 Noi 2011, 22:43

ves.lucian.zabrani scrie:neaparat sa ma anunti si pe mine !!! mai visez si la un compresor cu care putem capsa , vopsi , sufla etc !!!

Un set de vopsit suflat sablat si vopsit e undeva la 100 ron in magazinele de profil
Daca ai timp si mergi in piata de vechituri in Arad sau Timisoara gasesti compresoare incepind de la 50 euro
spor la reaba
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde liviu1965 » 26 Noi 2011, 23:48

Luci, ceva scartie.....
Poti sa pui un video?

PS : am unele nelamuriri....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Noi 2011, 23:53

am pe pag.pers !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde echo » 27 Noi 2011, 10:42

Pun si aici filmul care l-am pus pe pagina domnului Zabrani, un film care l-am luat mai demult de pe net, acum l-am reincarcat pe youtube ca nu am mai reusit sa il gasesc la link-ul original.

Aceeasi idee, doar ca eu zic ca e ceva mai simplu, in sensul ca semnele se fac o singura data, nu la fiecare speteaza, te uti doar sa aliniazi capatul spetezei cu semnul de pe masa la fiecare gaura. (cum descrie si bonzo mai sus)





daca, de exemplu, aveti spetezele inferioare mai subtiri decat cele superioare (cum am si eu) atunci evident ca vor trebui facuti doi suporti pentru inaltimea de gauriere (scandurile pe care se marcheaza distantele de faurire), cu inaltimi diferite, adaptate pentru latimea spetezelor.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 27 Noi 2011, 19:28

adevarat ce spuneti !!! multam fain !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bio » 02 Ian 2013, 14:33

..ca tot se vorbeste despre "Dispozitive de gaurit la rame" imi permit sa arat ce folosesc eu.

Perforatorul il folosesc de vreo 2 ani...poze, abia acum am invatat sa postez..:)
Fişiere ataşate
Fotografie0151.jpg
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde kamy » 03 Ian 2013, 09:37

Iubaretii de dispozitive gauricole,ca sa nu imbogatiti tagma burghierilor,puteti face burghie din drout de electrod,ascutit conic rotund sau pe 4 fete,fiind material mai moale decat burghiu tine mai mult la lucru din mana,dezavantaj,daca nu sarmati atunci si mai da o sfanta ploaie se scoala aschii in gaura facuta si intra mai greu sarma.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde trantorusj » 09 Ian 2013, 18:30

se mai poate face dintr-un cui se taie capsa si se ascute ca un burghiu tiganesc da nu pre le iese la blonzi
trantorusj
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Ian 2013, 18:10

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bio » 09 Ian 2013, 18:47

kamy scrie:Iubaretii de dispozitive gauricole,ca sa nu imbogatiti tagma burghierilor,puteti face burghie din drout de electrod,ascutit conic rotund sau pe 4 fete,fiind material mai moale decat burghiu tine mai mult la lucru din mana,dezavantaj,daca nu sarmati atunci si mai da o sfanta ploaie se scoala aschii in gaura facuta si intra mai greu sarma.



..eu mi-am facut din spita de la bicicleta cred, niste "tepuse" ceva ascutite pe 2 laturi... si merg foarte bine si alea .

.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde balasbebe » 09 Ian 2013, 20:34

Am luat de la LIDL, set de freze. Le-am incercat si sa vedeti ce gauri perfecte fac, nu ati mai ascuti cuie, incercati si nu regretati.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori