Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde pngflorin » 29 Dec 2011, 09:32

Adi Hodis scrie:Masina potrivita pentru apicultura, accesibila dpdvd al costurilor de intretinere si al accesului pe orice drum, ca sa ajungi la locul optim pt. fructificarea culesurilor ar putea fi Raba 6 X 6.
Dar nu este rentabila din cauza taxelor aferente raportat la nr-l de km rulati.

Cu asta si o macara atasata in spate, poti tracta remorca ori pavilion fara sa te apese grijile ca ramai suspendat pe drumurile sparte de tractoarele astea noi, 4 X 4.



Salut, Adi.

Acum am vazut postarea, ta si nu sunt de acor deloc cu ea, din fericire s-au din nefericire am asa ceva, pt a trasporta lemn din monte in gater, iar reparatiile si intretinerea sunt f mari, .........in mod cert ca difera albina de bustean , insa costurile tot mari raman, masini uzate fizic si moral, majoritatea luate de la armata, cazul meu.

Ai dreptate ca iesi de oriunde cu ea fara pb, insa putin pb sa ai nevoie in pastoral chiar de un colos 6x6....

Raman la ideea mea , in ceea ce priveste pastoralul, utilitare 4x4 si remorci pana in 3 tone, cu sistem de cric sau nu.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde danielM » 29 Dec 2011, 12:49

leopreda scrie:E mai potrivit un 4x4 de teren cu remorca sau o camioneta utilitara pentru apicultura? Care se preteaa mai bine la pastoral, mutat stupi, trambalat magazine, bidoane si alte activitati pentru un apicultor cu 200 familii.
Poate sa fie si alta varianta, oricum, ceva sub 5 tone, cum am vazut pe youtube la francezi.


Eu am utilitara de 7,5 tone si cred aceasta e cea mai potrivita pana la urmatorul nivel, cel de macara sau motostivuitor. Am prieteni cu 'jeep'' 4x4 si remorca, si nu prea ajuta 4x4 la nimic, cand ai remorca mai grea sau la aceeasi greutate ca,si a jeep -lui,-- patineaza la greu. Deci avantajul 4x4 in acest caz e nul. Problemele cu impotmolirea apar in mod normal la rapita si floarea soarelui unde nu mai este graba asa mare de intrare/plecare ca, si in cazul salcamului, in acest caZ urmaresti vremea si actionezi in cauza, sau apelezi la fermier sa te ajute cu un tractor. Nici camioneta nu ramane asa repede cum zice unu si altu,poate cele cu roti mai mici, o singura data, din cate imi amintesc am apelat la tractor, a venit ma scos si la revedere, treaba sa rezolvat.
Cu camioneta ma duc dupa apa, se poate fugi cu ea si la cumparaturi (goala consuma pana 11%),etc.
Apoi cheltuielile si chiar consumul (camioneta mea consuma 13%-14% incarcata cu rulota dupa ea) sunt aproximativ egale, numai ca eu intr-un transport maxim pot sa duc 110 stupi pe masina plus pe o remorca de 5m ca si volum ar incapea inca 90 de stupi,dar fiindca trebuie sa raman la 3,5 tone pe remorca .... sa zic 60 de stupi, deci un total de 170 de stupi la un transport la cheltuieli egale ca, si la un ''jeep''.
Da iti trebuie categoria C sau C+E, oricum dupa parerea mea, la un apicultor profesionist ii necesar sa posede permis de conducere cu categorii mai "grele", si la "jeep" cu remorca iti trebuie B+E.
Asta-i exemplul meu , poate ajuta pe cineva.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde danielM » 29 Dec 2011, 12:52

Ar mai fi ceva , mie mi-ar mai place sa am pe langa camioneta ,sau in viitor pe langa masina cu macara, si un microbus ( sprinter, lt,etc.). Dupa microbus se poate lega rulota, in microbus se pot transporta utilaje pentru extractie, se poate chiar dormi pe o saltea cand ai oameni mai multi la extras, etc.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde danielM » 29 Dec 2011, 13:02

O poza din primavara, in fata caturi si apoi cuiburi:
Fişiere ataşate
P4190025 [640x480].jpg
rampa pe lateral
P4190018 [640x480].jpg
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde popik50 » 29 Dec 2011, 13:08

Aici totul e discutabil. Depinde cu cati stupi vrei sa mergi in pastoral si atunci se poate discuta de masina ideala.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde danielM » 29 Dec 2011, 13:11

popik50 scrie:Aici totul e discutabil. Depinde cu cati stupi vrei sa mergi in pastoral si atunci se poate discuta de masina ideala.

Cu 200 s-a initiat topicu. :D
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde popik50 » 29 Dec 2011, 13:18

Ai dreptate , eu acum am vazut ca era vorba de 200. Atunci cred ca varianta ta e cea mai potrivita :D
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Adi Hodis » 29 Dec 2011, 14:01

pngflorin scrie:Salut, Adi.
...in mod cert ca difera albina de bustean , insa costurile tot mari raman, masini uzate fizic si moral, majoritatea luate de la armata, cazul meu.
...

Salut Florin ... armata a detinut si masini uzate doar moral insa nu si fizic.Un frate de-al meu a cumparat una cu 6 000 ore la motor.
Cat am lucrat eu in cadrul armatei, aveam in primire una care avea 9 000 ore.
Unitatea de shoferi avea in parcul auto, multe camioane care nici nu le-au mai miscat din loc ani de zile.
Iar uzura in cazul pastoralului, difera substantial de cea a carausiei de busteni.

Oricum, subiectul 6 X 6 e epuizat, de aceea am zis " ar putea fi " ... nu mai este.

Vrem nu vrem o sa avem de-a face cu costuri de intretinere la masini vestice ... baiu-i ca noi obtinem lei, putini pe kg-l de miere iar piesele sint pe euro, multi.
A, si mai e una cu care voi nu v-ati intalnit, inca ... sa te prinda amiaza impotmolit cu stupii incarcati si sa nu gasesti tractor ... ori daca-l gasesti, taman atunci e foarte ocupat cu ... " importantza ".
Sa vedeti atunci cat de important e mijlocul de transport propriu ... cat de arzatoare-i treaba, incat dai marunt din buze ca te arde la calcaie de frica sa nu-ti fiarba stupii.
Atunci ve-ti vedea ce buna-i aerisirea stupilor atit la fund cat si la capac. :idea:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde robert gua » 29 Dec 2011, 15:02

Eu nu as renunta la tractor dar daca ai peste 200 de stupi e mai greu.Dupa ce voi vinde tractorul si pavilioanele la toamna, un ansamblu ca in foto urmatoare vreau sa-mi cumpar.Sunt un camion si o remorca portcontainer, bdf.Cu aceeasi masina si remorca poti cara cate containere doresti, scapi de descarcat, incarcat, o sa-mi cumpar un container izolat pe care sa-l impart in doua, partea din fata dormitor, partea din spate sala de extractie.La extras merg cu camionul,il parchez langa container, am caturi de schimb si plec la alt container.Extractia se poate face si noaptea pe racoare, sa nu mai zic ca poti monta in cont izolat si un aer conditionat.Investitia e mare dar satisfactiile ar fi peste masura.
T2767339_4[1] (Small).jpg
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde danielM » 29 Dec 2011, 15:12

Cand ai multi stupi in pastoral mergi la ferme cu suprafete mari de culturi , ori aceste ferme sunt bine dotate cu ditamai tractoarele. Cand mergi in recunoastere stabilesti cu fermierul si eventualul ajutor cu tractorul.
Adi eu nu am avut probleme cu aerisirea doar de pe fundul stupului, nu stiu ce sa-r intampla intr-o situatie descrisa de tine, ma gandesc la americani, o parte din francezi si alti ,ca ei merg doar cu aerisirea pe urdinis si nu se intampla nimic, da cu stupi acoperiti cu plasa in timpul transportului, care dureaza zile intregi pe mii de kilometrii si tot nu iese albina din stupi ca sa nu se sufoce, mai iese ceva unde sunt deranjate corpurile.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde -tedy- » 29 Dec 2011, 16:28

robert gua scrie:.
T2767339_4[1] (Small).jpg


cred ca este cea mai buna metoda la un pastoral de 200 fam chiar mai mult.se mai pot face mici ajustari.
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Donbazil » 30 Dec 2011, 22:58

pngflorin scrie:Don bazil ai uitat in duba sau acasa masca..........??? :lol:

Apropo, Beagle au inceput sa se inmulteasca la noi in zona....... :D ....sa traiesti, astazi plec la vanatoare, daca ajung la padurarul caruia i-am dat anul asta doi puii, am sa fac foto si le postez sa iti vezi " nepoteii"


Sal'tare!
Florine, in duba de obicei am 3-4 masti, pentru ca mai vin si vizitatori. Uita-te bine la poza ca pe umeri se vede elasticul de la masca. Am masca dar e pe spate ca daca-s blande nu folosesc masca, numa cand fac pe nebunele sau daca trebuie sa lucrez mai in fortza, iau masca. Cand fac controale asa mai linistite, si daca au cules si-s calme, nu o folosesc. (Nici nu am albine prea rele, ca de ani de zile elimin pe cele agresive).....
Si apropos de Beagle: Am crescut si vandut multe generatzii de caini si din mai multe rase, dar aceasta rasa mi se pare foarte adaptata conditziilor de la mine din zona si stilului meu de vanatoare ( goane scurte, grup restrans, cheta redusa, dau glas specific, sunt mici si usor de intretinut dar mai ales, au un nas excelent, etc....etc....etc...Nu fac minuni, nici spectacol, nu sar la gatul animalului, numa-i marcheaza prezenta, sunt pur si simplu practici.....
Daca-ti zic ca dupa anul nou vine iar unul de-al vostru (Marius Sava) sa ia doi caini, cred ca o sa-ti faci o parere..... :)
Sal'tare!
Anul nou cu bine, sanatate si noroc iar dorintzele sa ti se implineasca!
Donbazil - Faget.

P.S. Am aerisire buna in duba, pentru ca intre cabina si duba am doar un grilaj metalic si daca merg cu unul din geamuri putzin deschis ( iar vara asta chear face bine) - intra destul aer. Apoi stupii au site de aerisire si distantzele parcurse sunt de maxim 100Km si doar noaptea, cand e mai racoare, asa ca.....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Donbazil » 30 Dec 2011, 23:19

Sal'tare!
Pentru ca vad ca unii colegi isi fac probleme pentru impotmolire, eu care, sunt destul de patzit, pot zice ca este o treaba putzin-importanta.
Primul aspect de luat in seama : De la recunoasterea vetrei, se stabileste traseul si se aleg variantele cele mai sigure. Nu e absolut obligatoriu sa intri in padure sau in mijlocul lanului.
Apoi: Peste tot sunt si drumuri bune , chear si cele forestiere si daca faci bine recunoasterea gasesti solutzii. Nu-i obligatoriu sa intrii prin noroaie, stai mai la o parte dar in loc sigur si rezultatul e la fel....
Trebuie tinut seama si de stuparii cu care esti in "echipa" pai daca mergem impreuna, apai totzi pentru unul.....
Chear daca esti nevoit sa intrii pe teren arabil, ai grija sa-ti rezolvi cu fermierul sau cu un tractorist (pe care-l cunosti in primul sat la birt si-i dai o bere dar ceri si telefonul) ca daca ai probleme sa te ajute.....
Cu doua trei telefoane rezolvi orice problema chear la miez de noapte.
(Am tras vagonul care mi-a ars si cu trei tractoare cand m-am bagat unde nu trebuia ca n-aveam experientza, da' m-am descurcat si niciodata nu m-a prins ora 9,00 cu stupii inchisi).
Trebuie gasite solutzii nu scuze!
Sal'tare!
Un an nou mai bun pentru totzi!
Donbazil - Faget :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde alin m » 31 Dec 2011, 01:28

jiji scrie:http://www.youtube.com/watch?v=-H8HqmeMUGE&feature=related
iete cum fac astia treaba
acum cine o intelege sa ne zica si noua


am deschis topic aici: viewtopic.php?f=4&t=1342

scuze colegu jiji da mi sa parut prea interesanta ca sa nu fac un topic separat
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde jenica67 » 01 Ian 2012, 23:01

Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde alt stupar » 01 Ian 2012, 23:12

E super tare :lol: :lol: :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori