Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: abricht

Mesajde jenica67 » 22 Feb 2015, 21:33

Turatia la rola de tractiune este in functie de diametru rolei. Deaceaia cea de la Stern are 100 de rotatii, ca are o rola foarte mica. Cel mai simplu, trage o scandura la abrihtul tau si pune pe cineva sa te cromometreze, in cat timp ai tras scandura. Eventual tragi mai multe si faci media. In functie de lungimea scanduri, poti sa calculezi viteza de deplasare si numarul de rotatii. La mana o sa simti cel mai bine, daca trage usor si atunci si in cazul grosimii, o sa mearga la fel. Daca nu te descurci, imi spui mie timpul si diametru care il vrei la rola si iti calculez eu. La abrihturile artizanale, reducerea de turatei de la motor la role, am vazut-o facuta cu curele de transmisie si lant. Deobicei in 2-3 trepte.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: abricht

Mesajde popescu eugen » 16 Apr 2015, 00:26

ovidiu2099 scrie:Salutare! Cate rotatii pe minut trebuie sa aiba rola randalinata care trage scandura la grosime? Unde se pot gasi asemene reductoare de turatie pt grosime si ce parametri ar trebui sa aiba acestea ( ex turatia de intrare si turatia de iesire)? Din punctul meu de vedere ar trebui un reductor cu turatie de iesire reglabila, spre ex daca bag la grosime o scandura de 10 cm latime merge un avans mai mare sau avansul normal in cazul unui reductor fara reglarea turatiei dar daca bag scandura lata de 30-40 cm atunci teoretic nu mai pot sa am acelasi avans pt ca axul ''taie'' mai greu si viteza de tragere trebuie redusa pentru ca scandura sa mearga mai incet, de aceea m-am gandit la un motovariator ca cel de aici : http://www.bizoo.ro/firma/proconsil/van ... hidraulice
Ce parere aveti? Ar fi bu un asemenea reductor, se pot gasi mai ieftine sau pe la anumite utilaje, voi ce ati folosit?

Nu te complica fara rost cu variatoare de turatie sau altele.Nu am vazut masini industriale decat cu o singura turatie.Important este viteza periferica a rolelor tragatoare.Corelezi diametrul lor cu turatia care iese di reductor.Eu nu mai stiu care este viteza la al meu dar am cronometrat la o mass industriala o scandura de 4 m si am pus un reductor melc roata melcata de 0,37 kw nu mai stiu ce raport.Trage latime de 300 si de 100 cu aceeasi viteza.Calitatea prelucrarii e egala.La arbore am 4 cutite la 120 mm diametru la 3000 ture,direct de pe motor fara curele.Iese oglinda.Nus acasa de 2 ani si nu pot masura nimic ca sati dau date exacte.Nu e greu de calculat.Cauta pe net viteza de avans si cu piesele care la ai adaptezi.

[Moderator]: Pentru anunturi, incercati - http://stuparitul-anunturi.com/index.php ... multumim.
popescu eugen
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mar 2011, 08:24
Localitate: IASI

Re: abricht

Mesajde popescu eugen » 16 Apr 2015, 00:54

almasel scrie:Am nevoie de urmatoarea informatie: la ce turatie ar trebui sa functioneze rolele de la grosierul unui abrich? Ce putere ar fi recomandata pt motorul grosierului?
Am inceput construirea unui home made cu ax de 380 mm, motor mono de 2.2 kw si 3000 ture (urmeaza sa fac o alta fulie pt motor pt turatie mai mare- vedem ce iasa din calcule; motorul este nou nout si a venit cu o fulie mica).
Acum ma lovesc de gasirea unui motor separat + reductor, pt grosier si as dori informatia asta daca ma poate ajuta careva.
Multumesc.

Ca sa stabilesti turatia rolelor tragatoare trebuie sa calculezi dupa diametrul lor lungimea cercului si vei afla sau stabili viteza avansului.Eu am un reductor melc roata melcata cu motor de 0,37.Trage scandura de 300 fara probleme dar nu mai stiu iteza pe minut la avans ca nus acasa si nu pot masura.locul de impotmalire al tau va fi acel 2,2 monofazic.Nu e suficient de puternic decat pt 100 de mm sa zicem cu o grosime de aschiere de max 2mm.Eu am 3kw 3000 ture 380v.Duce bine 300mm latime cand musca 4 mm.Motorul meu e direct pe arbore.Prin fulii si curele pierzi putere semnificativa.Daca vrei sa rridici si turatia la arbore prin fulii mai bine cauta niste jucarii.Esti la limita limitei.Hai sa zicem ca gresesc,dar stii unde am dreptate din experienta?Cheresteaua are noduri.Mai dai si de cate 2 in linie.Nodul de brad e cel mai tare nod.Eu nu-s destept dar sunt patit pt ca nu e prima masina care am facuto.Daca nu asculti fa un clip sa am ce rade macar.
popescu eugen
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mar 2011, 08:24
Localitate: IASI

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori