Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde kovacslg » 16 Dec 2019, 08:24

Closcutz scrie:Eu 200 trebuie sa dau unui om la mutare.

Daca vine cu tine si pierde o noapte intreaga atunci inteleg.

Eu am 3-4 oameni la incarcat acasa. Anul trecut eram 7 :) am apelat la mai multi, in idea ca unii nu vor venii.
Vecin, verisor etc insa totusi dau cate 2 borcane de miere ( ori 50 ron ) la fiecare.
Probabil nu vin cu drag, multe obligatii.
Dar zilieri etc care sa vina la incarcat nu gasesti la noi in sat. Nu e bine...
Dureaza 1.5 ore. Cate o bere, cola, ceva de rontait

In VM, dureaza 40 min, masina fiind exact langa stupi, si se descarca intr un singur loc. Am dat si 30 si 50 ron, in functie de cat aveam de descarcat/incarcat.
Daca ma ajuta soferul si la incarcat si la descarcat, dau 100 ron, daca mai vine cu cineva tot asa.
Pastrez cate o bere, cola si aici.
Asa e perfect. Terminam treaba, platesc, strangem mana si gata.

200-300 lei e diferenta daca, te chinui cu un om, sau manipulezi stupii cu 3-4 oameni.
In total pe mine ma costa o mutare de 100 de stupi, cam 400-450 ron max.

La intoarcere tot atat. Deci 800-900 ron. Nu e putin.
kovacslg

Mesajde mausica » 16 Dec 2019, 11:01

kovacslg scrie:In total pe mine ma costa o mutare de 100 de stupi, cam 400-450 ron max.

La intoarcere tot atat. Deci 800-900 ron. Nu e putin.

Cu transport cu tot ?
Plus drumurile care le mai faci tu pe timpul culesului. Magazii cu rame,extras,...etc
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde cristi_vidican » 16 Dec 2019, 11:34

Nu strică să ne facem un calcul cu privire la câte ore lucrăm pentru stupi într-un an.
Regretatul nea Gică, spunea că ține o evidență la sânge.
Și la final vezi câți bani ți-au intrat în buzunar și în cont. Și vezi cât ai câștigat pe oră.
că s-ar putea ca pasiunea asta să coste foarte mult.

Oricum, problema mare pe care o văd eu este că apicultura va deveni tot mai mult un hobby, pt că necesarul de bani va fi tot mai mare.
În contextul în care prețul scade, nu crește, fie mărești nr de stupi, fie te apuci de servici sau altă afacere.

Vor rezista bine cei care au alte venituri sigure, care le permit acest hobby costisitor.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde mausica » 16 Dec 2019, 12:05

CV daca stai sa calculezi la sange.......se duce dracu toata treaba. Cu pretu este si va fi o problema. La cine stupii e singurul venit trebuie sa gestioneze bine treaba. La cine mai are venit sigur pe lg stupi......ca pana acum. Nici un stres
mausica

Mesajde kovacslg » 16 Dec 2019, 13:50

Nu, acei bani sunt fara nici un transport, atat costa strict incarcat descarcat. Se calculeaza de doua ori ca ma duc si acasa.
Daca inchiriez o masina pt 64 de stupi ma costa 900 de ron *2 = 1800 ron
Plus motorina in masina proprie pt inca 34-36 stupi.
Motorina plimbari cum zici, cel putin 3-4 drumuri in 2 saptamani.
Plus ce mai cheltui...
Asta salcam 1.
Daca ma opresc si la salcam doi, se mai adauga costuri:
Incarcat descarcat, transport, motorina, alte ch.

Eu socotesc 200 kg miere de salcam pt acoperire costuri.
kovacslg

Mesajde kovacslg » 16 Dec 2019, 14:03

Legat de costuri.

Eu calculez aprox 100 ron/famile, fara a calcula munca efectiv.E relativ, depinde mult de stilul de lucru.
Daca ies din iarna cu 100 de familii, am costuri de 10 000 ron. Mentionez ca la aceasta cifra fac 40-50 de roiuri.
Risc si fac o lista cu elementele imp. (La altii sigur e diferit)
Tratamente
Rame 1/1
Cost foite ( chiar daca am ceara partial)
Zahar
1 kg turta proteica / fam
Matci
Altele

Daca ai vanzari astfel incat dupa scaderea cheltuielilor cu intretinerea familiilor, sa mai ramai cu 36 000 ron, poti sa te gandesti ( nu sa te decizi neaparat ) la renuntarea la job si la extinderea activitatii apicole.

Problema e ca majoritatea nu ajung niciodata acolo, din acest motiv trecerea de la hobby la act. de baza e dificil si se intampla rar.

Tendinta insa asta va fi. Nr de apicultori va scadea, si numarul de ferme apicole va creste.
Ultima oară modificat de kovacslg pe 16 Dec 2019, 14:11, modificat 1 dată în total.
kovacslg

Mesajde jonny_it » 16 Dec 2019, 14:04

cristi_vidican scrie:Nu strică să ne facem un calcul cu privire la câte ore lucrăm pentru stupi într-un an.
Regretatul nea Gică, spunea că ține o evidență la sânge.
Și la final vezi câți bani ți-au intrat în buzunar și în cont. Și vezi cât ai câștigat pe oră.
că s-ar putea ca pasiunea asta să coste foarte mult.

Oricum, problema mare pe care o văd eu este că apicultura va deveni tot mai mult un hobby, pt că necesarul de bani va fi tot mai mare.
În contextul în care prețul scade, nu crește, fie mărești nr de stupi, fie te apuci de servici sau altă afacere.

Vor rezista bine cei care au alte venituri sigure, care le permit acest hobby costisitor.

Eu as zice ca vor rezista cei care vor reusi sa produc mult si de calitate si la un pret de productie cat mai mic + sa-si vanda marfa la un pret decent. In rest restul o sa bage bani in continuare. :)
jonny_it

Mesajde Balian » 16 Dec 2019, 14:12

Piața națională și globală de miere este supraâncărcată. Este surplus de miere. Indiferent care este sursa care a supraâncărcat
(China, Ucraina, Canada, America de Sud). Dacă mai socotim și țările cu potențial colosal de miere ca Etiopia (unde crește și
salcâmul), exploatat în proporșie de 10%, numai o decizie a capitalului global ne desparte șă ne tăvălească și suntem și mai terminați.
Acest preț care este stabilit printr-un mecanism funcțional care produce profit substanțial pentru cei care o promovează, mi este
greu să cred că în viitor se va mări substanțial. Mai ales de solicitarea noastră a apicultorilor care avem o pondere cât știm că avem
în economia a oricărei țări. Inclusiv argumentul nostru principal de polenizare, odată cu apariția plantelor autopolenizatori începe
să topească.
Noi ne aspirăm de ceva lege, regulă sau principiu care va interzice evoluția acestei tendințe. Vom vedea cine și care interes va
indrepta lucrurile spre bine pentru noi apicultorii. Eu personal tare aș dori, dar nu văd care ar putea fi aceea.
Ca să nu par pesimist, îmi recrutez clientelă cât mai multă să vând miere la borcan. Îmi potrivesc mărimea stupinei după această
capacitate șă nu fiu nevoit să lucrez nici eu dar nici albinele pentru un preț din ce în ce mai mic.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde mausica » 17 Dec 2019, 01:46

kovacslg scrie:Legat de costuri.

Eu calculez aprox 100 ron/famile, fara a calcula munca efectiv.E relativ, depinde mult de stilul de lucru.
Daca ies din iarna cu 100 de familii, am costuri de 10 000 ron. Mentionez ca la aceasta cifra fac 40-50 de roiuri.
Tratamente
Rame 1/1
Zahar
Matci
Altele.

Tot ce ai scris aici tu cumperi ?. De exemplu tamplaria apicola eu mi-o fac singur cu costuri minime,matci 90% le fac. Asa mai reduci din cei 100 ron/ fam ;)
mausica

Mesajde jonny_it » 17 Dec 2019, 12:39

kovacslg scrie:Legat de costuri.

Tratamente
Rame 1/1
Zahar
Matci
Altele

Cel mai mare cost la mine este benzina/motorina, pana la albine si inapoi am 400 si ceva de km. La un calcul simplu iese aprox 30 Lei/familie/An. In rest toate celelalte nu depasesc in total 20 lei.
jonny_it

Mesajde kovacslg » 17 Dec 2019, 15:09

Am uitat de motorina si masina. :)

Insa avand o singura masina e mai greu de estimat.
3 vetre le am la 8 km, si una la 50 km.

Din pacate eu nu fac rame, nici foite.
Daca le faci singur faci economii, recunosc.
Mai cumpar si matci.

Am mentionat ca costurile depind de modul de lucru, tehnologia utilizata.

Insa avem tendinta de a le subestima.
Eu calculez cu 100 ron / fam iernata.
kovacslg

Mesajde jonny_it » 17 Dec 2019, 16:05

kovacslg scrie:Insa avem tendinta de a le subestima.
Eu calculez cu 100 ron / fam iernata.

Da, pentru ca daca am face un calcul corect multi si-ar da seama ca au un hobby destul de costisitor. :lol:
Eu am un cont + card. Tot ce vand ajunge in cont si tot ce cheltuiesc pentru albine pleaca de acolo. Este simplu de facut la final de an cu 2 click-uri am un raport intre venituri si cheltuieli. Au fost si ani cand nu prea aveam curaj sa ma uit la raportul ala, ce-i drept nici nu era atat de detaliat ca acum. Deveneam palid cand ma uitam :lol:
jonny_it

Mesajde kovacslg » 17 Dec 2019, 18:54

De multe ori e bine sa ai o idee inainte.
Multi se dezvolta peste masura, ca in urma sa nu poata sustine cheltuielile curente.

Deobicei fiind depasiti si de volumul de munca, stupina e intretinuta deficitar, rame, hrana, tratamente, dar si cu mult potential de productie irosit.

Cam asta a fost reteta de succes, care inevitabil te duce catre faliment.
kovacslg

Mesajde yuonyuon » 17 Dec 2019, 20:52

Din lipsa de subiecte, a inceput lumea sa dea cartile pe fata :lol:
yuonyuon

Mesajde mausica » 17 Dec 2019, 21:30

yuonyuon scrie:Din lipsa de subiecte, a inceput lumea sa dea cartile pe fata :lol:

Nu e vb de a da sau nu cartile pe fata !!! Cred ca suntem un grup destul de sinceri aici(in acest moment,ma refer la cei mai activi din ultimele zile). Nu te poti ascunde dupa deget mult timp ;)
mausica

Mesajde Balian » 17 Dec 2019, 22:09

mausica scrie:
yuonyuon scrie:Din lipsa de subiecte, a inceput lumea sa dea cartile pe fata :lol:

Nu e vb de a da sau nu cartile pe fata !!! Cred ca suntem un grup destul de sinceri aici(in acest moment,ma refer la cei mai activi din ultimele zile). Nu te poti ascunde dupa deget mult timp ;)

Chiar asta ne unește pe acest forum că avem cam aceași probleme.
Căutăm și câteodată mai găsim și rezolvări. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE