Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 15:25

Eu nu am cumparat dar cred ca poti sa o rezolvi cu o firma...iei scula pe firma, ai tu un prieten un cunoscut care are firma!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde jiji » 08 Noi 2012, 18:06

sal , pune si tu o poza doua jexy
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde jexy » 08 Noi 2012, 19:57

jiji scrie:sal , pune si tu o poza doua jexy

nu am cum acum pentru ca nu le am acasa, peste cateva zile sper sa reusesc
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde albinarel » 25 Noi 2012, 22:41

Buna seara!!!
Am comandat de la DM italia o "Mitica standard" adica un TSI si un FSC. Au zis ca dureaza cam o luna pana mi-o trimite ca nu e pe stoc.
Cu plata am rezolvat-o, am trimis toti banii in contul firmei ca sa nu platesc comision de doua ori! Dupa ce am platit mi-a trimis confirmatea si contractul. m-am interesat si au reclama buna nu se plange nimeni ca nu sunt seriosi,
Acum astept sa vina masinaria cam dupa sarbatori, si o sa va dau si dvs detalii despre calitati si defecte.
albinarel
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Noi 2012, 22:57

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde jiji » 27 Noi 2012, 00:49

cAm cat te duce transportul?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde albinarel » 02 Dec 2012, 15:13

jiji scrie:cAm cat te duce transportul?

300 de euro pana la domiciliu. Avand in vedere faptul ca ambele masini cantaresc 530kg.
albinarel
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Noi 2012, 22:57

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde aliuta2000 » 05 Dec 2012, 09:40

albinarel scrie:
jiji scrie:cAm cat te duce transportul?

300 de euro pana la domiciliu. Avand in vedere faptul ca ambele masini cantaresc 530kg.

ai beneiciat de reducerea oferita ?? vezi ca pe site spune ca pretul are TVA-ul inclus , deci te scuteste de inca 24% in plus , si pe site-ul italian am vazut ca scrie ca anumite masini au 50% reducere in aceasta perioada .


referitor la masini de tamplarie .... a cumparat cineva masni CHINEZESTI??? am vazut ca la unele au preturi super .... si aici vorbim in general de metal , nu de electronice sau altceva .....
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde albinarel » 06 Dec 2012, 18:02

la pretul care este afisat p site mi-a acordat inca o reducere asa-zisa "sageata" de 10%.
Posteaza te rog un lick cu masinile chinezesti! sa vad despre ce e vorba.
multumesc!
albinarel
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Noi 2012, 22:57

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde aliuta2000 » 25 Dec 2012, 23:19

http://www.alibaba.com/product-gs/572834433/TDM260_factory_Surface_planer_and_thicknesser.html
uite Bernardo 260 :)...deci Bernardo =China ?!!!

http://www.alibaba.com/products/F0/wood_planer_and_thicknesser.html se poate alege de aici ...
preturile , acolo unde sunt afiste per atractive , dar daca mai platesti inca o data atat pe transport .....
Oricum multe dintre ele par robuste parțile esențiale fiind masive
clătiți-vă ochii cel putin
uite chestii mai brute , dar cred funcționale http://www.bsywoodworking.com/ML393A-Combination-Woodworking-Machine-102.html
Sper sa nu fie considerata reclama la ceva ....
este doar informativ , si țineți minte !!!din afara Europei se comanda sub 10 buc ... ca sa nu fie probleme cu legea si TVA (de preferat 1-2 buc).
La 10 buc intri sub incidenta legii si trebuie sa plătești si TVA (Pentru 1 -2 buc nu cred ca plătești TVA pentru ca intra sub incidenta uzului personal)
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde echo » 26 Dec 2012, 16:34

Par interesante preturile, nu ?? :lol:

gresiti .. oarecum...
Vorbim aici de utilaje , nu de 1 pereche de adidasi comandate pe net si trimise prin posta.... cele mai multe dintre preturi sutn EXW, adica in curtea fabricii...
puteti gasi si FOB, adica la port, dar nu cred ca veti gasi pentru cantitati mici, in general preturi FOB sunt pentru cantitati FCL.

Daca preturile sunt EXW, cum cred eu, puteti uita de aceste .. "oferte"
Pe langa faptul ca la unii sunt comenzi minime de 2-3-5..etc buc, la pret se adauga taxele de FOB, ce includ actele de export, emiterea conosamentului, vama si transportul fabrica - port. Pe langa asta, marfa primita poate fi doar "ca in poza"... nu veti sti ce anume calitate primiti ... pana nu o primiti...
Apoi, aveti transportul, care pentru aceasta greutate este doar naval. Se plateste la mc, in conditile in care 1mc nu depaseste 250 kg, iar daca depaseste atunci se platesc aditional mc. (adica daca 1 colet de 1mc cantareaste 300 kg, veti plati pt 2 mc).

Coletul ajuns in port veti plati declarantul vamal, care va efectua transzitul catre orasul dvs, sau va organiza vama in Constanta si apoi trimiterea catre orasul dv. Si intr-un caz si in altul veti plati transportul intre Constanta si orasul dvs.

In ceea ce priveste TVA-ul, nu inteleg la care lege va referiti, cum ca v-ar scuti de TVA... :lol: Daca e ceva ce nu stiu, va rog sa imi spuneti si mie ca eu inca nu am gasit acea lege... Pana acum, INAINTE de a scoate marfa din vama veti plati obligatoriu TVA-ul si taxele vamale care vor fi calculate de catre declarantul vamal.
Cum vine aia cu uzul personal ?? poate nu ati inteles scopul TVA-ului si cine anume plateste TVA-ul....

Singurul caz in care nu veti plati TVA este la importul din cadrul UE si doar daca sunteti societate comerciala platitoare de TVA si sunteti inregistrat ca importator cu nr EORI valabil...

Ca si concluzie si sfat personal, va recomand sa luati utilajele de la un dealer local, aveti garantie, service, puteti vedea echipamentele inainte de la le cumpara, aveti referinte, (vezi DM, Bernardo, etc).
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde aliuta2000 » 27 Dec 2012, 00:28

nu cunosct toate trucurile care se fac , dar scapi usor de TVA in vama , dar pentru 1-2 produse maxim , de preferat unul singur . TVA-ul se plateste la pretul de pe factura care poate fi diferit de cel real . sau si mai simplu poate fi trecut in factura ca si cadou /sample test etc ... chestiile acestea se pot discuta cu oameni care cunosc , deci nu e imposibil .
referitor la pret ... nu stiu ce sa zic , asta se poate disuta / intreba cat costa cu livrare normala (nu va ganditi la rapida ca e prea mare greutatea )care dureaza cel putin 2 luni .
din ceea ce stiu eu .. acestia nu sunt fabricanti ci sunt bisnitarii care castiga si ei cam cat castiga si fabricantul pe uitlaj , dar poate ma insel .
Ps vama urmareste daca primesti pachete din afara asa ca treaba cu cadoul merge cam 1-2 dati pentru o persoana /famile .
eu am pus linkul pentru a va clati ochii . daca vrea cineva sa incerce poate sa intre in discutii cu ei pe net / mail messenger si mers in detalii de cat ar costa cat ar dura etc ...
stiu chestiile acestea deoarece telefoanele dual sim vin pe aceasta filiera din china pe pachetele mici . Garantia e destul de buna pentru ca banii sunt blocati .. deci tu ii pui , dar nici chinezul nu poate sa ii incaseze pana tu nu preiei pachetul tau
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde albinarel » 27 Ian 2013, 15:12

buna ziua!
am promis ca va tin la curent cu toate etapele de achizitionare a utilajelor de la DM italia. Tinand cont de faptul ca utilajele nu au fost pe stoc mi-au zis ca dureaza 30 de zile procesul de fabicatie. Peste termenul de 30 de zile dat de ei au mai trecut peste inca 30 si tot astept. Intre timp am luat legatura cu cei de la firma din italia si mi-au zis ca in cateva zile ajung in depozit si in cel mai surt timp o sa le livreze. Sunt totusi optimist ca nu e nici o problema!
Din experienta mea ii sfatuesc pe cei care doresc sa achizitineze utilaje de la aceasta firma SI NU NUMAI sa specifice exact in contract DATA LIVRARII.
albinarel
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Noi 2012, 22:57

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde jiji » 27 Ian 2013, 15:49

cred ca asteapta sa prinda un transport mai ieftin in ro, sau sa umple masina respectiva , sa impuste mai multi iepuri.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde albinarel » 27 Ian 2013, 18:43

E firma mare care se respecta nu cred ca se ocupa cu gainarii.Banii i-am dat in avans si de aceea stau cu inima stransa.inspiratia mea a fost ca mi-am luat o marja de eroare care imi permite sa nu intru in criza de timp.
Am vazut pe forum ca mai sunt persoane care au cumparat de la aceasta firma si asta ma face sa stau calm. Va tin la curent cu tot ce se intampla!
albinarel
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Noi 2012, 22:57

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde aliuta2000 » 28 Ian 2013, 12:13

ar fi util sa revii cu imagini , filmulete si comentarii proprii despre aceasta masinuta .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde aliuta2000 » 28 Ian 2013, 12:27

uite alta firma romaneasca?!! sau nu care vinde utilaje de lemn si nu numai ...
Holzmann si dau si preturile http://www.seta.ro./produse.php?key=1&sdm=328&cat=93 . eu pentru holzmann nu am gasit in alta parte preturi .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori


cron