Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde kovacslg » 23 Sep 2019, 11:20

Legat de platforme.

Eu am doua, una de 2x1.5, f usoara, 150 kg, cu masa maxima de 750 kg, cu un singur ax, bun pt transp magazii, cateva familii, incap 9 intr un rand.
Am luat o noua in 2010, e marca STEMA, f ok fara defectiuni pana acum, era 1000 eur.

A doua e o platforma auto, ANSSEMS, de 4x2, 520 kg, cu masa max de 2700, doua axe, podea aluminiu complet. Incap pe ea 28 de stupi pe un rand.
Am luat o noua in 2018, cu 2750 euro plus transport din Germania acasa.

Platformele auto standard 4*2, si remorcile mici pana in 550 kg i si mentin valoarea mai bine in timp decat cele intermediare, specializate.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde mausica » 23 Sep 2019, 22:02

kovacslg scrie:
A doua e o platforma auto, ANSSEMS, de 4x2, 520 kg, cu masa max de 2700, doua axe, podea aluminiu complet. Incap pe ea 28 de stupi pe un rand.
Am luat o noua in 2018, cu 2750 euro plus transport din Germania acasa..

Cam scumpa ai luat remorca. Eu pe una de 5 x 2,45 utili am dat 3000 e cu carte facuta(tot noua remorca).
Revenind la subiect ca fost proprietar de Ford Transit pot sa iti spun urmatoarele :
Am detinut un model 125/350 pe simplu,cu bena de 4,20/2,20 . M-am folosit 6 ani de masina timp in care am avut urmatoarele dureri : electromotor(refacut),alternator(refacut),schimbt EGR,garnituri la pompa,reco ditionat caseta directie,telescoape fata,discuri si placute, parbriz si baterie + schimburi de ulei(consumabile)Cam asta in decursul celor 6 ani
Per ansamblu foarte multumit de masina tinand cont ca a fost din 2001/2002 !!!
Am legat dupa ea remorca de care iti spuneam(cea de 5 x 2,45 )pe care aveam un cadru cu 40 de stupi,iar pe masina mai puneam 30-35-40(cand-cum) de stupi. Mergea fara probleme..la drum intins 80-90 constant. Bineinteles stupii erau extrasi !!!
A ta ar trebuii fara probleme sa duca remorcuta ta de 4 m ....nici nu o simte mai ales ca masina e pe dublu si are grupu de forta.(a mea avea cel de fuga si la panta trebuia sa retrogradez viteza).
Daca te pot ajuta si cu altceva...intreaba linistit.
Crafteru e slabuta.
Sprinteru e bun dar pe sosea. Prea multa electronica si cand se duce.....ai belito.
Ai de ales intre Transit si Iveco. Cumva alegerea e ca intre cal si magar ..... :lol: calu fiind iveco . Au un sasiu grozav. Daca ar fi sa aleg intre ele eu iveco din prima as alege acum ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Closcutz » 24 Sep 2019, 09:35

Eu lucrez 150 de stupi și fără camioneta mea, Renault Master nu îmi imaginez cum m-aș mai descurca. Se merita din plin investiția.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde jonny_it » 24 Sep 2019, 12:45

Shrek scrie:Prețul este umflat sub pretextul km.


In Germania costa 15 euro sa modifici km. Sunt cateva marci de masini care salveaza informatiile in mai multe locuri, dar nici la alea nu este 100% sigur.
In general masinile din 2009 cu doar 100 0000 km sunt supraevaluate si de cele mai multe ori s-a umblat la kilometraj.
Personal nu ma pricep la masini dar am un cunoscut care le vinde si se fac multe prostii :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Closcutz » 24 Sep 2019, 19:04

Johnny nu știu dacă ai fost atent, dar colegul Kovacs a scris că mașina a fost cumpărată de un coleg apicultor din zona lui pt un proiect! Pt proiecte nu se admit decât mașini noi. Plus de asta a mai apelat la acest coleg și a văzut cu ochii lui cum s-au făcut foarte putini km cu mașina. Eu de când am cumpărat camioneta din 2012 am făcut abia 20000 km.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde jonny_it » 24 Sep 2019, 20:18

Closcutz scrie:Johnny nu știu dacă ai fost atent, dar colegul Kovacs a scris că mașina a fost cumpărată de un coleg apicultor din zona lui pt un proiect! Pt proiecte nu se admit decât mașini noi. Plus de asta a mai apelat la acest coleg și a văzut cu ochii lui cum s-au făcut foarte putini km cu mașina. Eu de când am cumpărat camioneta din 2012 am făcut abia 20000 km.


Am fost atent, ma intereseaza si pe mine subiectul. Doar ca ziceam in general ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Shrek » 24 Sep 2019, 20:24

Acum urmează faza in care Johnny , ne va povesti cum ca, reginele lui , sunt mai bune ca ale altora, pentru că el nu...da kilometraju' inapoi, cum fac nemtii, pentru doar 15 €!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde jonny_it » 24 Sep 2019, 20:53

Shrek scrie:Acum urmează faza in care Johnny , ne va povesti cum ca, reginele lui , sunt mai bune ca ale altora, pentru că el nu...da kilometraju' inapoi, cum fac nemtii, pentru doar 15 €!


Nu este nevoie, o faci tu deja. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde mausica » 24 Sep 2019, 22:07

Closcutz scrie:Johnny nu știu dacă ai fost atent, dar colegul Kovacs a scris că mașina a fost cumpărată de un coleg apicultor din zona lui pt un proiect! Pt proiecte nu se admit decât mașini noi. Plus de asta a mai apelat la acest coleg și a văzut cu ochii lui cum s-au făcut foarte putini km cu mașina. Eu de când am cumpărat camioneta din 2012 am făcut abia 20000 km.

La folosit doar pt albine cam acolo te invarti cu km .
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Closcutz » 25 Sep 2019, 10:15

Eu autoutilitara nu am luat-o noua ci adusa din Belgia. Este cu motorul de 2,5 Diesel, 150 Cp( o varianta mai rara pt ca majoritatea sunt de 120 Cp).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde kovacslg » 25 Sep 2019, 16:15

Legat de platforma.
Este anssems msx 2700.
Una similara poloneza (boro etc)e 2000 euro plus tva. Poate s-a scumpit cu ceva, intr un an jumate.
"trailerparc.ro"
Adica 2400euro, aici cu rar facut.
Exista si variante de 4.5, 5, resp 6 metrii, costand mai mult cu cate 100 eur pt 0.5 m in plus.
Adica cel de 5 metrii e 2600 euro plus tva, aprox 3100.

De ce am ales anssems totusi.
Cel mai important e ca podeaua e din aluminiu complet si fara zimturi gen platforma auto, pe care nu aluneca stupii.
Eu nu am garaj pt ea, si tego in cativa ani de deterioreaza.
Mai sunt si alte motive, mai putin importante, cum ar fi greutatea proprie mica sub 500 kg daca nu car cu mine calele. Relativ usor de manevrat pe teren denivelat chiar de o singura persoana.
Am mai intrebat pe cativa care aduc masini, care marca ar fi mai buna. Raspunsuri Humbaur, Anssems, Stema ( nu tema) si altele nu mai retin dar si mai scumpe.
Tip cadru, suduri, materiale folosite mai bune.
Poate si anvelope, jenti, rulmenti, placute, sistem electric.
Si sigur tabla si modul de tratare. ( Apare rugina )


Legat de dimensiune.
Am ales 4*2 fiind cea mai uzuala si la o eventuala revanzare e f important.
In alt caz as fi luat probabil unul cu 1.8*4.5.
Sunt doua situatii: platforma e legata de masina mica (deocamdata asta e), sau va fi legata de o autoutilitara cu inca 50 de stupi.
In ambele cazuri dimensiunea de 4*2 e suficienta, cu cele 30- 40 de stupi si cu 1.5-2.5 tone.

Deci, e adevarat am cumparat o destul de scumpa, insa acest model in Germania la fabrica tot timpul e la 2650-2750 euro. Plus sa l aduci te mai costa 100 eur plus numere, plus rar cam 3-400 ron nu stiu. Poate in loc de 3000 era 2930...
Tot acolo e.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde kovacslg » 25 Sep 2019, 16:26

Closcutz scrie:Eu lucrez 150 de stupi și fără camioneta mea, Renault Master nu îmi imaginez cum m-aș mai descurca. Se merita din plin investiția.


E cu tractiune fata?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Closcutz » 25 Sep 2019, 17:48

Da. N-am avut probleme niciodata cand am mutat stupi sau am tractat rulotele. Insa pe drum de pamant daca te apuca ploaia torential e belea si pe iarba uda daca panta este mare de peste 35 de grade. In conditiile de mai sus cred ca doar cele 4x4 se descurca mai bine.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde mausica » 25 Sep 2019, 21:55

Closcutz scrie:Da. N-am avut probleme niciodata cand am mutat stupi sau am tractat rulotele. Insa pe drum de pamant daca te apuca ploaia torential e belea si pe iarba uda daca panta este mare de peste 35 de grade. In conditiile de mai sus cred ca doar cele 4x4 se descurca mai bine.

Uneori e mai bine cu tractiune fata,alteori nu.
A mea era cu tractiune spate....cand esti gol pe iarba (de ploaie nu mai zic) ramai pe loc vorbind singur :lol:
Dar cand era incarcata urcai panta fara probleme.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde kovacslg » 25 Sep 2019, 22:04

Gol tractiunea fata e mai ok.
Incarcat tractiunea spate e mai buna (se zice), ca acolo apasa greutatea.
Dar pana nu incerci...
Tractiune fata gasesti mai usor.
Am reactionat la.postare si pt ca din 2007 conduc renault, vreo 5 la numar. Si sunt ok.
Am doua acum.
Un megane 1.5 dci din 2006, 280 mii km, si un scenic 1.6 dci la 260 mii km fara sa schimb ambraj, rulmenti, injectoare, egr, turbo nimic. Si le am de la 150 mii km.
Nu consuma ulei, nu bate volanta......, in service ma duc la revizii, niciodata la interventii neprevazute.
Acolo pe.langa ulei filtre se schimba ce e nevoie, o bieleta, un senzor si atat.
E mare lucru la cate vezi si auzi.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde mausica » 25 Sep 2019, 22:09

Lasa ca am auzit eu destui care se plang de renault master. Dar vezi ca nu e o regula asta. Sunt masini si masini,si soferi si soferi.
Cat despre tractiuni.....fiecare cu moftu lui.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori