Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde nicus » 03 Mar 2015, 23:34

In rest , bine , sanatos?
Din ce lemn confectionati ramele la Spania? Cat costa o rama + o foitza ? S a putut trece cu ea la granita simplu? O poza se poate?
Stiu ca sunt pe la 1000ron.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde feederman » 11 Mai 2015, 11:17


Se pare ca Stern, desi este modesta, este foarte robusta. Am vazut rindea Stern la lucru. Mesterii o foloseau la montarea acoperisului unei case. Fabricata in China, dar erau foarte multumiti de ea. Cum se comporta CD06-180B? Cam cate gauri ai dat cu ea, pana acum? Cati acumulatori are? Ai probeme cu acumulatorul?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde feederman » 18 Mai 2015, 17:29

Am renuntat la ideea cumpararii unei masini de insurubat cu acumulatori. Doua marci mi se par potrivite pentru scopul si posibilitatile mele. Masina de insurubat si gaurit cu cablu Stern, masina de insurubat si gaurit cu cablu Skil. Doresc niste opinii in legatura cu ele.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde petru71 » 18 Mai 2015, 23:51

feederman scrie:Am renuntat la ideea cumpararii unei masini de insurubat cu acumulatori. Doua marci mi se par potrivite pentru scopul si posibilitatile mele. Masina de insurubat si gaurit cu cablu Stern, masina de insurubat si gaurit cu cablu Skil. Doresc niste opinii in legatura cu ele.


Buna seara domnule feederman.

Stern-ul este loterie curata (te tine ani sau crapa dupa 2 zile), iar Skil-ul este o scula hobby de nivel scazut spre nivelul "vai mama ei de scula".
Oricum, referitor la ideea de scula de gaurit/insurubat cu cablu la 220V, la gaurire treaba merge acceptabil. In schimb, pentru insurubare/infiletare, treaba se schimba radical.
Sculele pe acumulatori au un motor CC si o bijuterie de grup mecanic cu pinioane pe care masinile hobby la CA/220V nu-l au. De acolo si controlul cuplului si al turatiei la masinile cu acumulatori.
Cu o masina hobby la 220V nu o sa infiletati/insurubati niciodata omeneste, cu comutatorul ei electronic cu tot...


Daca bugetul este limitat eu as face cam asa:
1. O scula Bosch verde sau Makita la cca 200 lei, strict pentru gaurire.
2. O scula pentru insurubat/infiletat din Lid* cu acumulator LI-Ion (Parksid* parca se numeste brandul).

Undeva la 350-400 lei cred ca veti rezolva ambele probleme.

Cu stima,
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde icXu » 19 Mai 2015, 00:15

Cred ca se referea la unealta asta :
Imagine

Eu nu prea am fos multumit de Skill.
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde catalin.profiri » 19 Mai 2015, 03:26

Referitor la infiletat / gaurit ...
A trebuit sa transport niste stupi si , dupa experientele neplacute din anii anteriori am ales sa infiletez podisorul de corp/cat + sa prind corpurile intre ele cu fasii de PFL + prins manere. Am apreciat din plin utilitatea unei filetante pe acumulatori cu toate ca mi-am promis ca nu mai cumpar asa ceva dupa o experienta urata cu Black&Decker
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde popescu eugen » 20 Mai 2015, 21:13

feederman scrie:Am renuntat la ideea cumpararii unei masini de insurubat cu acumulatori. Doua marci mi se par potrivite pentru scopul si posibilitatile mele. Masina de insurubat si gaurit cu cablu Stern, masina de insurubat si gaurit cu cablu Skil. Doresc niste opinii in legatura cu ele.

Am gasit odata cu 10 lei o Machita cu acumulatorii dusi dar masina buna ca masina se duce , acum. sunt scumpi.Pe 12v , am pus-o pe redresor si a mers ani.Dar tre sa ai un redresor mai serios nu chiar o jucarie.Daca tot zici ca poti sa tarai firu dupa tine.Gasescti ma usor o chinezarie moca fara barerie ca si la alea tot bateriile se duc intai.
popescu eugen
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mar 2011, 08:24
Localitate: IASI

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde feederman » 21 Mai 2015, 21:26

icXu scrie:Cred ca se referea la unealta asta :
Eu nu prea am fos multumit de Skill.

Cate sunt punctele slabe - deficientele mas Skil?
Masina respectiva a fost de gaurire sau insurubare-gaurire?
Ce cod are?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde icXu » 21 Mai 2015, 22:59

Acumulatorul foarte slab la un skill de insurubat si mandrina cu joc axial la o masina de ingaurit, am luat chinezarie de 50lei cu joc mai mic.

Ce cod are?

Masina de gaurit/insurubat Skil 6222AA cu cablu 100W, cu 2 trepte de viteza
Masina respectiva a fost de gaurire sau insurubare-gaurire?

Nu am avut modelul de mai sus, dar mi se pare ok atata timp cat nu are joc axial, merge foarte bine si pentru ingaurit deoarece are reductor.

PS
Pentru dat gauri in metal cele mai portivite masini mi se par cele cu turatie mica si cuplu mare, cele cu turatie mare incing burghiul si il strica repede. Eu pentru gauri in metal folosesc o copie de dewalt care are max 500 rpm, si nu am sticat niciodata vre-un burghiu
Imagine
Am dat pe ea 100ron acum cativa ani, noua.
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde Murinhio » 27 Mai 2015, 08:08

Eu am masina de gaurit si infiletat Skill Energy. Pana acum nu am avut probleme de nici un fel cu ea ,am folosit.o si la rigips, are 2 trepte de viteza plus trepte multe la puterea de strangere. Eu o recomand ca ma saturasem de filetantele cu acumulator. La banii aia e o obtiune f buna. Filetantele cu acumulator premium fac treaba dar sunt la alti bani.
Murinhio
 
Mesaje: 59
Membru din: 05 Ian 2012, 18:20

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde feederman » 29 Mai 2015, 06:11

Murinhio scrie:Eu am masina de gaurit si infiletat Skill Energy.

In afara faptului ca depinde de reteaua de 220 v, ce alte inconveniente ar putea sa aiba, o asemenra masina? Ma refer in special la eventuale defectiuni mecanice.Crezi ca ar avea o durabilitate de cca 10000 de suruburi 4x50? Ce cod are, .220, 221, .222, .224? Aparent 221=224. Ce anume determina diferenta de calitate?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde iunicu » 07 Iun 2015, 15:12

Skylul meu energy a fost in service cu joc in axul mandrinei din vina mea. Am folosit-o la polizat o gaura cu o piatra de biax. Mi-au reparat-o pe garantie fara comentarii. Ce nu imi place este ca nu are forta celei pe acumulatori.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde feederman » 07 Iun 2015, 16:23

iunicu scrie:Skylul meu energy Ce nu imi place este ca nu are forta celei pe acumulatori.

In prezentarea masinii se precizeaza moment de 38 Nm. Nu este suficient pentru suruburi de 5x50, de exemplu?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde iunicu » 08 Iun 2015, 08:45

Am infiletat negrese de toate lungimile in lemn de brad fara nici o problema. La noduri trebuie sa execut o gaura de 2 ca sa pot insuruba, altfel nu poate.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde feederman » 20 Iun 2015, 10:14

Am primit o oferta pt Bosch 10.8 v, noua, la un pret bun. Moment 20 Nm. Se pot monta suruburi de 5 x 50 cu ea? Foloseste cineva o masina asemanatoare ca putere? Care este limita superioara a dimensiunilor suruburilor, care pot fi montate? Pe de alta parte, apare o reclama a masinii skil 2421 14.4v ,moment mare de 35 Nm . Aparent este foarte buna. Are cineva experienta in utilizarea ei?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Ce model de masina de gaurit si infiletat folositi?

Mesajde lucky5strike » 21 Iun 2015, 10:43

Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori