Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde mellis » 10 Ian 2018, 11:59

dan pescarul scrie:Am pe Freelander cauciucuri All Season Hankook care s-au umplut imediat cu noroi alunecos.Am iesit cu ajutorul unor lanţuri confecţionate artizanal de mine, o soluţie văzută la ruşi, practică şi ieftină.

Salut,

Poti da te rog cateva detalii de lanturi - lanturile nu sapa in noroi mai mult decat trebuie?
Sunt lanturi speciale?
Am ramas impotmolit cu dacia dumineca in vizita a stupi...(4x4 era in alta parte)
Am vazut o masina pescareasca (dacie) coborata si am crezut ca merge - dar ... a fost o aventura..
Cu emotii am reusit sa urc la drum..
Santace!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde dan pescarul » 14 Ian 2018, 01:37

Problema cu noroiul e simplă, acesta umple striaţiile cauciucurilor si patinezi. Cauciucurile de noroi au spații mari intre striaţii si se descarcă mult mai repede decit cele clasice.Lanţurile se descarcă mult mai repede decit cauciucul, dar pun o greutate suplimentară pe transmisia mașinii.Pentru derapajul lateral, cum am pățit eu cu 4×4,marea majoritate a cauciucurilor AT sint ineficiente, iar cauciucurile de noroi folosite zilnic aduc multe probleme, așa incit am cumpărat deja o pereche de ruud compact grip v, pt Suv si autoutilitare, si mâine mai iau o pereche.La roțile din faţă distanţa dintre talon si firele de la ABS este mică, aşa încît am montat lanțurile si am observat distanţa, aveam nevoie de minim 16 mm.E ok si mîine mai iau o pereche, să fie la nevoie, mai mă prinde ploaia la pescuit sau in pastoral.
Don't stop learning
dan pescarul

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE