Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde csaa » 27 Sep 2018, 22:15

Dusterul e masina mishto de mers prin hartoape. Rapoartele mici la treptele inferioare o face f. buna pentru tractat (in limite rezonabile) iar faptul ca puntea fata este cea permanenta e....superb.
Nasol e ca la motorizarile pe benzina nu au 4x4, motoarele pe benzina nu sunt reusite, daca mergi pe autostrada (+120) consuma de te rupe.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde kovacslg » 28 Sep 2018, 07:46

Daca platesti pretul cerut, transportatorul te suna deja in aprilie cand trebuie sa vina sa ti duca stupii.
Daca te bazezi pe vecini, rude, prieteni adica ceva gratis atunci intervin probleme, obligatii, cand vine cand nu vine.
Idem la descarcat incarcat.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde kovacslg » 28 Sep 2018, 08:17

Intr-o stupina de pana in 90 de familii (64 pastoral), investitiile trebuie bine gandite, mai ales daca vrei sa te dezvolti.
Banii trebuie sa mearga in obiective care vor produce maxim de venituri in anii urmatori.
5-6000 de euro inseamna f mult, dezvoltare stupina, achizitie stupi, centrifuga, descapacire, rame/foite etc
Daca se face pastoral in sud la tei/fs din lipsa de spatiu pavilionul e greu de evitat, insa la un pastoral pe distante medii e alta discutie.

Ex 64 de fam pastoral, cu vatra zona cluj, cu utilitara inchiriata, tarife calculate la km dublii, deci maxim posibil.

1 vatra - rapita 220 km - zona Oradea catre Arad sau catre Satu Mare -900 ron
2 rapita- s1 100 km - VM (poate fi mai putin) - 450 ron
3 s1-s2 150km 700 ron
4 s2 - tei / munte / -100 km - 450 ron
5 tei - fs 100 km - 450 ron
6 fs - vatra 200 km - 900 ron
In acest caz indicat e sa ai masina proprie, fiindca e greu sa gasesti transport in atatea localitati, insa economiile sunt dupa cum urmeaza:
3850 ron - motorina in valoare de 1100 ron = 2750 Ron
Asta daca nu luam in calcul, impozitul anual, taxa de drum, asigurarea (sa zicem 1000, dar e mai mult), consumabile, cate o anvelopa, un acumlator, o distributie, diferite reparatii, mai grav daca pica ceva la motor, ambreaj,cutie, transmisie, tractari, ca cu 5-6000 nu luam masina noua.
In alta ordine de idei niciodata nu poti planifica cheltuielile, ca nu stii cand se strica masina si cat te va costa etc

Eu aduc aceste argumente, insa poate sunt mai multe argumente in favoarea masinii proprii.

Sa vedem opinii.
Respecte
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde yuonyuon » 28 Sep 2018, 08:47

Ai uitat sa socotesti media pe stup? La atatea mutari (nu sunt deacord) trebuie sa ai o medie buna.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde yuonyuon » 28 Sep 2018, 09:11

Eu din 2 mutari am avut stupi care au sarit de 100 kg (tei+ FS) , stau si ma gandesc de ce sa "bag " atatea pastorale . cand pot sa mi concentrez atentia la 2-3 valuri principale de cules.
Nu uitati ca o investitie buna este si educatia.teoria si practica ....
masina 4x4 este de neconceput . exemplu anul acesta la FS am dus caturile, nu mai eu stiu cum , la cat a plouat . si cand spun 4x4 ma refet la masini gen hilux. l 200 sau navara d22 etc cu platforma(flatbed) se poate cara 1.5 t lejer.

eu am lucrat cu 2 papucuri . 1.9d si remorca/ platforma 2 t dar leam cam facut praf. cand sari de 100 de stupi nu mai sunt bune.....duceam cam 40 la un transport

o alta "investitie/concluzie" la care am ajuns este acea ca sanatatea trebuie pusa pe primul loc.si ca multi apicultori care invatat pe propria piele au ajuns sa lucreze cu 2 vetre in zone de "interes" deci o investitie OK este o vatra in zona buna de cules . 2 vetre te scuteste de toata munca inutila .

apicultura pastorala de la noi este total gresita , mi se pare o prostie sa te duci din floare in floare sa faci 10 pastorale cu un cat de 1/2 deasupra. si cutia Dadant este iarasi o "piedica" sau mai bine zis o capcana pentru apicultorii incepatori/medii, se foloseste total gresit. ar trebuii studiat/copiat mai mult apicultura din canada , sunt asemanari mai mari intre apicultura din canada fata de cea din italia /spania
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde cristi_vidican » 28 Sep 2018, 09:25

yuonyuon scrie:apicultura pastorala de la noi este total gresita , mi se pare o prostie sa te duci din floare in floare sa faci 10 pastorale cu un cat de 1/2 deasupra.

Nu poți să faci profit dacă nu te duci după miere. Să stai să prinzi un an bun, un cules bun, asta e loterie.
Am un prieten care bate țara cu un camion cu container. Începe la salcâm de jos de la Dunăre până ajunge în N.
Merge la min 3 culesuri. Niciodată nu le prinde bine pe toate. Dacă ar avea vatră doar la un salcâm, riști să nu faci miere în mulți ani, sau să faci puțin.
Poți să ai vatră la Valea lui Mihai. Se știe că sunt ani în care acolo culesul nu excelează.

Deci, trebuie să te poți muta. Dacă ai posibilitatea, te duci mai departe, dacă nu, ca mine, pe rază de 100 km, având culesuri mai puțin spectaculoase, dar fără costuri prea mari.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 28 Sep 2018, 09:47

cristi_vidican scrie:
Cristian IONITA scrie:pai 2 masini = 2 soferi ....

daca camioneta ar fi 4x4 atunci dusterul este in plus :)

Dusterul e mașina de familie. Nu poți avea camionetă 4x4 și să mergi cu ea la teatru. :lol:
Iar dacă rămânea doar Dusterul, era prea uzat.

Omul a extras mierea de rapiță și a dus gălețile acasă cu Dusterul. O găleată s-a răsturnat în mașină. Nu s-a curățat imediat, iar peste puțin timp mierea s-a cristalizat.
Nu mai știu ce a urmat :lol:



Imi cer scuze daca am fost gresit inteles, eu ma refeream ca in sistemul descris de tine in care la mutarea de stupi erau implicate atat camioneta cat si dusterul ... iar dusterul pe post de ajutor al camionetei este necesar sa ai 2 soferi, pe cand daca camioneta este 4x4 ... nu mai e nevoie de ajutor ... deci nici sofer

altfel sunt de acord ca e bine sa ai masina "dedicata" pentru fiecare aplicatie in parte ... aspect insa care bineinteles vine si cu costurile aferente.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde yuonyuon » 28 Sep 2018, 09:55

cristi_vidican scrie:
yuonyuon scrie:apicultura pastorala de la noi este total gresita , mi se pare o prostie sa te duci din floare in floare sa faci 10 pastorale cu un cat de 1/2 deasupra.

Nu poți să faci profit dacă nu te duci după miere. Să stai să prinzi un an bun, un cules bun, asta e loterie.
Am un prieten care bate țara cu un camion cu container. Începe la salcâm de jos de la Dunăre până ajunge în N.
Merge la min 3 culesuri. Niciodată nu le prinde bine pe toate. Dacă ar avea vatră doar la un salcâm, riști să nu faci miere în mulți ani, sau să faci puțin.
Poți să ai vatră la Valea lui Mihai. Se știe că sunt ani în care acolo culesul nu excelează.

Deci, trebuie să te poți muta. Dacă ai posibilitatea, te duci mai departe, dacă nu, ca mine, pe rază de 100 km, având culesuri mai puțin spectaculoase, dar fără costuri prea mari.
nustiu ce sa zic de anii astea prosti. cred ca ar trebuii sa ne uitam la noi in stupina inainte sa spunem ca anul e prost.

nu exista ani prosti doar anii foarte buni si mai putin buni.daca ne am raporta doar la apicultori de elita, toti anii sunt buni.
am avut si eu ani prosti , dar numa din vina mea ca nu am fost pregatit .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 28 Sep 2018, 10:04

csaa scrie:Dusterul e masina mishto de mers prin hartoape. Rapoartele mici la treptele inferioare o face f. buna pentru tractat (in limite rezonabile) iar faptul ca puntea fata este cea permanenta e....superb.
Nasol e ca la motorizarile pe benzina nu au 4x4, motoarele pe benzina nu sunt reusite, daca mergi pe autostrada (+120) consuma de te rupe.


cred ca te pripesti in concluzii, exista versiuni Duster 4x4 si la motorizarea cu benzina, iar motorul de 1,6 este unul dintre cele mai reusite dpdv performante & fiabilitate pe plan mondial

intradevar, ca mai toate motoarele MPI este gurmand la viteze mari.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde yuonyuon » 28 Sep 2018, 10:10

Cristian IONITA scrie:
csaa scrie:Dusterul e masina mishto de mers prin hartoape. Rapoartele mici la treptele inferioare o face f. buna pentru tractat (in limite rezonabile) iar faptul ca puntea fata este cea permanenta e....superb.
Nasol e ca la motorizarile pe benzina nu au 4x4, motoarele pe benzina nu sunt reusite, daca mergi pe autostrada (+120) consuma de te rupe.


cred ca te pripesti in concluzii, exista versiuni Duster 4x4 si la motorizarea cu benzina, iar motorul de 1,6 este unul dintre cele mai reusite dpdv performante & fiabilitate pe plan mondial

intradevar, ca mai toate motoarele MPI este gurmand la viteze mari.
vreti cuplu , viteza si consum redus in acelas timp? cam multe pretentii.... nu vreti sa si zboare peste gropi :))
benzina e pentru oras nu pentru noroaie si remorci...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde cristi_vidican » 28 Sep 2018, 10:31

Cristian IONITA scrie:Imi cer scuze daca am fost gresit inteles,

Sigur că e mai bine să poți să faci singur lucrurile. Nu te mai doare capul de multe.
Dar, noi când mergem la mutat, la extras, la încărcat de miere, mergem tot clanul :lol: așa că avem oameni și șoferi din belșug.
Când zic noi, mă refer la niște prieteni pe care i-am învățat apicultură. Ne ajutăm reciproc. E un pic mai mult de lucru pentru mine, dar pe termen lung am numai de câștigat.
Problema e când fiecare ucenic vrea să aibă 50-70 de stupi. Atunci, o săptămână tot mutăm și tot extragem.

Distractiv a fost anul acesta la mutarea de la rapiță la salcâm. Rapița avea 2 kg spor la cântar, iar salcâmul stropea deja.
Am decis să iau caturile de rapiță și să mut urgent la salcâm. Deja eram în întârziere la salcâm.
Problema era cine mută primul, cine e ultimul, în contextul în care foloseam același mijloc de transport și trebuiau 3 ture. Practic o seară, o dimineață și iar o seară.
Cine ducea seara, pierdea 2 kg la salcâm.
A venit soția celui care era ultimul la transport și ne-a pus să ducem stupii lor tot dimineața. A trecut de ora 2 după amiaza când am terminat.
A fost nasol.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde csaa » 28 Sep 2018, 12:46

Eu vreau să cumpăr nou și m-am uitat in oferta Dacia. Nu au transmisie 4x4 la benzinare, iar despre motoare mi-au povestit deținătorii.
As vrea să cumpăr nou, motorizare pe benzina, transmisie 4x4 nepermanent. Am gasit ceva la Ford. Un plus ar fi că ecosport e produs in Romania. Un mare plus
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 28 Sep 2018, 13:12

probabil te depaseste complexitatea siteului dacia.ro

https://www.dacia.ro/gama-dacia/modele/ ... e/A/engine

in dreapta sus se regaseste oferta ptr "Noul" Duster SCe 114 4WD motorizare benzina, pret 14.500 Euro

Detinatorii "dezamagiti" probabil au versiuni ceva mai vechi si motorizari ceva mai slabe (1,2 sau chiar 1) care acum nu mai sunt in oferta.

Motoarele Ford ecosport sunt motoare de ultima generatie, cu performante remarcabile dar ... in nici un caz adecvate tractarii.

PS: si motoarele reno tot in Romania sunt produse :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde kovacslg » 28 Sep 2018, 21:34

Eu pana acum am facut pastoral numai la salcam 1si 2.
Un coleg a remarcat ca costurile cu masina inchiriata vs masina proprie se aduna daca faci 5/6 mutari.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde mausica » 28 Sep 2018, 23:32

kovacslg scrie:Eu pana acum am facut pastoral numai la salcam 1si 2.
Un coleg a remarcat ca costurile cu masina inchiriata vs masina proprie se aduna daca faci 5/6 mutari.

Apropo cu cat iti duc baietii stupii la km ?? Ce tarif ?
Nu de alta dar u am utilitara si pot sa iti zic niste cheltuieli(taxe)asa in mare.
Luam anul 2018 :
Asigurare -860 ron/an
Impozit -190ron
Rovigneta- 27ron/sapt
Motorina - masina incarcata legal -9,2/100km sau incarcata + remorca cu 40 stupi -11-12/100km(aprox)
Masina dupa achizitie a fost pusa la punct . De atunci(2014) doar consumabile sau schimbat.
Fac cam 7-8 mutari
M-ar taxa transportatorii de as vb singur.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde kovacslg » 29 Sep 2018, 11:05

Legat de costul pe km. Daca am trecut kilometrii si pretul pe un drum, cred ca nu e greu de calculat.
Ca v ar taxa de a ti vorbi singur, e ceva subiectiv.
S-a pus la punct iar e ceva f relativ. Costuri achizitie, raparatii initiale etc nespecificate.
Oricum doar confirmati in mare parte ce am mai relatat.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori