Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde ovidiu_78 » 04 Noi 2012, 10:17

Cam slaba pare,si instabila,parerea mea
Plus ca tipul cind taie cu circularul,taie cu toata marimea panzei scoasa,ceea ce nu se face si din lateral tragea,foarte periculos
Numai bine
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde cristi_vidican » 04 Noi 2012, 17:10

Cred că ce face el acolo e antireclamă. După cele văzute mi-am luat gândul de la așa ceva.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2012, 21:04

Mai, nu va luati chestii ieftine, daca e cu 300-400-500 euro in plus e mai buna cu siguranta, de la dimensiunea panzei, la puterea motorului, la dimensiunea meselor, si calitatea ghidajelor meselor culisante...absolut totul este cu atat mai bun calitativ cu cat creste pretul...daca analizati parametrii sculelor o sa-mi dati dreptate.
Un exemplu mic, iata http://www.dmitaliasrl.com/it/Scheda_pr ... ta_tsi.php la 1800E
si http://www.dmitaliasrl.com/it/Scheda_pr ... I_1500.php

parerea mea e ca pt 500 de Euro diferentele sunt uriase...adica e vorba doar de 22 milioane in plus, dar avem mult mai multe chestii la masina mai scumpa.
detaliile mici fac diferenta.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde calin bondaru » 05 Noi 2012, 10:12

vreau sa va dau cateva informatii din experienta proprie.
freza de la toate aceste masini cu 4 sau 5 operatii nu este suficient de buna pentru necesarul unui apicultor, si de aceea trebuie o freza mai puternica separata de circular si rindea!
daca as cupara acum ceva asa as proceda.
bafta!
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 05 Noi 2012, 11:18

Depinde ce ti-ai cumparat tu eu de ce am zis sa va uitati la parametri!!???
Poate fi o combinata de 2-3 operatii care sa aiba niste parametri beton, adica panza pe circular mare, cu motor la 3KW, freza la fel cu motor la 3KW, si posibilitatea de a pune capete mari de frezare, si cursa mare sus-jos a axului, viteze variate de lucru, cea maxima fiind pe la 8-9000 rpm, mese de lucru mari, masa culisanta mare, exacta din materiale bune (luminiu anodizat), chestii de astea.
Poti sa-ti iei o Andromeda sau mai stiu eu ce, insa nu faci treaba cu ele, dar poti sa-ti iei si asa ceva http://www.holzmann-maschinen.at/produc ... 7kvkdroc90

sau mai mult de atat, si tot combinata e..http://www.holzmann-maschinen.at/produc ... l727lv3r47

uite abricht cu grosime si morteza, 3 operatii intr-o masina compacta robusta exacta puternica http://www.holzmann-maschinen.at/produc ... mkdfdgiev4 adica sunt si scule bune combinate, nu numai trompete, esti dispus sa dai 2-3 mii, iei ceva ok, te gandesti ca poti scoate maxim 500-800E, iei ceva mai slab, asta e...am mai zis, pretul oglindeste performantele masinii.
Le dau ca si exemplu http://www.bernardo.at/index.php?id=61& ... on_id=3052 ca sa se vada ca sunt masini puternice exacte bune, care sunt cu cel putin 2 operatii, nu e musai sa fie cu o singura operatie.
Ia uite la asta... http://www.bernardo.at/index.php?id=61& ... on_id=3048 o combinata cu motoare independente superputernice si cu parametri f buni la 4000 E

Deci nu putem spune ca numai cele cu o operatie sunt bune...iti arat cu o operatie cate vrei si de la categoria JUCARII pt COPII
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde jiji » 06 Noi 2012, 21:16

o masina combinata cu 5 operatii de la felder care una din marcile cele mai bune incepe de la 6000 euroi.
acu m la pretu ast ace sa mai zic
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 06 Noi 2012, 22:14

Poti sa zici ca desi e o combinata, este foarte de calitate, si ca pt un stupar e mult prea mult...ca despre asta era vb, colegi care vor sa-si ia ceva sa isi faca si ei niste ladite singuri, nu se apuca acum de facut mobilier...dar dezbaterea era intensa si de asta m-am trezit eu sa dau variante :D
Oferta e variata tare, dar cine vrea sa cumpere ceva trebuie sa stie in primul rand ce vrea sa faca cu ele, si de cati bani dispune...apoi te orientezi catre ceva mai scump sau mai ieftin, adica te uiti si la pret, da te uiti si la parametri.
Daca vrei parerea mea, cu o freza sa zicem la 1300E poti face orice, si parchet, si mobila...orice.
Daca ai un circular cu motor de 2,8-3 kw si panza de 315 diametru, cu inclinare 45 de grade, si care sa urce sa coboare, si masa mare, plus masa mobila exacta din aluminiu, poti taia orice.
O masina de grosime cu ax de 25-30cm lungime si motor de 2-3kw este iarasi arhisuficient pt orice, faci de la mobila, parchet stupi...orice.
Nu tre sa te arunci foarte sus, in nici un caz peste 2-3 mii de E, ce este peste, parerea mea este ca sunt pentru atelierele profesionale!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde jiji » 06 Noi 2012, 22:26

pai intre 2 si 3 mi gasesti combinate intre anii 90 si 2000 si nu cred ca gasesti felder
am mai dat un mail la o firma ce vinde masini combinate din italia si mi a zis ca u combinate uzate cu 5 operatii de la 2500 pana la 4500 euro, asa ca ce sa zic sant destul de scumpicele mai ales pt un stupar la inceput de drum , bine ca io am avut un un abricht home made dar sti oricine viseaza la o scula cu o precizie superiaora .
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 06 Noi 2012, 22:33

Vezi ca sunt masini cu 2 operatii, circular si freza...astea doua operatii mi se par esentiale in orice activitate de tamplarie, si Holzmann, Bernardo, si Damatomachine au scule foarte bune incepand de la 1800-2000E la categoria asta, cu parametri excelenti.
Iti mai trebuie in afara de asta o masina de indreptat la grosime care sa aiba si morteza, si ai cam tot ce-ti trebuie...asta o gasesti in jurul a 1000E ...iesi in toate operatiile cu 3000-3500E, si ai scule f bune, nu tre sa dai j-de-mii la Felder, mai ales daca nu faci "avioane"
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde jexy » 07 Noi 2012, 18:47

sa va spun ce am facut eu, dupa cateva luni de cautat pe internet am cumparat ieri un ansamblu de masini de tamplarie format din: freza - circular si abricht cu grosime, freza cu motor de 3kw trifazic, circular cu motor de 3kw trifazic ambele reglabile pe inaltime, abricht cu grosime cu 4 cutite iar latimea lor este de 400, inaltimea la grosime de 200, la rindeluire masa este reglabila, are si aceasta 2 motoare, pentru grosime un motor de 2,8 kw la 380 cu reductor iar pentru rindeluire nu stiu ce putere are pentru ca nu se mai vede scrisul pe tablita dar cred ca este tot pe undeva la 3-4 kw( o sa-l vad cand o sa-l dau jos), masinariile nu au mai fost folosite de 4-5 ani, sunt din fier masiv si deocamdata desfac la ele, le curat si le ung, are si morteza si strung abricht-ul. eu am luat masinaria sa-mi fac singur cutiile si cred ca-mi sunt de ajuns. sfatul meu este sa cautati pe internet genul acesta de masinarii care sunt fabricate in romania, ale mele sunt din 1997 si sunt super incantat de ele, gasiti un ansablu de utilaje de acest gen facute de roman la 2500 de euro care sunt mult mai bune decat astea care sunt pe site-urile despre care discutam gen dm.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde albinarel » 07 Noi 2012, 23:14

As dori un sfat de la cei care au achizitionat utilaje de tamplarie de la DM italia.
In special modliatetea de plata a echipamentului. Este vorba de plata unui avans prin transfer bancar la care se mai aduga 30 euro comision, iar suma ramasa prin cec bancar transmis prin transportator la sosirea echipamentelor. Aici e problema!!!!!!
Fiind persoana fizica nu pot emite cec bancar. Si sa trimit suma ramasa prin transfer bancar iar imi ea 30 de euro comision plus ca nu stiu cat de seriosi sunt cei de la DM italia.
Adica trimit avans+rest de bani si apoi astept scula!!!!????
Multumesc!!!!
albinarel
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Noi 2012, 22:57

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 00:37

albinarel scrie:As dori un sfat de la cei care au achizitionat utilaje de tamplarie de la DM italia.
In special modliatetea de plata a echipamentului. Este vorba de plata unui avans prin transfer bancar la care se mai aduga 30 euro comision, iar suma ramasa prin cec bancar transmis prin transportator la sosirea echipamentelor. Aici e problema!!!!!!
Fiind persoana fizica nu pot emite cec bancar. Si sa trimit suma ramasa prin transfer bancar iar imi ea 30 de euro comision plus ca nu stiu cat de seriosi sunt cei de la DM italia.
Adica trimit avans+rest de bani si apoi astept scula!!!!????
Multumesc!!!!


Pai daca dai ceva avans cateva sute de E, si iti aduc scula acasa si la livrare platesti diferenta...te mai indoiesti de seriozitate?? ;)
Avansul daca-l virezi in contul lor esti acoperit de hartii, si nu au cum sa zica ca nu ai platit sau ceva...deci nu-i nici un risc dpmdvd.
La chestii de genul asta se merge pe incredere, pe seriozitate, daca te indoiesti catusi de putin nu mai faci afacerea...simplu!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 00:40

E bine ca au motoare mari sculele si ca sunt din FIER cum zici, pb e ca sculele astea trebuie sa fie exacte, sa nu aiba vibratii, batai oscilatii, sa aiba toata gama de chestii ajutatoare gen sloturi laterale masa culisanta , dispozitive de avans si alte chestii, si totul trebuie sa fie foarte exact.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde jexy » 08 Noi 2012, 10:28

BUNKA scrie:E bine ca au motoare mari sculele si ca sunt din FIER cum zici, pb e ca sculele astea trebuie sa fie exacte, sa nu aiba vibratii, batai oscilatii, sa aiba toata gama de chestii ajutatoare gen sloturi laterale masa culisanta , dispozitive de avans si alte chestii, si totul trebuie sa fie foarte exact.

sincer sa fiu nici eu nu ma asteptam sa aiba totul la ele dar din fericire au, majoritatea care vand asemenea scule mai au cate ceva lipsa, din ce am vazut pana acum nu au nici cel mai mic joc, suruburile pe la ele se desfac fara sa fortez vreun pic, voi vedea cand le voi pune la treaba cat sunt de exacte cu toate ca la primele incercari nu am avut niciun fel de problema
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 10:58

In cazul asta ai facut o afacere BEST!!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde albinarel » 08 Noi 2012, 11:25

BUNKA scrie:E bine ca au motoare mari sculele si ca sunt din FIER cum zici, pb e ca sculele astea trebuie sa fie exacte, sa nu aiba vibratii, batai oscilatii, sa aiba toata gama de chestii ajutatoare gen sloturi laterale masa culisanta , dispozitive de avans si alte chestii, si totul trebuie sa fie foarte exact.


Cu avansul sunt lamurit.
Probema e ca atunci cand vine scula acasa nu vor banii cash ca ar fi simplu!!! vor cec bancar si eu nu pot emite ca sunt persoana fizica.
Si in cazul acesta vor transfer bancar cu 4 zile inainte sa ajunga scula acasa plus alte comisioane aferente. Asta e buba.
Cine a mai cumparat cum a procedat!!!
multumesc!!!
albinarel
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Noi 2012, 22:57

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori