Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 10 Feb 2013, 16:54

Frumos...chiar daca sunt folosite la insarmarea orizontala...Primul de-a dreptul bijuterie-miniatural, exceptional...Mi-as face asa ceva. NU ocupa spatiu....curele sunt micute...Oricum sunt tot pe ideea celui facut de tine! Crezi ca vei reusi sa il aduci la acele dimensiuni?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 10 Feb 2013, 17:09

Cam aceleasi dimensiuni va avea si al meu, doar ca il voi atasa probabil la circular, nu va avea motor dedicat.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde sorinmob » 10 Feb 2013, 17:11

spune-mi te rog carcasa e facuta din fier brut
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 10 Feb 2013, 17:12

sorinmob scrie:spune-mi te rog carcasa e facuta din fier brut


Da, fier brut
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bostina constantin » 10 Feb 2013, 22:18

Mircea_63 scrie:Costica...aici nu se potriveste de fel ce spui tu!

Adica spui ca daca rulmentul intra presat in carcasa, axul fortat in rulment, asta duce la presarea bilelor si rulmentul va merge greu?
Sa vezi ce presat intra rulmentul la roata de la masina :!: Trebuie presa speciala sa-l pui sau sa-l scoti. In nici un caz chichirezul ala de carcasa n-ar avea rezistenta necesara sa faca fata unei astfel de forte incat sa stranga bilele pe rulment.
Asa si trebuie...rulmentii sa intre fortati. La nevoie chiar incalzesi carcasa si introduci rulmentul, dar cel mai bine folosesti o presa sau menghina mare.

Metoda traditionala -batut cu ciocanul nu e recomandabila- dar...sa fim seriosi. La ce solicitari mici au rulmentii aia acolo, asta sa fie ultima grija. Vaselina sa aibe si te tin pana in secolul urmator.


Mircea am citit de mult postarea ta, dar am asteptat ca un strungar forumist [stupar], sa explice el cum e cu ,,cota de rulment''
Daca nu a postat din dragoste pt tine explic eu din acelasi motiv :)
Acuma numai cu-n citat de pe un forum ,,electronica'' daca am scris bine ;

{In cazul arborelui, dupa cum se vede toleranta este as-ai=0,006-(-0,005)=0,011 - adica mult mai mica de doua sutimi}.

Deci ce nu eram eu sigur era ca toleranta era - 1 sutime la arbore, si + 1 sutime la alezaj :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Mircea_63 » 11 Feb 2013, 21:13

Costica, inseamna ca n-am inteles bine ce spuneai tu acolo. Eu am inteles ca recomanzi cote usor mai mari pe exterior si mai mici pe interior, ca sa nu fie rulmentul presat, deoarece asta ar face ca bilele rulmentului sa se rostogoleasca mai greu.
In principiu, daca mergi cu rulmentul la strungar, stie el ce cote sa faca la lagar si ax. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bostina constantin » 11 Feb 2013, 22:05

Nu-i problema Mircea, numa ca eu am dorit sa fie lamurita treaba si pt cei cu studii economice, eu sunt lacatus mecanic din 74 cu diploma ;)
O seara buna !! :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 11 Feb 2013, 23:55

Sistemul de gaurit rame fotografiat de colegul MYBEES in targul de la Plevna.Fotografie postata pe blogul personal. Din pacate nu se vede pretul! Desi e undeva acolo sus! Oricum ....are tot ce-i trebuie inclusiv sistem de protectie!

http://www.flickr.com/photos/mybees/846 ... /lightbox/


Imagine
Ultima oară modificat de delorin I pe 12 Feb 2013, 00:54, modificat de 2 ori în total.
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 12 Feb 2013, 00:10

Vazut placut, nu am vazut pretul la descapacitorul de banc cu aburi
In rest preturi mai mari ca la noi :!: si retineti ca e tirg
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 12 Feb 2013, 00:14

Mie nu mi-au parut scumpe...de pilda afumatorul de inox..20 de leva...asta inseamana cu tva 55Ron...eu am dat 70. Deci sicutabil. Sau un stup chiar dragut cu 2 scanduri de zbor si 2 urdinisuri la 250Ron...adica 93 de leva...dar nu e aici locul acestei discutii! :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 16 Feb 2013, 22:03

Pentru colegul delorin I
P1050181-001.JPG

Cea mai urata schita posibila, nu este cea originala, sper sa nu fi gresit ceva.
Eu insarmez orizontal, distanta intre burghie este 60 mm.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 16 Feb 2013, 22:55

Multumesc! Si eu tot orizontal pana acum...dupa ce si asa aveam prea putina experienta...cred ca voi incerca insararea verticala...adica acest dispozitiv va fi pentru asa ceva. Cert este ca am tot copiat distantele dintre ramele cumparate si nu m-am gandit pana prietenul meu stupar de 10 ani nu m-a lamurit ca in partea superioara distanta trebuie sa fie mai mica decat in cea inferioara...adica ceva de genul 2 cm apoi 3cm...etc, pentru o rezistenta mai buna! Deci o dispunere la egala distanta pe orczontal - cum am altfel si eu ceva rame cumparate, nu stiu daca nu va face fagurele sa cedeze la un moment dat...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 22 Feb 2013, 16:06

Intrebare...daca tot suntem la acest subiect - dispozitiv pentru gaurit ramele: este bine sa avem sarmele la egala distanta la insarmarea orizontala? Dar la cea verticala? Stiu ca au fost astfel de discutii in alte topice deschise pana acum dar cand vom construi acest dispozitiv cred ca ar fi bine sa avem o concluzie finala, si in functie de asta sa stabilim distantele dintre cele 5 sau 6 capete de gaurire. La dispozitivele montate pe propriile lacasuri...poate se poate face ulterior o mutare dar la dispozitivul model Bonzo pana la urma el a montat aici tot desenul dispozitivului, placa gaurita deja devine inutila daca nu a fost adoptata de la inceput distanta ideala!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde catalin.profiri » 23 Feb 2013, 06:36

cat costa o presa de ceara? am vazut la mybees in fotografii
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 23 Feb 2013, 15:00

Eu unul sunt consternat de aceste scule!! Lucrez exclusiv manual, ca n-am incotro,dar deja mi-e foarte greu sa mai tin ritmul.As vrea sa
le am pe toate ,chiar daca nu mi le pot permite!
Despre insarmare stiu ca trebuie ca sarmele sa fie perfect paralele si cat mai aproape (1-1,5 cm.) de leaturi sau speteze.
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 23 Feb 2013, 20:39

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Eu unul sunt consternat de aceste scule!! Lucrez exclusiv manual, ca n-am incotro,dar deja mi-e foarte greu sa mai tin ritmul.As vrea sa
le am pe toate ,chiar daca nu mi le pot permite!
Despre insarmare stiu ca trebuie ca sarmele sa fie perfect paralele si cat mai aproape (1-1,5 cm.) de leaturi sau speteze.



Nu e cazul sa fiti...cu 100 RON astazi puteti face 5-6 axe, apoi faceti dispozitivul de sustinere...si incet incet o sa aveti tot ce doriti! Important este sa incepeti iar aceste discutii in aceste topicuri sa evolueze la nivel de detalii de executie si nu la niste discutii la suprafata care sigur au si ele rostul lor! Cand pe stuparitul se vor gasi detalii de executie de la - cea mai simpla rama la cel mai sofisticat stup sau linie de extractie...atunci va fi cu adevarat o revolutie in lumea valahilor asezati pe toate cele trei laturi ale Carpatilor!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori