Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde BUNKA » 31 Ian 2012, 19:35

Crisan Dorel scrie:O succinta cautare si vedem ca nu e bun orice ulei ...
citez:
Sicativarea--La această reacție participă doar uleiurile. Reacția este de fapt un proces de polimerizare (adiție repetată) care are loc la nivelul dublelor legături din molecula gliceridei și care se produce sub acțiunea oxigenului diatomic din aer. Se concretizează prin faptul că anumite uleiuri, întinse pe suprafețe, formează pelicule aderente, transparente și rezistente la intemperii.
Din punctul de vedere al comportării la sicativare, uleiurile se împart în trei categorii:
uleiuri sicative - sunt cele care formează pelicule de foarte bună calitate în mai puțin de 24 de ore;
uleiuri semisicative - acestea formează pelicule într-un timp îndelungat și calitatea lor este mai mică;
uleiuri nesicative - nu formează pelicule, acestea fiind uleiurile comestibile.

Deci ... alegeti ulei sicativat !!


Eu tot cu sicativat dau si nu as da cu altceva...uleiul de traf, nu stiu cum e...am incercat insa sa dau pe niste paleti ulei ars de motor...desi i-am tinut la soare acest ulei nu a intrat in lemn asa usor si cand pui mana pe lemn te ungi tot, plus ca are si metale in el..n-as da pe stupi cu asa ceva.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Crisan Dorel » 31 Ian 2012, 19:44

@BUNKA "...o sa putrezesc eu inaintea lazilor"
Sa ai sanatate si sa te tina puterile iar lazile sa-ti supravietuiasca vreo 100 de ani iar apoi sa le preia stranepotii in perfecta stare ! :D

ps cu alte cuvinte, sa te poti ocupa de apicultura vreo 100 de ani !
Ultima oară modificat de Crisan Dorel pe 31 Ian 2012, 22:12, modificat 1 dată în total.
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde BUNKA » 31 Ian 2012, 19:50

Crisan Dorel scrie:@BUNKA
Sa ai sanatate si sa te tina puterile iar lazile sa-ti supravietuiasca vreo 100 de ani iar apoi sa le preia stranepotii in perfecta stare ! :D

ps cu alte cuvinte, sa te poti ocupa de apicultura vreo 100 de ani !


Multumesc la fel colega, da-i bataie in continuare cu sicativatu` ca e superbun! 8-)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde gomo » 31 Ian 2012, 21:24

BUNKA scrie:
Crisan Dorel scrie:@BUNKA
Sa ai sanatate si sa te tina puterile iar lazile sa-ti supravietuiasca vreo 100 de ani iar apoi sa le preia stranepotii in perfecta stare ! :D

ps cu alte cuvinte, sa te poti ocupa de apicultura vreo 100 de ani !


Multumesc la fel colega, da-i bataie in continuare cu sicativatu` ca e superbun! 8-)

Salutare mister Bunka sa stii ca pe tine te-am copiat cu uleiul de in sicativat asa ca te rog sa-mi dai un sfat vis-avi de vopsitul stupilor la exterior cu "pensula"sau"pistolul de vopsit"daca folosesti pistolul la al cate-lea strat si in ce concentratie sau mai bine zis cum il diluezi daca o faci?
Imi cer scuze ca te pun in postura sa scrii ceea ce probabil ai mai scris si pe forumul vechi dar nu stiu unde ai postat mai exact...daca ai facuto vis-avi de intrebarile mele spunemi te rog unde ? :idea:
gomo
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Noi 2011, 06:49
Localitate: Buzau

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde balu » 31 Ian 2012, 21:31

Am dat si eu cu ulei sicativat, dar abia apoi am vazut ca nu scrie pe el ca e de in, 8 lei/l :)
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Kostas » 31 Ian 2012, 22:00

Un alt exemplu este dat de Roger Delon:
http://www.ruche-warre.levillage.org/Ar ... stable.htm
Tehnologia lui este:
Matériaux : bois sapin premier choix, raboté deux faces, immergé dans le carbonyle, suivie plusieurs mois après, d’une seconde immersion dans l'huile de lin avant l'assemblage, recouvert extérieurement de deux couches de Thermopeint (alu), enduite intérieurement (à chaud) de cire d'abeilles.

Asadar:
-imersiune in carbonyl
-imersiune in ulei de in
-vopsire pe exterior cu vopsea cu pulbere de aluminiu
- aplicarea pe interior a unui strat de ceara

Este un proces mai laborios, dar ideea este ca se izoleaza peretele stupului si pe interior.
Eu am tratat si interiorul stupilor cu ULEI DE IN(am stupi construiti din MDF si polistiren, in sistem sandwich). Daca nu as fi tratat si interiorul, MDF-ul s-ar fi strambat tot!
Imi mentin ideea tratarii cu ulei de in si pentru stupul din lemn. Totul este rational, in ideea pastrarii cat mai mici a valorii coeficientului de transfer termic. Este vorba de principii tehnice, nu de pareri personale.
Ultima oară modificat de Kostas pe 01 Feb 2012, 11:33, modificat 1 dată în total.
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde proapis13 » 31 Ian 2012, 22:29

Kostas scrie:Bravo proapis13! Ai reusit sa sintetizezi in doar cateva propozitii o mare prostie! Felicitari, continua tot asa !!

Tonul tau nu lasa loc de comentarii insa te rog sa-mi arati unde am gresit si cu ce
Pt a fi mai convingator te invit sa-mi vizitezi stupina si sa vezi cum se comporta
stupii dati cu 2 straturi de ulei de trafo in urma cu 3 ani si doar cu un strat de vopsea
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Crisan Dorel » 31 Ian 2012, 22:38

@Kostas "Un alt exemplu este dat de Roger Delon:
http://www.ruche-warre.levillage.org/Ar ... stable.htm"

Au fost alte vremuri ...
Nu poti absolutiza ce a gandit tipul asta, destept dealtfel, prin 65'
Vroia sa inoveze, sa creeze acel "climat stabil"
Scandura cu grosimea de 30 pentru peretii stupului, nu o folosim
Trebuie sa primeze pragmatismul, mai bine faci direct o tratare cu ceara sau parafina a intregului stup si nu te mai complici cu atatea operatii.

P.S. Stupul Roger Delon imi place f mult .
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde BUNKA » 31 Ian 2012, 22:43

Gomo..eu il dau cu pensula, nediluat, incalzit la soare, adica pun sticlele la soare intr-un loc unde exista un perete in spate si razele soarelui pica exact perpendicular pe la ora 11, 12 cand se incalzeste bine afara primavara... laditele la fel la soare sa se incalzeasca, apoi cu o pensula lata de vreo 10 cm, dau pe laditele puse una peste alta in stiva, pur si simplu zici ca dau cu var.. :lol:
Le las asa la soare 2-3 zile la rand si cam asta e...minim doua maini de ulei in prima faza apoi anul urmator daca se poate sau peste 2 ani inca 2 maini.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Crisan Dorel » 31 Ian 2012, 23:06

@proapis13 "Eu unul folosesc ulei de trafo" -- e ulei mineral, nu e sicativat

uleiurile sicative - sunt cele care formează pelicule de foarte bună calitate în mai puțin de 24 de ore si protejeaza suprafetele contra intemperiilor

NU A DAUNAT insa nu are eficienta uleiului de in !
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde gomo » 01 Feb 2012, 08:03

BUNKA scrie:Gomo..eu il dau cu pensula, nediluat, incalzit la soare, adica pun sticlele la soare intr-un loc unde exista un perete in spate si razele soarelui pica exact perpendicular pe la ora 11, 12 cand se incalzeste bine afara primavara... laditele la fel la soare sa se incalzeasca, apoi cu o pensula lata de vreo 10 cm, dau pe laditele puse una peste alta in stiva, pur si simplu zici ca dau cu var.. :lol:
Le las asa la soare 2-3 zile la rand si cam asta e...minim doua maini de ulei in prima faza apoi anul urmator daca se poate sau peste 2 ani inca 2 maini.

Merci frumos colega asa o sa procedez .
gomo
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Noi 2011, 06:49
Localitate: Buzau

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Kostas » 01 Feb 2012, 11:32

S-a creat o confuzie deoarece expunerea mea nu a fost completa.
Eu am tratat stupii mei cu ulei de in. Nu am folosit procedeul lui Roger Delon!. Am postat acel link numai pentru a scoate in evidenta faptul ca stupari recunoscuti au tratat stupul si pe interior. Procedeul lui Delon este laborios; sunt si alte solutii mult mai rapide si cu acelasi efect.
Nu mai folosesc stupi cu fund AV. Am avut si am modificat totul. Fundul AV il consider doar o problema de marcheting si de moda. Singurul lui avantaj cert este acela al ventilatiei din timpul verii. Varrooa se elimina mult mai eficient prin alte procedee.
Stupii lui Adi Hodis s-au innegrit deoarece au fost tratati cu asa-zisul ulei de in, cel din PET-uri de 1 litru, care se gaseste peste tot. Acest ulei de fapt nu se intareste niciodata.Patrunde in fibra lemnului si cu timpul se innegreste. Repet, uleiul de in adevarat se usuca in 24 de ore si formeaza o pelicula sticloasa.
Ca o paranteza, in pictura s-a folosit de foarte mult timp uleiul de in sicativat. Tablourile vechi, pastrate in depozite, la intuneric se innegresc. Pentru a inlatura aceasta innegrire se scot pur si simplu la soare!
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Kostas » 01 Feb 2012, 15:41

dogvet scrie:Explicatia ta,Kostas ,referitoare la formarea peliculei tind sa o accept,chiar o sa verific mai in primavara pe citeva corpuri noi.Firma pe care ai enumerat-o ca sursa de procurare e serioasa,nu mai e de mult romaneasca.Ca trebuie sa protejam cumva lemnul pe interior iarasi sint de acord,dar nu cu vopsea si nu la o umiditate a lemnului sub 10%.Ca peretele stupului,te citez,,trebuie sa asigure o protectie termica fata de exterior'',aici nu sint de acord.Dar,contradictiile nasc progres,asa ca, :D :te salut !


-Dogvet, verificarile nu sunt facute de mine. Au fost facute de altii cu muuult timp in urma. Nu inventez eu nimic, imi place sa aplic tehnologii verificate.
-Uleiul de in poate se gaseste si in alta parte, eu l-am cumparat din Craiova de la firma amintita, care are prezentate pe sit-ul ei toate informatiile despre produs.
-Repet, nu am dat cu vopsea pe interior, ci numai cu ulei de in.
-Tehnologia de executie a vopsirii impune implicit o umiditate cat mai mica.
-Cu privire la ultima remarca, pot face precizarea ca am vazut familii de albine care au iernat in stupi cu peretii din PFL. Diferenta fata de familiile iernate in cutii normale, din lemn, a fost ca primele au consumat foarte multa miere pe timpul iernarii. In final, recolta de miere a fost cam la fel. Eu pun pret pe rentabilitate si caut sa profit de orice lucru care contribuie la cresterea ei.
Daca protectia termica ti se pare neesentiala, cumpara un stup din poliuretan sau polistiren HD si te vei convinge foarte rapid.
Eu pun mare pret pe protectia termica si din aceasta cauza stau linistit pe gerurile astea.
Cu respect !
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde BUNKA » 01 Feb 2012, 16:54

Kostas scrie:S-a creat o confuzie deoarece expunerea mea nu a fost completa.
Stupii lui Adi Hodis s-au innegrit deoarece au fost tratati cu asa-zisul ulei de in, cel din PET-uri de 1 litru, care se gaseste peste tot. Acest ulei de fapt nu se intareste niciodata.Patrunde in fibra lemnului si cu timpul se innegreste. Repet, uleiul de in adevarat se usuca in 24 de ore si formeaza o pelicula sticloasa.


Ce am luat eu scria pe el, ulei de in sicativat si la rece se face ca mierea cristalizata, ca un serbet...cum il pui la temperatura camerei se lichefiaza, daca-l tii la soare sau la caldura si se incalzeste putin se subtiaza si aplicat pe o suprafata de lemn bine uscat si cald se imbiba imediat, iar in doua zile maxim de stat la soare nu se mai ia nimic pe degete, intra in lemn si lemnul are aspect de uscat de parca nu ar fi fost dat cu nimic, se schimba doar culoarea in una placuta, galbuie...ca si cum ar fi fost dati cu lac, insa nu sunt luciosi...poate prinde luciu numai daca uleiul este rece si nu patrunde in lemn, sau suprafata pe care se aplica este rece si iarasi nu intra, formeaza o pelicula care se usuca si arata exact asa cum ai zis, insa nu este de dorit lucrul asta pt ca dupa o vreme se cojeste exact ca si vopseaua imbatranita.
Aplicarea corecta se face pe suprafata uscata si incalzita (la soare sau in camera incalzita), iar uleiul trebuie si el sa fie cel putin caldut pentru ca el sa se impregneze in fibre. Daca cioplesti o bucata de lemn tratata cu foarte multe straturi de ulei, o sa observi ca adancimea de penetrare a uleiului e foarte mica insa foarte eficienta, lemnul desi apare negricios la suprafata de la ploi, in interior este perfect sanatos deci...uleiul de in sicativat e foarte bun !!
Asta cu uleiul de in sicativat adevarat si neadevarat nu stiu cum sa o comentez...mai bine ma abtin!!
Eu nu stiu de care o-i fi luat, o fi fost fals, sau adevarat...nu stiu, stiu doar ce scria pe el, si ce efect a avut!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde Kostas » 01 Feb 2012, 21:30

Pelicula lucioasa se formeaza atunci cand uleiul de in se aplica pe o suprefata neabsorbanta. Aplicat pe lemnul uscat patrunde in fibra lemnului si aspectul este mat. Pentru a patrunde mai adanc se dilueaza. Adancimea de patrundere este invers proportionala cu gradul de diluare. Aplicat diluat nu mai trebuie incalzit nici lemnul nici uleiul. Incalzire trebuie dupa aceea, pentru evaporarea diluantului si grabirea procesului de sicativare.
Pentru a verifica daca un ulei este bun, se aplica un strat pe o bucata de tabla. Daca se usuca dupa 24 de ore este bun.
Bunka, te stiu ca baiat citit! De asta te-am si remarcat! Chiar te iei dupa o eticheta?!
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Uleiul de in sicativat

Mesajde proapis13 » 02 Feb 2012, 20:03

Zilele trecute 3 prieteni de-ai mei au bagat in baie de ulei de in sicativat 700 de funduri de stup
A venit gerul si in magazia in care au fost lasate la scurs si uscat au fost si -16 grade
Credeti ca au facut bine;daca DA de ce si daca NU de ce?
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron