Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde csaa » 21 Dec 2017, 21:45

Pai el merge cu 44 de stupi pe container, eu ma gandeam la 28 (4 randuri a cate 7 stupi). Loc mai are pentru inca un cat si ala se poate da jos (am vazut ca in remorcuta are caturi).
csaa

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde mausica » 21 Dec 2017, 22:00

csaa scrie:Pai el merge cu 44 de stupi pe container, eu ma gandeam la 28 (4 randuri a cate 7 stupi). Loc mai are pentru inca un cat si ala se poate da jos (am vazut ca in remorcuta are caturi).

Mie personal imi place varianta cu remorci + 4x4. Insa as alege varianta sa imi intre 3 mag de 1/2 pe fiecare stup.
Nu am testat-o ca sa pot sa vb din experienta,insa acum am in comanda o remorca de 5m+ paleta extensibila care o sa intre la munca in 2018. Daca sunt multumit de sistem mai dau comanda pt inca 3-4 palete sau daca nu pt ceva ca in filmus pus de tine.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde csaa » 21 Dec 2017, 22:52

Astept recenzii!
csaa

Mesajde paul » 22 Dec 2017, 01:16

csaa scrie:Astept recenzii!

Are prietenul meu ceva aproape identic.
Eu unul sunt total dezamagit . De fiecare data a ramas impotmolit in timp ce cu platforma si acelasi nr. de stupi se iesea fara o prea mare intrebuintare . Nu mai vorbesc de tangajul care se facea la transport cum depaseai putin 80 km/h .Hiperadrenalina pe terenuri inclinate sau accidentate, daca-s plouate si imbibate cu apa nu ajung doua tractoare legate in linie sa te scoata. Nu-i figura de stil ... anul trecut (2016) a trebuit sa mutam de la rapita la salcam, efectiv rotile platformei s-au ingropat in noroi, un singur tractor n-a reusit sa ne scoata. ;)
Lucrezi foarte greu la stupii din el. La randul de jos tre sa stai ghebos iar la cel de sus trebuie sa te ridici pe varfuri, asta in conditiile in care eu am 1,9 m iar prietenul meu in jur de 1,85 m.
Inafara faptului ca nu incarci - descarci si ca poti sa-ti pui pe culoar ceva harnasament, nu vad niciun avantaj !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde cobi » 22 Dec 2017, 09:55

mausica scrie: Insa as alege varianta sa imi intre 3 mag de 1/2 pe fiecare stup.

Nu i centru de greutate prea sus ? Se poate face balans, cum zicea I G.
cobi

Mesajde mausica » 22 Dec 2017, 19:40

cobi scrie:
mausica scrie: Insa as alege varianta sa imi intre 3 mag de 1/2 pe fiecare stup.

Nu i centru de greutate prea sus ? Se poate face balans, cum zicea I G.

Totusi cred ca da.
Oricum prima remorca care iese din fabrica e cu paleta extensibila(deci toti stupii pe 1 nivel).
Asta a fost visu meu de cand am vazut prima data asa ceva.
mausica

Mesajde topy » 22 Dec 2017, 20:40

csaa scrie:Concluzia finala: este sau nu fiabila ideea prezentata mai jos?
https://www.youtube.com/watch?v=m4Zs_t9Jrj8

totul depinde de nr de stupi care vrei sa ii ai si de distanta pe care faci pastoral.am folosit cativa ani doua containere asemanatoare. unul l/am dat. daca vrei in jur de 100 de lazi populate cu buni cu slabi si faci pastoral pana in 100 de km. atunci e bun sistemul. ai 2 containere a 36 familii pe care le invarti acceptabil in raza de 100 km. cei lasati acasa au datoria sa matureze caturile pe care trebuie sa le duci separat ca sa te incadrezi in tonaj.dezavantaj ca freci de doua ori albina din caturi dar nu pierzi culesul urmator, si daca mai ai cules acasa iti manjeste mierea ...e discutabila metoda dar scapi de greutate in timp util. daca faci pastoral peste raza de 100 km e prea mult timp pierdut la volan sau mergi supraincarcat ceea ce e cum e...nu comentez. eu plec la peste 500 km de casa si am renuntat sa mai car inca 500 de kg de fieratanii in plus.daca faci containere e bine sa le ai identice. poti lua culegatoarea din doua containere in unul foarte simplu ceea ce te poate ajuta in primvara in anii tampiti. deci nr de stupi la care vrei sa te limitezi si distanta de vatra de stupina dau verdictul daca e bun sau nu sistemul.
topy

Mesajde csaa » 27 Dec 2017, 22:27

Cam la maxim 100 de familii vreau sa ma duc. Si asta dupa ce am sa ies la pensie. Acum 30.

In alta odine de idei: Zilele trecute am ramas intepenit cu un Pathfinder in noroi si l-am scos cu ajutorul unui Iveco Masif (cu diferential blocabil, reductor, bla, bla). Ce vreau sa va spun e ca diferentialul blocabil e pistol cu apa fata de troliu. Daca Iveco nu avea montat troliu la vara le mai luam de acolo.
csaa

Mesajde mausica » 27 Dec 2017, 23:29

csaa scrie:Cam la maxim 100 de familii vreau sa ma duc. Si asta dupa ce am sa ies la pensie. Acum 30.

In alta odine de idei: Zilele trecute am ramas intepenit cu un Pathfinder in noroi si l-am scos cu ajutorul unui Iveco Masif (cu diferential blocabil, reductor, bla, bla). Ce vreau sa va spun e ca diferentialul blocabil e pistol cu apa fata de troliu. Daca Iveco nu avea montat troliu la vara le mai luam de acolo.

Deci zici ca troliu e cireasa de pe tort ?
Ma gandesc cum ar sta un troliu montat pe o utilitara normala....baiu e cand ramai la fs in camp de ce te legi ca sa te scoti afara ?
mausica

Mesajde Arhivistu » 28 Dec 2017, 01:40

Faci o groapa atenta si bagi roata de rezerva in ea...legi troliul de roata si iesi la liman..tre sa fii dotat cu de toate,lopezi,hârlețe..etc...totusi eu zic ca nu ne bagam ca prostu in mol pana in şasiu,stii ce poate masina cu ce remorca ai dupa ea.nu te bagi la cine stie ce smecherie ca ai Toyota Land Cruiser motor de 3 mii si diferentiabile blocabile,asta nu e de ajuns pe un teren mlastinosi. ;)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu

Mesajde mausica » 28 Dec 2017, 12:10

Apai eu nu ajung in asemenea locuri cu stupi......mie mi-ar ajunge si un 4x4 simplu fara mari pretentii si figuri,doar sa aiba la carlig sarcina mare
mausica

Mesajde Arhivistu » 28 Dec 2017, 12:15

La un terrano de 2.7 cat ai la carlig?..trebe b+e la el oare?7
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu

Mesajde mausica » 28 Dec 2017, 15:14

Arhivistu scrie:La un terrano de 2.7 cat ai la carlig?..trebe b+e la el oare?7

Asta sigur are 2800 la carlig.
Depi de de tonaj. Vezi ca are masina si restul pana la 3500kg e remorca.
Eu cum vreau sa pun o remorca de 5m (3000kg sarcina) trebuie B+E....ri remorca detarata sa poata fi legala dupa masina dorita
mausica

Mesajde Arhivistu » 28 Dec 2017, 16:17

Nu cred ca te cantareste nimeni noaptea chiar daca depasesti putin 3.5 tone..
Arhivistu

Mesajde cobi » 28 Dec 2017, 17:53

4x4 si o remorca cu:
https://www.youtube.com/watch?v=u1LXBaPNXGo

(4000 euro)
cobi

Mesajde mausica » 28 Dec 2017, 18:51

Arhivistu scrie:Nu cred ca te cantareste nimeni noaptea chiar daca depasesti putin 3.5 tone..

Nu m-ai inteles.....teama nu era ca depasesti greutatea(clar la un moment dat ai sarit sdin schema) ci faptul ca daca te poti incadra cu remorca de 750kg nu mai ai nevoie de cat.E
Insa cum eu apar cu ditamai remorca de 5 m clar iti trebuie B+E
cobi scrie:4x4 si o remorca cu:
https://www.youtube.com/watch?v=u1LXBaPNXGo

(4000 euro)

Si mie imi place modelu de masina insa aia mai ieftina de are motoru de 2.0 biturbo cred ca o omori cu zile(parerea mea)...as opta pt aia cu motor de 3.0 ;)
mausica

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE