Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Adi Hodis » 28 Dec 2017, 23:05

Arhivistu scrie:La un terrano de 2.7 cat ai la carlig?..trebe b+e la el oare?7

Are 3 000 kg si iti trebuie B+E pentru ca MMA cu remorca incarcata, depaseste limitele categ. B.

Ca sa nu ramai împotmolit prin noroaie, ai nevoie de lanturi pe roti. Totusi, nu intri in orice noroaie adînci, de ex. urme de tractor adînci, ca risti sa ramana suspendat. Are limitele lui ...
Eu nu am ramas nicioadata cu el si nu fac apicultura de asfalt ( sa intru la doar la cateva sute de metri de asfalt ) ci merg destui km in teren, pîna unde trebuie. Acolo nu prea vin stuparii de asfalt, ca tre sa-i scot ... :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Adi Hodis

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cobi » 29 Dec 2017, 00:11

Ma referam la fiabilitatea/eficienta sistemului de ridicare a stupilor, folosind un sistem de tip macara pus pe remorca
cobi

Mesajde cobi » 29 Dec 2017, 00:12

Adi Hodis scrie:...nu prea vin stuparii de asfalt, ca tre sa-i scot ... :lol:

Folositi lisele pentru incarcat/descarcat stupii ?
cobi

Mesajde Arhivistu » 29 Dec 2017, 01:07

Adi Hodis scrie:
Arhivistu scrie:La un terrano de 2.7 cat ai la carlig?..trebe b+e la el oare?7

Are 3 000 kg si iti trebuie B+E pentru ca MMA cu remorca incarcata, depaseste limitele categ. B.

Ca sa nu ramai împotmolit prin noroaie, ai nevoie de lanturi pe roti. Totusi, nu intri in orice noroaie adînci, de ex. urme de tractor adînci, ca risti sa ramana suspendat. Are limitele lui ...
Eu nu am ramas nicioadata cu el si nu fac apicultura de asfalt ( sa intru la doar la cateva sute de metri de asfalt ) ci merg destui km in teren, pîna unde trebuie. Acolo nu prea vin stuparii de asfalt, ca tre sa-i scot ... :lol:

Va multumesc pt ca ati dat un raspuns la subiect,asta inseamma sa fii om...un an nou fericit
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu

Mesajde mausica » 29 Dec 2017, 01:39

cobi scrie:

Ma referam la fiabilitatea/eficienta sistemului de ridicare a stupilor, folosind un sistem de tip macara pus pe remorca

Daaa clar cu o macara montata pe remorca esti fara dureri de spate ;)
Numai 4x4 sa ai
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde mellis » 29 Dec 2017, 01:39

[quote="mausica"......
Deci zici ca troliu e cireasa de pe tort ?
Ma gandesc cum ar sta un troliu montat pe o utilitara normala....baiu e cand ramai la fs in camp de ce te legi ca sa te scoti afara ?[/quote]
Iarna e lunga -. Ce spui de treabă asta? Te scoate din camp?
Daca îngropi rez....a.....prinzi iepuri sau avioane..

https://m.youtube.com/watch?v=JY4cKc4FKSM

Bush Winch - Wheel Winch..
Sănătate bună!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde csaa » 30 Dec 2017, 10:53

NU trebuie sa ingropi rezerva. Sunt niste tarusi speciali pe care ii bati in pamant si te ancorezi.
csaa

Mesajde vasilefi » 01 Ian 2018, 12:04

Căutăm niște lanturi antiderapante bune și le-am găsit pe astea
https://m.emag.ro/lanturi-auto-rud-arkt ... ction=view
vasilefi

Mesajde cucubau » 01 Ian 2018, 16:11

Ceva gen 01.04. :lol:
cucubau

Mesajde csaa » 01 Ian 2018, 17:34

10.000 de euro!!!??????
csaa

Mesajde mausica » 02 Ian 2018, 11:10

:lol: :lol: :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde cornelioandanciu » 02 Ian 2018, 14:56

Acelea cred ca sint lanturi norvegiene, sint extrem de sigure. Daca va ganditi ca uneori un camion cara marfuri in valoare poate de un milion de euro, oricum, in mod frecvent valoarea marfii dintr-un camion este de cateva sute de mii de euro, atunci valoarea unor astfel de lanturi este o nimica toata. Acestea sint puse dupa cate vad eu pe o altfel de roata, nu de camion. Oricum, daca intri in noroi, poti sa ai lanturile cele mai grozave ca nu mai iesi. De acolo mai iesi ori trectat, ori cu cabestanul.
cornelioandanciu

Mesajde dan pescarul » 09 Ian 2018, 21:44

Lanturile Ruud se gasesc de vinzare la pasionaţii de off road, service-uri dedicate.Există în București un service dedicat pt transformări auto off road unde se pot comanda aceste lanțuri si pentru măsuri atipice,Gtc auto, dacă se consideră reclamă poate fi sters numele.Fabrica Ruud e la Sibiu.Pretul pentru o pereche , de ex pentru R17, e peste 300 de euro.Dar sunt foarte bune.Eu am avut două pățanii la pescuit , pe o baltă lîngă București. Am alunecat spre baltă de două ori, prima oară cu Loganul, a doua oară cu un Freelander 2.Era iarbă udă, drum in rampă şi inclinat lateral spre baltă.Cu Loganul a venit un prieten cu un Wrangler şi m-a troliat după ce s-a legat de un copac.Cînd am alunecat lateral spre baltă cu Freelanderul prietenul cu Wrangler era cu mine in maşină.Nu era noroi mare, o mîzgă cu iarbă udă extrem de alunecoasă, ca un săpun.Am pe Freelander cauciucuri All Season Hankook care s-au umplut imediat cu noroi alunecos.Am iesit cu ajutorul unor lanţuri confecţionate artizanal de mine, o soluţie văzută la ruşi, practică şi ieftină.
Ultima oară modificat de dan pescarul pe 09 Ian 2018, 21:55, modificat 1 dată în total.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 09 Ian 2018, 21:54

Am văzut in această vacanţă un Mitsubishi Pahero din ăla lung care cobora spre Cota 1400 cu lanțuri de zăpadă puse peste cauciucuri pentru a avea aderenţă bună pe zăpada pusă peste pietrișul drumului.Lanţurile pentru offroadul practicat de noi pe câmp trebuie să reziste la solicitări de offroad mediu cel puţin, dar sînt o soluţie foarte practică.Mai există şi Toyota cu motor de 3000 cm, cutie automată , am condus una prin Balta Ialomiţei, o bestie, aveau şi un jeep cu motor de 5000 cm, dar impozitele sînt uriaşe.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde csaa » 09 Ian 2018, 22:00

Tot din cauza impozitelor m-am orientat si eu spre Navara, L 200, Hilux sau Ranger.
csaa

Mesajde dan pescarul » 09 Ian 2018, 22:06

mausica scrie:
cobi scrie:

Daaa clar cu o macara montata pe remorca esti fara dureri de spate ;)
Numai 4x4 sa ai

Dacă putem ajunge cu maşina lîngă vatra pe care amplasăm stupii, dar cind ducem stupii printre copaci tot cu lisa sau la mînă descărcăm.
Don't stop learning
dan pescarul

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE