Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde catalin_CJ » 01 Iun 2013, 23:50

BUNA ZIUA AS VREA SA STIU xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde alt stupar » 02 Iun 2013, 11:30

@ Catalin_CJ, pentru relatii comerciale folositi forumul de anunturiapicole, eventual MP-urile.

@uve, ia aminte la cele de mai sus !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde uve » 02 Iun 2013, 19:07

OK ! In legatura cu dispozitivul , este ultima postare pe forumul de discutii .
uve
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2013, 23:33

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2013, 22:35

Dispozitiv de gaurit rame al unui coleg sirb...poate va intereseaza...
salve :D
Fişiere ataşate
aparat gaurit rame.jpg
aparat gaurit rame 1.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde State » 22 Noi 2013, 22:40

Sistemul e bun dar nu omori bormasina ? :roll:

Am vazut in comert dispozitivele acelea manuale de gaurit. Sunt bune de ceva ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2013, 23:14

Sunt dispozitive cu 3 si 5 cuie,cele mai bune sunt cu trei deoarece poti sa si introduci capsele odata cu gaurirea
Cele mai ieftine sunt la fratii nostri de peste Prut
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde State » 22 Noi 2013, 23:30

Eu am vazut si cu un singur cui. Merge si cu ala sa bagi capsa. Si nu e scump..
La mine problema sta in felul urmator. Ramele le fac in casa, in timpul liber. Cu bormasina e nasol ca-mi sare nevastuica in cap. :oops: Iar eu sunt mai ciudat nitel si cateodata ma apuca harnicia seara, cand ma plictisesc.
Intrebam de acel dispozitiv sa aflu daca functioneaza sau mai rau imi fac nervi. Nu mai stiu pe unde am citit ca ar crapa ramele de tei...
Dat fiind faptul ca toata iarna cu asta o sa-mi ocup timpul, as opta pentru el.
Am vazut pe alt site un dispozitiv cu 5 cuie. E foarte misto dar ii trebuie prindere de o masa si e cam voluminos. De fapt manerele. Ala e bun cand ma mut la casa. Deocamdata atelierul e sub acelasi acoperis unde dorm, asta e.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2013, 23:38

State scrie:Am vazut pe alt site un dispozitiv cu 5 cuie. E foarte misto dar ii trebuie prindere de o masa si e cam voluminos.

Te stiu baiat istet si cu idei ...daca esti in pana iata io solutie
dispozitivul il prinzi pe un perete in dibluri iar pirghia o actionezi de sus in jos pt o mai buna eficienta
lucrezi ergonomic ajustind inaltimea si cistigi spatiul pe care l-ai fi ocupat cu bancul/masa de sustinere :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde State » 22 Noi 2013, 23:42

N-am unde ca as face si asa. La mine totul e din rigips. :evil: E foarte buna ideea insa!
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2013, 23:51

Insa....fixezi disp pe un banc ce se sprijina in petrete si impingi pirghia
poti sa-l prinzi provizoriu chiar de masa frezei ...te descurci tu cumva sa castigi spatiul
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 19 Ian 2014, 18:43

Un dispozitiv interesant si fiabil de gaurit rame al unui coleg apicultor din Slovenia
https://www.facebook.com/photo.php?v=10201904199499855
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde liviutzbogos » 19 Ian 2014, 21:35

proapis13 scrie:Un dispozitiv interesant si fiabil de gaurit rame al unui coleg apicultor din Slovenia
https://www.facebook.com/photo.php?v=10201904199499855

Super...mai greu de achizitionat...sau facut :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 20 Ian 2014, 20:42

Un dispozitiv folosit de colegii turci si costa cu bormasina cu tot 100$ - fara taxe postale :!:
Fişiere ataşate
993745_206047696245379_1458013988_n.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde dicu.ion57 » 23 Ian 2014, 07:38

Domnule State incerc sa va dau un raspuns la intrebarea dv ,referitor la dispozitivele de gaurit manuale.DA sint foarte bune mai ales ca locuiti la bloc .Si eu am locuit la bloc si ma descurcam foarte greu cind doream sa fac ceva ,mai ales cind incheiam rame ,ma duceam pe balcon dar va dati seama cind bateam cu ciocanul ,batea si vecini in teava,asa ca va inteleg.O sa postez o foto cu dispozitivul meu,dar intii s-al aduc din sat ,ca l-am imprumutat la cineva sa faca dupa el .Eu il folosesc in pastoral cind ramin in pana de rame,si da Dumnezeu cules.Este mai putin productiv,fata de dispozitivul care l-am prezentat ca acesta merge doar manual ,dar se face treaba foarte buna si asa.Daca cumparati ,aveti grije ca dispozitivul sa aiba posibilitatea de reglare a dimensiuni latimi ramei ,ca mai dati si de rame fie mai inguste s-au mai late.Ca dezavantaj ramele trebuiesc insemanate, si daca se gaureste dupa semne nu mai este nevoie sa aiba posibilitati de reglare al latimi ca se da gaura dopa semne .Eu l-am facut pe al meu cu mai multe facilitati si ma ajuta sa fac treaba mai repede.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 23 Ian 2014, 10:14

proapis13 scrie:Un dispozitiv folosit de colegii turci si costa cu bormasina cu tot 100$ - fara taxe postale :!:




Vreau si eu un link sau a adresa catre acest dispozitiv! Sau macar un nume sub care poate fi gasit! Desi stau si ma intreb daca ar fi sa o luam comparativ inventia unui coleg al nostru uve, nu este ceva mai practica, manuala fiind!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 23 Ian 2014, 10:51

Am vazut acum si chestia asta https://www.facebook.com/photo.php?v=10201904199499855 a lui Grega Luzar din SLOVENIA, recomandata mai devreme de proapis13! Acum am remacarcat si nu inteleg de ce, desi face insarmare verticala, gaureste doar o parte...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori