Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde florian64 » 07 Feb 2012, 10:51

vreau sa cumpar o masina universala de tamplarie de la firma DM din Italia modelul andromeda standard pret 859€ daca mai detine cineva ceva asemanator vreau si eu o parere de la el s-au sugestii despre o masina asemanatoare i-mi este necesara pentru a-mi confectiona stupii si ramele in stupina va multumesc.
florian64
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Feb 2012, 10:31

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde calin bondaru » 07 Feb 2012, 11:54

eu o am de 2 ani si e foarte buna, dar freza nu te ajuta prea mult!
cauta circular si ridea de cel putin 30 cm latime si freza separat
au preturi bune,seriozitate
bafta
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde amariutei_ionel » 07 Feb 2012, 16:01

[quote="florian64"]vreau sa cumpar o masina universala de tamplarie de la firma DM din Italia modelul andromeda standard pret 859€ .......
- nu te supara d-l Florian64 unde este o reprezentanta in RO
amariutei_ionel
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Apr 2011, 20:26

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde proapis13 » 07 Feb 2012, 17:10

amariutei_ionel scrie:
florian64 scrie:vreau sa cumpar o masina universala de tamplarie de la firma DM din Italia modelul andromeda standard pret 859€ .......
- nu te supara d-l Florian64 unde este o reprezentanta in RO

Cauta aici;
http://www.dmitaliasrl.com/ro/index.html
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde Crisan Dorel » 08 Feb 2012, 09:26

calin bondaru scrie:eu o am de 2 ani si e foarte buna, dar freza nu te ajuta prea mult!
cauta circular si ridea de cel putin 30 cm latime si freza separat
au preturi bune,seriozitate
bafta

Salut,
Andromeda standard din specificatii, are un raport calitate/pret de cost foarte bun
Poti sa postezi ceva detalii despre lucrul cu masina respectiva?
Precizie ? Caruciorul cum e ? (fiind pe rulmenti ar trebui sa fie bun, desi e cam mic)
Freza ce limitari are ? Ce posibilitati de lucru ofera ?
Abrichtul cum e?

PS cei cu MER nu au nevoie de o latime mai mare de 210mm
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde calin bondaru » 08 Feb 2012, 10:11

nu poti spune ca are mama preciziei.
circularul, abricul si la grosime reflecta raportul calitate pret
freza e cu doua cutite si poti face doar umerase la corpuri
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde florian64 » 08 Feb 2012, 10:20

firma asta nu are reprezentanta in RO pe mine ma intereseaza sa stiu de la cei ce o detin daca se merita cumparata si daca are puncte slabe care sunt acestea va multumesc.
florian64
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Feb 2012, 10:31

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde amariutei_ionel » 08 Feb 2012, 22:23

florian64 scrie:firma asta nu are reprezentanta in RO pe mine ma intereseaza sa stiu de la cei ce o detin daca se merita cumparata si daca are puncte slabe care sunt acestea va multumesc.

da multumesc.....
amariutei_ionel
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Apr 2011, 20:26

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde proapis13 » 08 Feb 2012, 23:48

florian64 scrie:firma asta nu are reprezentanta in RO pe mine ma intereseaza sa stiu de la cei ce o detin daca se merita cumparata si daca are puncte slabe care sunt acestea va multumesc.

Incearca la mail-ul asta
alexandra.popovici@dmitaliasrl.it
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 11 Feb 2012, 02:35

florian64 scrie:vreau sa cumpar o masina universala de tamplarie de la firma DM din Italia modelul andromeda standard pret 859€ daca mai detine cineva ceva asemanator vreau si eu o parere de la el s-au sugestii despre o masina asemanatoare i-mi este necesara pentru a-mi confectiona stupii si ramele in stupina va multumesc.


Frate, mai bine mai strangi bani si e=iei ceva de genul asta.. http://www.dmitaliasrl.com/ro/scheda_pr ... a_1500.php e scula valabila si daca te bate gandul poti face si mobila cu ea... ;) 3500E
Sau asta la 3000E daca aia de mai sus e prea scumpa, dar nu are masa aia mobila la fel de calumea, in rest e ok, are 300mm tamburul la rindea, are panza la circular diametru de 300mm, incizor, morteza, freza...tat ci vrei...mobilier la comanda pe banda rulanta :)
Combinata asta e iarasi tare la 3000 E, numai ca grosimea are doar 260mm, in rest e super http://www.dmitaliasrl.com/ro/scheda_pr ... ep_Sup.php

Eu am pus ocheanu` pe asta http://www.dmitaliasrl.com/ro/scheda_pr ... I_1500.php e puternica cu 2 operatii, am un ADM 260 de la bernardo grosime si rindeluire, la care o sa iau o morteza sa pun pe ea, un TK 200R circular cu masa mobila usor, si cu timpul o sa imi iau o grosime serioasa adica asta http://www.dmitaliasrl.com/ro/scheda_pr ... FSC400.php pai ori fac tamplarie ori nu mai fac nu?? :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde jiji » 12 Feb 2012, 00:26

aoloo cati bani bagati in sculele astea , aveti grija cum va calculati riscurile ca sant atatea ateliere de tamplarie falimentare
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde BUNKA » 12 Feb 2012, 20:46

Mai jiji, o scula adevarata e cea mai buna investitie mai ales daca iti place sa lucri si ai stupi, banii...stii cum e, vin si se duc dar o scula calumea daca ai luat-o apoi e a ta, o ai nu bati pe la alte porti sa indrepti o scandura ...nu stiu nik de atelierele de tamplarie falimentare, nu`s ce sa zic, eu cred ca merge numai ca tre sa te agiti putin!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde lucky5strike » 12 Feb 2012, 22:45

Scula trebuie sa fie de calitate, dar sa fie si potrivita pentru ce-ai nevoie.

MUT sunt bune ca... economisesti din spatiul de lucru, in rest, au doar dezavantaje fata de scule dedicate.

:arrow:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde Crisan Dorel » 28 Mar 2012, 11:01

calin bondaru scrie:nu poti spune ca are mama preciziei.
circularul, abricul si la grosime reflecta raportul calitate pret
freza e cu doua cutite si poti face doar umerase la corpuri


Revin la ANDROMEDA STANDARD
CALIN, daca exploatezi o astfel de masina combinata (ANDROMEDA STANDARD), haide cu mai multe detalii te rog.

Circularul e reglabil pe inaltime ? Cum e caruciorul ? Fiind pe rulmenti ar trebui sa-i confere o precizie buna.
Abrichtul cum e ? Robustete, precizie, usurinta de lucru ?
Se poate lasa los/dezactiva abrichtul cand lucrezi cu circularul, sa ai suprafata de lucru mai mare ? Se poate dezactiva circularul cand lucrezi cu abrichtul ?
Freza se monteaza in mandrina, s-ar putea folosi cap de oberfreza ? (are 8 mm diametru partea de prindere), ce turatie are freza ?

Poti face niste poze cu freza ?
Poti posta niste poze cu combinata asta in mai multe faze de lucru si eventual reglajele care le are ?

Interesant mi se pare circularul sc1 (MASINA DE TAMPLARIE SC 1), precizie f buna spun ei. http://www.dmitaliasrl.com/ro/lista_mas ... plarie.php

PS Am un circular cu masa destul de bun, are si pozitie de debitare, dar m-as orienta catre unul care sa aiba carucior pe rulmenti. Daca ANDROMEDA STANDARD nu are reglaj de inaltime la circular, mie nu mi-e utila.
Am cerut firmei un manual in format electronic, dar deocamdata postasul intarzie :(
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde calin bondaru » 28 Mar 2012, 19:01

Circularul nu e reglabil pe inaltime si nu se poate dezactiva. Toate sunt pe acelasi ax.
Nu stiu exact ce turatie are dar la in ceea ce priveste freza nu te ajuta prea mult.
ideal ar fi sa va cumparati o freza si un circular cu abric.
poze nu am prea multe dar se pot vizualiza cateva aici http://beedoh.sunphoto.ro/atelier/50829803
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: MASINA UNIVERSALA DE TAMPLARIE

Mesajde Crisan Dorel » 28 Mar 2012, 22:47

Am vorbit telefonic intre timp cu firma, mi-au confirmat ca nu e ceea ce caut.
Ma reorientez catre alte modele.
Salut si multumesc pentru raspuns.
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori