Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde nelutu79 » 14 Ian 2013, 22:09

am unul ca si cel din imagine nul recomand deoarece este foarte multa munca cu iel.
nelutu79
 
Mesaje: 13
Membru din: 23 Dec 2012, 10:03
Localitate: Brad HD.

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde alt stupar » 14 Ian 2013, 22:10

...gandita si construita sa perforeze speteze laterale.
Mircea, ia in calcul insarmarea verticala...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde uve » 14 Ian 2013, 22:19

Am conceput un dispozitiv care face simultan gaurirea si introducerea capselor .Toate la o singura miscare a partii culisante .In atelier va functiona pneumatic dar e in lucru si varianta cu actionare manuala .Deoarece distantele intre gauri si numarul acestora difera (rama cuib sau rama cat) nu se pot face pe masina de gaurit multiplu (distanta intre axe = 32 mm).La dispozitivul in lucru , trecerea de la un tip de rama la altul se face sub un minut .Varianta cu actionare manuala a fost testata , urmeaza ...finisarea .O sa revin cu poze .
uve
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2013, 23:33

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Mircea_63 » 14 Ian 2013, 22:40

alt stupar scrie:...gandita si construita sa perforeze speteze laterale.
Mircea, ia in calcul insarmarea verticala...


Ma socoteam eu ca daca era ceva asa grozav, nu dadeau alti-stupari ;) o caruta de bani pe alte utilaje. Am luat in calcul...Multumesc!

nelutu79 scrie:am unul ca si cel din imagine nul recomand deoarece este foarte multa munca cu iel.

Recunosc, sunt un puturos! Vreau rezultate maxime cu eforturi minime.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 18 Ian 2013, 11:25

Interesant de vazut la lucru gauritorul tau, tot Ves e operatorul??
Pt usurarea muncii eu asi folosi un suport paralel si la aceeasi inaltime cu gauritorul
Doar intinzi mina in dreapta si iei rama iar dupa gaurire ii faci vint in stinga

Intre timp am mai dat de un model de gauritor
salve :D
Fişiere ataşate
gauritor rame albastru 1.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Closcutz » 18 Ian 2013, 15:34

Salutare. Sa inteleg ca gauritorul cu 6 mandrine e din Ungaria... Ca tara asta pretina ii cam departisor de mine. Eu momentan gauresc cu bormasina prin sablon. Numai ce ma documentez pentru filmul Speed(Viteza infernala) ;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 18 Ian 2013, 20:50

Caar fi costurile unui astfel de sistem facut pe comanda? Am dat peste un strungar batran si bun! Nu stiu daca o sa se descurce! Oricum cred ca un singur motor mai mare paote fi mai bun si in sens de zgomot si de consum decat 5 sau 6 masini care merg simultan! ORICUM INTERESANT FILMULETUL DE PE URMA DAR CE FACE OARE LA LEATUL DE JOS?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde aliuta2000 » 19 Ian 2013, 13:40

asa cum a spus proapis 13 ... este util un dipozitiv paralel care sa iti sprijine lemnul . iti aduce siguranta + constanta pe lucru ... nu stiu daca si viteza ...

referitor la motor , cred ca foloseste un motor de la o masina de spalat daca nu ma insel .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde ghimpe » 25 Ian 2013, 22:50

Salutare domnilor!!!closcutz referitor la gauritor cu 6 mandrine,mergi la un strungar priceput (nu carpaci)cu motorul in sacosa si iti face dispozitivul,m-a costat 5 mil. lei in 2005,fara motor.Motorul de la o masina de spalat albalux.nu ce au folosit colegii sa consume KW,modelul meu de gauritor este cu 6 dispozitive din cartea specialitate postata de proapis13 pag 2 nunai ca am mai adaugat un dispozitiv ,valabil si pentru delorin Isi alti colegi.
Avatar utilizator
ghimpe
 
Mesaje: 26
Membru din: 02 Feb 2012, 14:11
Localitate: vlad tepes-giurgiu

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde pngflorin » 26 Ian 2013, 20:47

Am acelasi model ca mai sus , doar ca are 5 mandrine .L-am cumparat de la Lulache din Vaslui, prin 2009, cu 700 de lei.

SUNT F MULTUMIT DE EL.
Ultima oară modificat de pngflorin pe 26 Ian 2013, 20:51, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 26 Ian 2013, 20:50

ghimpe scrie:Salutare domnilor!!!closcutz referitor la gauritor cu 6 mandrine,mergi la un strungar priceput (nu carpaci)cu motorul in sacosa si iti face dispozitivul,m-a costat 5 mil. lei in 2005,fara motor.Motorul de la o masina de spalat albalux.nu ce au folosit colegii sa consume KW,modelul meu de gauritor este cu 6 dispozitive din cartea specialitate postata de proapis13 pag 2 nunai ca am mai adaugat un dispozitiv ,valabil si pentru delorin Isi alti colegi.

D-le ghimpe ,,inteapa-ne '' si cu o foto daca se poate :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 28 Ian 2013, 06:55

Cam ce dimensiuni intre aveti intre mandarine? Ce grosime sa aiba burghiul? Ma gandesc sa cumpar niste coarbe din acelea clasice manuale..sau niste resturi de ...coarbe...sa le duc la un strungar sa le faca fulii sau roti dintate...si ...gata sistemul! :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 28 Ian 2013, 11:31

Tocmai am vorbit cu un mester! Se pare ca o solutie ar fi niste mandarine de bormasina, care se gasesc prin targuri, marimea maxima de 10...caut si va tin la curent! :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Mircea77 » 28 Ian 2013, 11:55

Delorin imi permiti sa-ti fac o sugestie ?!
Daca vorbesti cu meseriasul, iti sugerez ca mecanismul sa fie facut cu antrenare pe curea.
Daca alegi varianta cu roti dintate s-ar putea sa rupi burghie pe banda rulanta. Chiar daca se blocheaza un burghiu intr-un nod sau indiferent din ce motiv, cureaua va patina si nu va genera acelasi cuplu de torsiune precum o transmisie pe roti dintate.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 28 Ian 2013, 12:14

Mircea77 scrie:Delorin imi permiti sa-ti fac o sugestie ?!
Daca vorbesti cu meseriasul, iti sugerez ca mecanismul sa fie facut cu antrenare pe curea.
Daca alegi varianta cu roti dintate s-ar putea sa rupi burghie pe banda rulanta. Chiar daca se blocheaza un burghiu intr-un nod sau indiferent din ce motiv, cureaua va patina si nu va genera acelasi cuplu de torsiune precum o transmisie pe roti dintate.



Multumesc! La solutia asta ne-am gandit si noi! MUltumesc oricum! E destul de greu de facut roti dintate,..chiar si nu stiu ce conuri...sa vedem cum sunt acele mandarine din targ de la Vitan..cat de mari..si daca e o solutie mai simpla si mai ieftina...asa se va face sitemul!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 29 Ian 2013, 08:39

Salut! Am trecut la decriptarea fotografiilor cu sistemele confectionate cu 6 mandrine. As avea nevoie orientativ de niste date! Care sunt dimensiunile interioare ale camasii? Dar cele exterioare? Sau ce lungime are axul de la punctul de infiletare si pana in mandrina? Sau macar orientativ ce fi are axul?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori