Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Mircea_63 » 29 Ian 2013, 09:53

delorin I scrie:Salut! Am trecut la decriptarea fotografiilor cu sistemele confectionate cu 6 mandrine. As avea nevoie orientativ de niste date! Care sunt dimensiunile interioare ale camasii? Dar cele exterioare? Sau ce lungime are axul de la punctul de infiletare si pana in mandrina? Sau macar orientativ ce fi are axul?

Intrebare: de cate ori trebuie sa mestec inainte de a inghiti, daca am muscat dintr-un mar?

Delorin, ai nevoie de cate 2 rulmenti pentru fiecare ax. Diametrul axului e dat de interiorul rulmentilor, dar nu mai mic decat cel al filetului de le mandrina. Lungimea filetului, depinde tot de mandrina. Lungimea axului ... trebuie sa incapa rulmentii si fulia.
Fa rost de o teava groasa in carne, apoi de rulmenti mai mici decat exteriorul tevii, dar mai mari decat interiorul. Strungarul va taia teava, finisa interiorul si confectiona o bucsa distantoare care vine bagata in teava, intre rulmenti, capace filetante ...In teava, pe mijloc e bucsa, apoi rulmentii si capacele. Pe mijlocul tevii poti face o gaura si monta gresor sau la montare, umplii cu vaselina.
Axul are la un capat filetul pentru mandrina, la celelalt conul pentru fulie si filet pentru piulita de strangere a fuliei. La mijloc e mai gros pe distanta dintre rulmenti.

Tevile astea in care vin rulmentii le sudezi pe masa sau si mai bine sa aibe sudate urechi si un sistem de prindere prin insurubare de masa. La montare le pui primele pe cele de la capete, apoi fir intre burghie si montexi urmatoarele cu grija sa ai burgiele pe aceeasi linie.

Poti cumpara asa ceva si ai rezolvat. Avand astea, mandrina si fulia, te duci la strungar sa-ti faca axele.

Imagine
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 29 Ian 2013, 10:07

La chestiile astea cu rulment din fotografie nu ne-am gandit...ai idee cum se numesc ca sa stiu ce sa caut sau sa comand pe net? Povestea cu conul de ax se pare ca e mai complicata..am deja un desen dar facut putin altfel! Oricum multumec pentru descifrare!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Mircea_63 » 29 Ian 2013, 10:27

Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 29 Ian 2013, 10:40

La banii astia/buc e pomana curata,mai ales ca diametrul axului este de 15 iar diam int al unei mandrine este de 13
Eu unul zic ca merita investitia iar 6 axuri cu sigurante la capete ,filet si fulie nu sar mai mult de 100 ron
Un motor de aspirator sau de masina,ca astea au si variator de turatii,gasesti la depanari electrocasnice sau
daca nu pe la tirgurile de vechituri,la fel si o curea de transmisie
Spor la treaba si sa ne arati si noua ce a iesit
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Mircea_63 » 29 Ian 2013, 11:54

Bagare de seama ca pe fuliile de la mijloc va patina cureaua. La 4 fulii e suficient un singur intinzator pe mijloc <oo.oo> , iar la 5 e nevoie de 2 rulmenti oo.o.oo Sau la 4, ii grupezi cate doi pe o curea, pe motor fulie dubla si ai 2 axe mai scurte si doua mai lungi pentru mandrine, cu grija de a alinia fuliile de sus cu cele de jos.

Am citit mai sus recomandarea de a folosi motor slab pentru economie de curent. Fals!
Motorul va consuma in functie de efortul depus, iar un motor slab se va incalzi si iti va crea probleme. Atentie si la curea. Prea intinsa= franare si incalzire. Prea ne-intinsa= patineaza. Preferabil o curea mai subtire.

Pentru alinierea fuliei motorului cu cele de sus, fixezi motorul pe un suport reglabil si nu pe gauri fixe, incat sa-l poti deplasa fata spate inainte de strangere.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 29 Ian 2013, 21:47

Va salut. De ce mandrine? Se poate face gaura in ax si se blocheaza burghiul cu un surub din lateral. Acum este a doua oara cand am in lucru o masina de gaurit rame. Prima incercare a esuat din cauza strungarului. Acum am in lucru axele si fuliile la un alt strungar. Casetele rulmentilor sunt gata, de fapt este o singura piesa, cele cinci casete formeaza corp comun. Revin cu poze.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 29 Ian 2013, 22:10

Daca tot pui poze pune si niste dimensiuni te rog..lungime ax, Fi axului - nu am litere grecesti la indemana:) ce tip de rulmenti, si altele daca poti! Asa dintr-o discutie teoretica devine una concreta cu date!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 29 Ian 2013, 22:33

Aceasta e partea cu casetele rulmentilor. Imi cer scuze pentru calitatea pozei. E facuta seara cu telefonul. Am sa incerc sa pun maine o poza mai clara si desen cu cote. Rulmentii sunt 6001 (12/28/8) si 6003 (17/35/10)
Fişiere ataşate
Fotografie0238.jpg
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 29 Ian 2013, 23:14

Interesant...deja avem o a treia solutie de constructie a camasilor de rulment. Daca o sa avem si cote va fi mai mult ca perfect iar discutia intra in parametri matematici! :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Mircea_63 » 30 Ian 2013, 00:54

Bonzo, o fi ok cu burghiul fixat lateral cu surub de strangere, numai sa nu "bata", adica sa ramana centrat.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde adriann » 30 Ian 2013, 01:43

Dca antrenarea este prin rot dintate... se rup mai multe burgie in timp..... dar daca 1 burghiu se infige intr-un nod... si cureaua patineaza..... tot cam acolo ajungi.
Antrenarea prin roti dintate daca gasesti un strungar bun e mai simla, ieftina in timp.
dezavantaj major..... nu poti modifica distanta intre gauri odata executat dispozitibul
Momenatan nu am inca nevoie sa fac f. multe rame/an dar daca asa avea nevoie... mandrine de bormasina pe acumulator... butuc cu rulment... si roata dinta.....sigur nu imi patineaza roata de curea la burghiul din mijloc.

sa faci 6-7 roti dintate la fel la un strungar nu te costa f. mult.
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Mircea_63 » 30 Ian 2013, 02:02

Adriann, inca nu s-a nascut strungul care sa faca roti dintate. :o

Daca vezi asa ceva, te rog sa-mi arati si mie. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 30 Ian 2013, 18:51

Ax prelucrat dintr-o singura prindere, inclusiv gaura pentru burghiu, deci nu bate.
Fişiere ataşate
Fotografie0240.jpg
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 30 Ian 2013, 18:52

Aici cu fulia
Fişiere ataşate
Fotografie0241.jpg
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 30 Ian 2013, 19:01

Frumos...poti sa ne sptui niste dimensiuni? Intre cele 2 placi metalice din care ai pus una...si care am inteles de la un coleg ca poate fi facuta doar de un rabotor, ce sistem de prindere vei folosi? Niste suruburi? Vei inchide complet caseta? Ramane axul si rulmenti la vedere? Vei folosi 2 rulmenti diferiti dupa cum ai construi axul?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 30 Ian 2013, 19:15

In afara de ce am pus in poze mai trebuiesc burghie si rulmenti, nimic altceva. Casetele nu vor fi inchise, rulmentii vor avea ei protectie la praf. Burghiul se blocheaza in ax cu un surub, la fel si fulia pe ax. Urmeaza sa gauresc eu si sa filetez. Caseta din prima poza se realizeaza pe freza, sau se poate realiza si pe strung, dar individual pentru fiecare ax.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori