Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde BUNKA » 04 Apr 2012, 15:38

janese scrie:insist sa faceti unu din fier , orizontal, cu un cutit fara cuva doar supotul port cutit cu cutit si suportul portrama, ca puteti descapaci si picand descapaceala intr-o copaie de plastic pentru inceput!...sa vedeti ce si cum...ca s-ar putea sa nu va multumeasca tehnologia de descapacire cu cutit in v, asa cum reiese din poze!
ps...la cel vertical...la cursa de intoarcere cutitul asta dublu, mai ,,perie"" un mm grosime de miere plus ca face asta pe ambele fete...plus ca ia fagurele in raspar.. ,,adica in plug"" la ridicare dupa descapacire......
,,Sarcina rezistenta"" pe care o da fagurele cand se intalneste cu ambele cutite la cursa de coborare, s-ar putea sa fie asa de mare incat sa smulga fagurele nou si cald(vara) plin cu miere, din sarmele cu care e insarmata rama.



Da daca am face cumva sa scoatrem rama in lateral dupa ce a fost descapacita sa nu mai ridicam carutul in sus...nu s-ar elimina neajunsul asta?
Deci sa o pui sus, misti carutul in jos, se descapaceste, apoi sa o tragi in lateral afara... eu zic ca ar merge si solutii constructie se gasesc, ce zici nea` Janese?
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde kamy » 04 Apr 2012, 23:16

nea Janese mata esti mai mare ganditor,nu s-ar putea folosi niscai ghidaje cum ar fi letul de 20 mm si jos si sus ca sa mearga sin gura fara carucior si ca unsa?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde ioanpuiu » 04 Apr 2012, 23:38

janese scrie: ,,Sarcina rezistenta""

Suprafaţa de contact dintre cuţit şi miere este prea mare.
Eu aş face faţa cuţitului din două planuri, cam cum este cuţitul de rindea sau de abricht montat cu fazeta în sus, adică planul ascuţirii paralel cu orizontala (orizontal) iar planul cuţitului înclinat.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde kamy » 22 Apr 2012, 08:09

s-ar putea sa dam cu capu in altseva,fiind montat cutitul ca la rindea sarmele fiind putin elastice s-ar putea o parte sa prea intre in fagure,ori suprafata mare de contact cu rama asigura un ghidaj bunicel.parerea me!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde janese » 15 Mai 2012, 13:46

cutit unghiul la varf-68grd
Fişiere ataşate
jpeg cutit.JPG
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde BUNKA » 26 Noi 2012, 13:13

kamy scrie:s-ar putea sa dam cu capu in altseva,fiind montat cutitul ca la rindea sarmele fiind putin elastice s-ar putea o parte sa prea intre in fagure,ori suprafata mare de contact cu rama asigura un ghidaj bunicel.parerea me!


Se poate face jucaria pe verticala cu doua astfel de cutite in v pe ambele parti ale ramei...la o trecere ai executat-o!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde kamy » 26 Noi 2012, 19:06

Asta ziceam si io si fara revenire la pozitia initiala,a trecut printre cutite gata picape rampa de asteptare
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde bio » 16 Feb 2014, 23:26

Pentru colegii care si-au facut acest dispozitiv pentru descapacit :

-Din ce recomandati sa fie confectionat cutitul ?..Din platband de inox sau cutit de abricht ?

-Este un utilaj eficace descapacitorul cu cutit in V..?..Va intreb deoarece as dorii sa-mi achizitonez o asa masina de descapacit si nu as vrea sa patesc ce am patit cu un cutit de descapacit electric..,.
Dupa ce am vazut destule filme pe net cu cutite de descapacit electrice ...... am dat 6 milioane pe un cutit de descapacit electric am vazut ca este lent si nu i-si merita banii .

-
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde ghimpati » 17 Feb 2014, 22:34

bio scrie:Pentru colegii care si-au facut acest dispozitiv pentru descapacit :

-Din ce recomandati sa fie confectionat cutitul ?..Din platband de inox sau cutit de abricht ?

-Este un utilaj eficace descapacitorul cu cutit in V..?..Va intreb deoarece as dorii sa-mi achizitonez o asa masina de descapacit si nu as vrea sa patesc ce am patit cu un cutit de descapacit electric..,.
Dupa ce am vazut destule filme pe net cu cutite de descapacit electrice ...... am dat 6 milioane pe un cutit de descapacit electric am vazut ca este lent si nu i-si merita banii .

-

imi pare rau ca nu am poze mai recente iam adus unele inbunatatiri dar principiul de baza a ramas aceliasi
cutite de abrig
schimbat unghiul de taiere
Fişiere ataşate
Imagine0951.jpg
Avatar utilizator
ghimpati
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2011, 09:49

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde ghimpati » 17 Feb 2014, 22:42

suruburi de reglare
Fişiere ataşate
Imagine1005.jpg
Avatar utilizator
ghimpati
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2011, 09:49

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde ghimpati » 17 Feb 2014, 22:47

partea culisanta unde se aseaza rama sa egalizezi ca inaltime fata de cutit
Fişiere ataşate
Imagine1032.jpg
Avatar utilizator
ghimpati
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2011, 09:49

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde ghimpati » 17 Feb 2014, 22:50

sa nu uiti de conducta de aburi care trebuie lipita sub cutite cositorita
Fişiere ataşate
Imagine1033.jpg
Avatar utilizator
ghimpati
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2011, 09:49

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde ghimpati » 17 Feb 2014, 22:51

a
Fişiere ataşate
Imagine1034.jpg
Avatar utilizator
ghimpati
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2011, 09:49

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde ghimpati » 17 Feb 2014, 22:52

b
Fişiere ataşate
Imagine1035.jpg
Avatar utilizator
ghimpati
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2011, 09:49

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde bio » 17 Feb 2014, 23:24

Va multumesc pentru raspunsuri ....si mai am ceva intrebari.

.... a-ti folosit acest model de descapacitor la vreo extractie in plin ..??

Face fatza cutitul in V incalzit, sa poata fi descapacite una dupa alta 20-30-40 de rame ?..sau dupa 4-5 rame descapacite trebuie luata pauza sa se incalzeasca iar cutitele ?--ca la cutitul de descapacit electric care l-am luat eu de la NEKTARKING, dupa ce descapacesc o rama trebuie sa astept si 50-60 secunde sa se incalzeasca bine cutitul sa trec la alta rama sa o descapacesc.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: descapacitor model rusesc cu cutit in V

Mesajde ghimpati » 18 Feb 2014, 00:32

bio scrie:Va multumesc pentru raspunsuri ....si mai am ceva intrebari.

.... a-ti folosit acest model de descapacitor la vreo extractie in plin ..??

Face fatza cutitul in V incalzit, sa poata fi descapacite una dupa alta 20-30-40 de rame ?..sau dupa 4-5 rame descapacite trebuie luata pauza sa se incalzeasca iar cutitele ?--ca la cutitul de descapacit electric care l-am luat eu de la NEKTARKING, dupa ce descapacesc o rama trebuie sa astept si 50-60 secunde sa se incalzeasca bine cutitul sa trec la alta rama sa o descapacesc.

poti lucra in continu in functie de capacitatea sursei de aburi care trebuie sa asigure un debit continu si constant eu la 15 l apa functioneaza cam 4 ore continu dupa care trebuie reunplut cu apa
o rama o faci in macxim 30- 40 secunde
am bagat de curiozitate si rama claditoate cu trantor capacity o taie destul de usor
Avatar utilizator
ghimpati
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2011, 09:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori