Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde piwe » 03 Mar 2013, 17:49

Buna ziua,
stie cineva, unde se poate gasi un dispozitiv de gaurit rame, fara motor?
piwe
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mar 2013, 17:33

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde bonzo » 03 Mar 2013, 18:53

piwe scrie:Buna ziua,
stie cineva, unde se poate gasi un dispozitiv de gaurit rame, fara motor?


La targurile apicole. Eu am vazut la Campina cu 750 ron, dar din pacate nu am avut cu ce sa-l fotografiez. Era destul de profi construit,
avea 6 axe cu distanta reglabila intre ele.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde geangu » 05 Mar 2013, 23:21

bonzo scrie:


unde as putea sa cumpar o masina de gaurit ca cea din primul film?
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 06 Mar 2013, 20:04

Simplu,eficient si ieftin
salve :D
Fişiere ataşate
SP_A1450.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 25 Mar 2013, 16:53

Salut!
Acum 2 zile intr-un targ fiind am avut o revelatie...la o masa cu piese din Ucraina - se vindea un ax de pedala de bicicleta cu 2 rulmenti, in una din parti axul fiind decupat, facut parca pentru fulie- 15 Ron. Pret excelent.....in rest nu va mai spun la ce m-am gandit! Chestia e ca daca voi cumpara 6 asa axe, nu imi dau seama in ce sa-i pun...va trebui sa caut o teava sau sa gasesc pe cineva sa frezeze in metal gauri pe dimensiunile rulmentilor! Oricum ...zic ca e o idee de executie excelenta si mai ales accesibila!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde kamy » 25 Mar 2013, 19:46

Delorine cat se face la bulgari gauriciul cu 6 burghie?
Ultima oară modificat de kamy pe 25 Mar 2013, 19:55, modificat 1 dată în total.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 25 Mar 2013, 19:51

Nu stiu ...as fi vrut sa stiu! Arata bine...dar nu am aflat...poate aflam de la careva care frecventeaza pe sarbi ..daca nu cautam in Basarabia unde preturile depasesc uneori chiar si Romania din UE ...la sarbi e pretul cel mai bun!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde proapis13 » 25 Mar 2013, 22:59

Nu am vazut la sirbi dispozitive de gaurit rame nici la targul de la Beograd
Ungurii le fac am inteles insa au si preturi pe masura,in jur de 200 euro fara motor
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 26 Mar 2013, 15:25

uve scrie:Am conceput un dispozitiv care face simultan gaurirea si introducerea capselor .Toate la o singura miscare a partii culisante .In atelier va functiona pneumatic dar e in lucru si varianta cu actionare manuala .Deoarece distantele intre gauri si numarul acestora difera (rama cuib sau rama cat) nu se pot face pe masina de gaurit multiplu (distanta intre axe = 32 mm).La dispozitivul in lucru , trecerea de la un tip de rama la altul se face sub un minut .Varianta cu actionare manuala a fost testata , urmeaza ...finisarea .O sa revin cu poze .




Colegul nostru ne-a uitat sau vrea sa patenteze inventia!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde murarudumitru » 26 Mar 2013, 15:30

O sa pun o poza cit de curind cu o masina de gaurit rame facuta dintro masina de cusut la curent a esit super masina sa defectat ceva la ia si nu am putut sa o repar ca nu am gasit piesa si sa nu o arunc, mia venit in minte sa fac ceva din ia si am reusit
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde uve » 31 Mar 2013, 21:23

Nu v-am uitat .Dispozitivul de gaurit si introdus capse , cu actionare pneumatica functioneaza in atelier(cu 4 sau 5 gauri pe rama de 1/1).Varianta cu actionare manuala nu are inca forma finala care va fi pe piata .O sa va tin la curent.Am facut si un filmulet.
http://www.youtube.com/watch?v=VeR2kzmiqFU
uve
 
Mesaje: 15
Membru din: 12 Ian 2013, 23:33

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde LUCIAN AVRAM » 31 Mar 2013, 21:29

felicitari , frumos si functional utilajul , :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde pngflorin » 01 Apr 2013, 08:42

Hai sa il arat pe al meu.
F practic.
http://pngflorin.sunphoto.ro/albine/pagina23

scuze...praful l-am sters dupa sedinta foto.... :lol:
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 01 Apr 2013, 16:42

Frumos...interesanta ideea cu maneta! Vad ca ai si 2 fulii suplimentare pe curea! L-ai facut pe comanda? Sau asa l-ai cumparat? Cat te-a costat?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde kamy » 01 Apr 2013, 18:19

uve scrie:Nu v-am uitat .Dispozitivul de gaurit si introdus capse , cu actionare pneumatica functioneaza in atelier(cu 4 sau 5 gauri pe rama de 1/1).Varianta cu actionare manuala nu are inca forma finala care va fi pe piata .O sa va tin la curent.Am facut si un filmulet.
http://www.youtube.com/watch?v=VeR2kzmiqFU

E faina scula si practica ,dar baiu-i ca este si un ,,dar,, la brad crapa piesa merge brici doar la tei,la brad ar trebui cu gaurici dala de se-nvarte! Pentru amatorii de brad ar merge mai bine scula pusa de florin!parerea me!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Dispozitiv pentru gaurit rame

Mesajde delorin I » 01 Apr 2013, 18:43

Uve spune ca unealta e pentru insarmarea orizontala in principiu! Desi- culmea e ca pe piata exista o editie manuala- capsatorul acela sarbesc cu 5 sau 6 cuie ce intra simultan si costa doar 1 milion! Deci din punctul asta de vedere eu unul sunt interesat de editia electrica cu sau fara compresor!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori