Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde BUNKA » 03 Feb 2012, 06:24

"Pentru a patrunde mai adanc se dilueaza. Adancimea de patrundere este invers proportionala cu gradul de diluare. Aplicat diluat nu mai trebuie incalzit nici lemnul nici uleiul. Incalzire trebuie dupa aceea, pentru evaporarea diluantului si grabirea procesului de sicativare.
Pentru a verifica daca un ulei este bun, se aplica un strat pe o bucata de tabla. Daca se usuca dupa 24 de ore este bun.
Bunka, te stiu ca baiat citit! De asta te-am si remarcat! Chiar te iei dupa o eticheta?!"

Cand diluezi vopseaua aceasta se subtiaza, suprafata de acoperire creste, pentru ca se aplica mai putin pe suprafata decat daca ar fi mai groasa...asa e si la uleiul asta, daca e incalzit la temperatura la care se incalzeste de la soare direct in sticla lui e suficient de lichid ca sa patrunda in lemnul expus la soare, nu are nevoie de diluare, daca-lmai diluezi, intradevar intra rapid zama aia in lemn, dar cantitatea de ulei aplicata pe suprafata scade, iti garantez eu ca daca-l dai cu pensula DIN ABUNDENTA intra asolut TOT in lada, si de cate ori se usuca lada si e incalzita din nou de soare va absorbi din nou ulei, indiferent cate maini dai...poti sa dai si de 20 de ori lemnul tot trage.
Cat despre calitatea uleiului de care tu te indoiesti, am stricat nenumarate pensule care necuratate la timp s-au facut beton, si nici ca le mai scoti din boale dupa aia chiar de le bagi in diluant sau benzina...solutia...cumperi alta!
Daca dai pe lemnul rece sau daca dai cu ulei rece, AI ZBARCIT-O...formeaza pelicula lucioasa, nu mai intra in fibra, e ca un lac, lucios, se usuca asa si protejeaza o vreme sa zic maxim unul sau doi ani, dupa care se scorojeste si expune lemnul la umiditate, il lasa practic fara protectie.
Daca ai facut IMPREGNAREA cum trebuie lemnul n-are moarte, ploua, ninge pe el...n-are treaba!
Mai...nu stiu cat sunt de citit sau nu...poate nu-s asa destept sau citit, dar stiu ce se intampla cand folosesti uleiul de in corect pe lemn si stiu cum rezista lazile tratate cu astfel de ulei nediluat, eu n-am nici o lada vopsita, si nici de acum inainte nu o sa vopsesc...stiu eu de ce si nu incerc sa conving pe nimeni, scriu aici pt ca pur si simplu am experienta cu uleiul asta de atatia ani si stiu ce e cu el.
Precizez ca am luat ulei de in sicativat de la o gramada de magazine, cel putin 4, ambalaje diferite, producatori diferiti si toate uleiurile au fost mai mult decat ok!
Daca vrei sa impregnezi interiorul cu ceara e simplu, cand flambezi o lada cu flacara, nu mai cureti de propolis sau ceara ci dai cu flacara direct, ceara intra in fibra si nu mai ai neam de mucegai pe interior, daca nu-i suficienta ceara mai pui niste ceara in plus si dai cu flacara...simplu!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Avram Sorin » 03 Feb 2012, 09:19

Ce ziceti de acest produs . Este ok ?

Imagine
Ultima oară modificat de Avram Sorin pe 03 Feb 2012, 09:35, modificat de 2 ori în total.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Avram Sorin » 03 Feb 2012, 09:32

Inainte de aplicare se foloseste inpregnatul (grundul) apoi se da in doua straturi lazura . Ce parere aveti ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde proapis13 » 03 Feb 2012, 10:10

BUNKA scrie:Daca dai pe lemnul rece sau daca dai cu ulei rece, AI ZBARCIT-O...formeaza pelicula lucioasa, nu mai intra in fibra, e ca un lac, lucios, se usuca asa si protejeaza o vreme sa zic maxim unul sau doi ani, dupa care se scorojeste si expune lemnul la umiditate, il lasa practic fara protectie.
Daca ai facut IMPREGNAREA cum trebuie lemnul n-are moarte, ploua, ninge pe el...n-are treaba!

Cred ca asta e sinteza uleiului de in sicativat
Stiu ca esti singurul ce foloseste NUMAI ulei la impregnarea stupilor
si de aceea cred ca esti cel mai avizat in a da sfaturi de folosire a acestuia
Sper ca prietenii mei sa citeasca ce ai scris pe aici
Multumesc frumos
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Crisan Dorel » 05 Feb 2012, 20:15

@Kostas "Nu mai folosesc stupi cu fund AV. Am avut si am modificat totul. Fundul AV il consider doar o problema de marcheting si de moda. Singurul lui avantaj cert este acela al ventilatiei din timpul verii. Varrooa se elimina mult mai eficient prin alte procedee."

Asa au ajuns sa se numeasca, fund antivaroa, de fapt menirea lui e sa creeze ventilatia necesara in timpul verii.
Partea cu antivaroa se refera la usurinta cu care observi nr. parazitilor cazuti la tratamentele cu varachet si usurinta cu care faci tratamentele.
La stupii mei, subarul introdus invers, permite ventilatia si permite si observarea consumului coloniilor prin darele de ceara.

P.S. Din curiozitate, de ce ai renuntat la fundul cu plasa ?
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde gabimihai » 06 Feb 2012, 21:27

Referitor la postarea lui Proapis13. Colegii nu au facut bine, din cate stiu scrie pe eticheta ca produsul nu se la temperaturi negative. Oricum nu au procedat corect deoarece fiind frig lemnul nu mai absoarbe la fel de bine, stratul dat se usuca foarte greu, ba chiar se prelinge foarte mult si asta duce la pierdere de solutie.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde marian99ct » 06 Feb 2012, 23:51

Dar de uleiul de transformator ce credeti, este bun? :roll:
marian99ct
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Sep 2011, 14:27

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Crisan Dorel » 08 Feb 2012, 01:35

marian99ct scrie:Dar de uleiul de transformator ce credeti, este bun? :roll:

Foarte bun ... dar nu-i comestibil iar cine-l bea face diaree :lol:
Ce vrei sa faci cu el ?
Pentru stupi foloseste ulei de in sicativat

PS voi nu cititi subiectul care se discuta ? intrebarea nu-si avea rostul
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Avram Sorin » 08 Feb 2012, 09:04

De Lazura de mai sus sus ce ziceti ? este buna ? A folosit cineva ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde peterneamt » 08 Feb 2012, 10:50

Am incercat dea lungul timpului multe substante de protectie a lemnului dar cea care a trecut testul timpului a fost tot ce se folosea pe vremuri = uleiul de in si pina acum nu am gasit alta solutie mai rentabila si mai eficienta. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Razvan » 23 Feb 2012, 16:53

Eu combin un kg de ulei de "IN" sicativat, de prin dedeman , metro si alte mag. cca 11 lei kg, in amestec cu o cutie de baitz in doua straturi pe timp calduros peste 15 grade. o prima mana pana in pranz a doua dupa masa sau a doua zi, deocamdata este al doilea an si se comporta foarte bine.
Urmatoarele lazi le voi Colora in doua nuante doua laturi cu Bait Alb(eco abt. 20 ron cutia de 700 g), doua cu (cires mahon sau ce-o mai fii), pt colectia vara/iarna.Momentan am 4 lazi populate, banui ca, cand ai peste jdemii de lazi nu mai stai sa-i pictezi ca mine....
Omnia mea mecum porto
Razvan
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Feb 2011, 16:04
Localitate: Constanta

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde echo » 02 Mar 2012, 10:10

Crisan Dorel scrie:
marian99ct scrie:Dar de uleiul de transformator ce credeti, este bun? :roll:

Foarte bun ... dar nu-i comestibil iar cine-l bea face diaree :lol:
Ce vrei sa faci cu el ?
Pentru stupi foloseste ulei de in sicativat
PS voi nu cititi subiectul care se discuta ? intrebarea nu-si avea rostul


NU IMI VINE SA CRED !!!!!!! :shock: :oops:
Domnilor, mai cititi ce inseamna ulei de transformator si aplicatiile lui !!! am scris pe forumul vechi exact despre acest subiect, copiez si re-postez aici, chiar cu riscul de a fi off-topic, ca poate citeste cineva.....

_______________________________________________________________________
Va salut,
am mai scris odata si mai spun iarasi - NU folositi uleiul de transformator la vopsit stupii!!!
Uleiul in trf nu este folosit pt a absorbi umiditatea (din bruma de fizica pe care o stiu, uleiul si apa sunt lichide nemiscibile, putand cel mult sa creeze o emulsie), ci drept lichid de racire a trasnformatorul datorita propietatilor electroizolante (ca doar nu erau sa foloseasca apa). E drept condensul se poate aduna la baza carcasei trafului si eventual drena, dar printr-un proces separare fizica si nu prin "absorbire" de catre ulei, apa fiind mai grea...

Problema vine de la compozitia uleiului respectiv, respectiv PCB-uri (bifenili policlorurati) care au un caracter deosebit de toxic si remanent in natura. Eliminarea acestor uleiuri din transformatoare este o prioritate mondiala, iar Romania, prin semnarea tratatului de la Stockholm din 2001 si-a luat angajamentul sa elimine toate aceste uleiuri pana in 2010. Angajamentul nu a putut fi respectat si s-a acordat o "extensie" pana in 2021 (nu numai pt acest capitol, dar in general pe mediu).

In general, toate trafurile construite pana in 1980 au ulei PPB si multe contruite dupa acel an (o parte din fabrici au inceput duipa 1980 sa schimbe uleiul dielectric).

Ca si referinta, pentru a va da o indicatie asupra toxicitatii, se considera o valoare de 50 ppb (parti per miliard) ca fiind limita in ceea ce priveste continutul de PPB,, si asta pentru aplicatiile industriale, respectiv transformatoarele reconditionate.

DECI , daca tineti la copii Dumneavoastra, va rog NU folositi ulei de transformator si nu mai tineti pe langa casa asa ceva (dar sa nu il aruncati in natura sau la WC, iarasi, este foarte toxic). O fi el .."mocca" dar sa stiti ca in viata nimic nu e "mocca" , orice se plateste intr-un fel sau altul...
Bafta
___________________________________________________________________

Deci, calduros va "sfatuiesc" ..... "folositi cu incredere" uleiul de transformator !!!! :roll:


Daca mergeti pe varianta impregnarii cu ulei, subiectul acestui post, folositi uleiul de in sicativat, produs de Policolor. Spun Policolor, nu cu ca si reclama, ci pentru faptul ca firma mare fiind nu isi permit sa faca derapaje de le reteta de productie de baza....
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Livius » 27 Oct 2013, 20:05

Avram Sorin scrie:De Lazura de mai sus sus ce ziceti ? este buna ? A folosit cineva ?

Da, este buna. Si eu o folosesc dupa ce in prealabil am dat un strat diluat de ulei de in Policolor. Avantajul este ca se usuca repede, nu miroase puternic, nu trebuie diluant ca sa speli pensula (se pune intr-un vas cu apa). Din punctul meu de vedere este o solutie buna, cu exceptia pretului un pic mai ridicat, datorita faptului ca este pe baza de apa.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori