Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde pngflorin » 02 Apr 2013, 08:19

delorin I scrie:Frumos...interesanta ideea cu maneta! Vad ca ai si 2 fulii suplimentare pe curea! L-ai facut pe comanda? Sau asa l-ai cumparat? Cat te-a costat?


E facut de cineva din Vaslui, forumist vecin .... :lol: , iar in 2009 am dat 700 de lei.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde uve » 07 Apr 2013, 18:05

Varianta cu actionare manuala a dispozitivului de gaurit si introdus capse este finalizata .Axele de gaurire sunt role de rulment cu ace, deosebit de rezistente, 5 bucati pe laterala 1/1. Poate gauri laterale montate(noi sau refolosite) sau nemontate .Prin schimbarea locului in care se afla 2 role se pot gauri rame magazie. Un apicultor a testat dispozitivul in atelier si a fost foarte incantat. Urma ca pana luni dimineata sa-l mai incerce si alti apicultori , "la cald ", in exercitiul functiunii .Dintr-o lada cu laterale nu a crapat nici una. Am facut testari pentru insarmare verticala. Poate gauri pe o adancime de 14 mm(5 gauri) si introduce simultan si capsa, dupa aceasta operatiune trebuie gaurit cu un burghiu de 2 mm cu o masina cu acumulator . (O sa incerc gaurirea finala inlocuind rolele cu otel de arc ) Capsa nu se invarteste si nici nu este dislocata . Maine o sa pun un filmulet cu dispozitivul .Pretul va fi de 250 de lei si include transportul cu Posta Romana.
uve
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2013, 23:33

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 09 Apr 2013, 22:26

uve scrie: . Maine o sa pun un filmulet cu dispozitivul .Pretul va fi de 250 de lei si include transportul cu Posta Romana.

Asteptam...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde leaveu15 » 24 Apr 2013, 10:33

uve scrie:Varianta cu actionare manuala a dispozitivului de gaurit si introdus capse este finalizata .Axele de gaurire sunt role de rulment cu ace, deosebit de rezistente, 5 bucati pe laterala 1/1. Poate gauri laterale montate(noi sau refolosite) sau nemontate .Prin schimbarea locului in care se afla 2 role se pot gauri rame magazie. Un apicultor a testat dispozitivul in atelier si a fost foarte incantat. Urma ca pana luni dimineata sa-l mai incerce si alti apicultori , "la cald ", in exercitiul functiunii .Dintr-o lada cu laterale nu a crapat nici una. Am facut testari pentru insarmare verticala. Poate gauri pe o adancime de 14 mm(5 gauri) si introduce simultan si capsa, dupa aceasta operatiune trebuie gaurit cu un burghiu de 2 mm cu o masina cu acumulator . (O sa incerc gaurirea finala inlocuind rolele cu otel de arc ) Capsa nu se invarteste si nici nu este dislocata . Maine o sa pun un filmulet cu dispozitivul .Pretul va fi de 250 de lei si include transportul cu Posta Romana.



se mai aude ceva de dispozitivul de care ziceati ca ne aratati prin filmulet? :?:
Avatar utilizator
leaveu15
 
Mesaje: 41
Membru din: 13 Mar 2013, 13:06
Localitate: Caracal, Jud. Olt

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 24 Apr 2013, 10:50

Au fost puse filmulete pe you tube...se pare ca pe moment costul celui electric este de 1250...ceea ce este cam mult iar producatorul incearca sa scada pretul! Asta ce am aflat eu pe un alt forum!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde uve » 27 Apr 2013, 19:19

Iata si filmuletul cu dispozitivul de gaurit si introdus capse (fara pretentii artistice), cu actionare manuala.Productivitatea este aceeasi ca la cel cu actionare pneumatica.Efortul este mic asa ca nu se prea justifica investitia in unul pneumatic . Cei care-si permit sa vina la atelier si au doar cativa stupi pot sa le pun la dispozitie , gratuit , dispozitivul pentru a-si gauri ramele (doar capse sa-si aduca)
http://www.youtube.com/watch?v=3CBEzqVSuFg
Vasile Urcan , Alba Iulia
tel 0744-595231
uve
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2013, 23:33

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Arhivistu » 27 Apr 2013, 21:38

Cineva spunea pe aici ca ramele de brad crapa...e adevarat sau nu?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde ovidiu_78 » 27 Apr 2013, 22:09

Am vazut video,dar nu cred ca la ramele de tei merge...ca altfel ne-ar fi aratat,nu?!oricum e frumos dispozitiv
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde Arhivistu » 27 Apr 2013, 22:37

Mai asteptan detalii de la uve daca merge la ramele de tei si daca crapa ramele din brad..in filmulet pare ok dispozitivul,pe mine unul m-ar tenta,la un numar mai mic de stupi te descurci foarte bine cu asta manual 8-)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde gigibecalul » 27 Apr 2013, 23:05

Nu crapa ramele din brad...am vazut dispozitivul la Apic*la Alba undeva la 250 de lei...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde uve » 27 Apr 2013, 23:17

Din cateva mii de rame de brad sau molid gaurite nu a crapat nici o bucata.Nu intra insa in noduri .Am facut testari si pe rame de tei. Am lasat 7 axe cu bucsi , sa vad daca efortul de gaurire este mai mare.S-au gaurit fara probleme. Am deplasat lateralele stanga -dreapta si intr-o piesa de 350 mm am bagat 21 de capse sa vad ce se intampla.Arata mai bine ca cele de brad .
Stiu ca mai exista pe piata dispozitive care pot da 5 gauri dar care creeaza probleme.Otelul de arc nu are aceeasi duritate si calitate ca si otelul de rulment, el se poate indoi.Indoirea provoaca neplaceri si craparea ramelor (am un client din Suceava care are ambele dispozitive si va poate da mai multe detalii) O carcasa de rulment niciodata nu se indoaie ci se sparge. Deci , la dispozitivul meu exista acele axe de gaurire care sunt role de rulmenti cu ace care nu se pot indoi .Axele sunt coliniare si-si pastreaza coaxialitatea cu bucsa in care sunt fixate, in timpul functionarii . Axele de rotatie ale acestor role trebuie sa fie in acelasi plan altfel apar probleme (si la acesta sunt) .
Am trimis mai multe in tara si apicultorii au fost incantati .Un domn din Iasi , care are peste 65 de ani afirma la telefon :
"asta-i avion pe langa ce am avut.Dupa ce am facut cateva rame nu m-am mai putut opri "L-am trimis fara bani , pentru testare .Dupa doua zile l-a si platit.
La apicola la Alba Iulia l-am dus pentru testare .
Cu placere va dau si alte detalii suplimentare.
uve
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2013, 23:33

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde gigibecalul » 27 Apr 2013, 23:29

Sa inteleg ca ceea ce am vazut eu la apic*la e inventia dvs?...daca e asa, va felicit!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde ovidiu_78 » 18 Mai 2013, 23:57

Dl Vasile,e super ;) aseara l-am incercat(ca doar joi l-am primit :D ) si in nici 2 ore am facut 150 rame(300 buc laterale),e chiar o joaca,prin unele noduri mici trece fara probleme
Urmeaza testul la rame de tei 8-)

Sanatate
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde aliuta2000 » 19 Mai 2013, 14:12

acest dipozitv gaureste prin presare ?? nu ?? Parghiile imping pinii care fac gauri si pun capse in acelasi timp ??
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde ovidiu_78 » 19 Mai 2013, 16:38

Da,asa e,e simplu si foarte eficient
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde uve » 19 Mai 2013, 22:36

ovidiu_78 scrie:Dl Vasile,e super ;) aseara l-am incercat(ca doar joi l-am primit :D ) si in nici 2 ore am facut 150 rame(300 buc laterale),e chiar o joaca,prin unele noduri mici trece fara probleme
Urmeaza testul la rame de tei 8-)

Sanatate

Ma bucur sa aflu ca sunteti multumit de acest dispozitiv . Sa-l folositi sanatos multi ani de acum incolo ! Pentru multa lume a creat deja dependenta si s-au "plans" ca au terminat foarte repede capsele. Sper sa fiti la fel de incantat de suportii de stupi (care sunt inca in "chinurile" facerii ) si de uscatorul de polen solar- in viitorul foarte apropiat .
Multa sanatate si butoaie pline !
uve
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2013, 23:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori