Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: abricht

Mesajde cristian bh » 08 Sep 2014, 18:25

Daca tot te-ai apucat de el artizanal si crezi ca o sa fie ok,fa-l sa fie cum trebuie,
La motor cu 2800 tur,fulie dubla ca pe ax.daca-i numai abricht,fara sa pui panza de circular.
datele le-am gasit si ti le pun pe mp
zic ca-i ok.
iti dau si tel al meu pt orice lamuriri mai ai nevoie.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: abricht

Mesajde almasel » 08 Sep 2014, 20:02

O sa fie doar abrich cu grosime. Circular cu masa mobila si reglaj al panzei am, tot homemade. Multumit deplin de meseriasul care a lucrat dupa dorintele mele. Freza verticala am (oberfreza montata sub o masuta) multumit si de asta, si-a facut banii, vreau ceva mai trainic, am deja in lucru o freza homemade, am ceva poze pe pagina personala.
Am o masina de degrosat de la Stern. La amatori merge binisor si asta. Vreau insa ceva mai mult, de asta imi fac si un abrich cu grosime.
Pentru freza am toate componentele, mai putin blatul. Vine si asta in vreo saptamana...
Pt abrich am o parte din piese, mai putin motorul pt grosime si reductorul. "Maruntisurile" ce trebuie strunjite/ frezate ma costa f putin, mi le face un prieten... Ca si exemplu, saniutele pt blaturi (8 buc) costa 50 ron...
Iti multumesc pt ajutor, daca am cumva nelamuriri o sa te sun.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: abricht

Mesajde almasel » 08 Sep 2014, 20:25

Completare: axul este in 3 cutite; discutasem cu strungarul sa facem fulia cu 3 canale, deoarece o sa inghesui cumva pe acolo si un compresor, pt care am nevoie de fulie mica). Primul canal ramane fulia originala( asta mica), apoi imi face el inca o fulie cu 2 canale si fixeaza el in 3 suruburi cele 2 fulii, rezultand o fulie cu 3 canale. Acum 2 weekenduri ramasese ca el sa faca calculele sa vedem cam la ce turatie putem ajunge pe canalul cel mai mare, apoi sa imi faca lucrarea. Intre timp am plecat in concediu si m-am intors abia azi-noapte...
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: abricht

Mesajde Pasare Dan » 16 Dec 2014, 01:10

Pt lache:
Buna ziua,
Sunt interesat de modul cum se comporta acel circular rusesc pe care spuneți că-l aveți (vreau să-mi cumpăr si eu unul). Are joc? Masa abricht-ului se poate regla? Cum scoate scândură trasa ( fina sau cu urme)? Ce dimensiuni are masa abricht? Ce dimensiuni are masa circular? Ce ax este la circular (diametru)? Vibrează? Se încălzește motorul? Are putere suficienta? .Ce plusuri si ce minusuri considerati ca are? Ar Merge sa tai la lățime 400 scânduri de 2m lungimesi apoi sa le rindeluiesc? Sau are masa prea mica si e incomod la scânduri de 2 m?
Va mulțumesc.
Pasare Dan
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Dec 2014, 00:59

Re: abricht

Mesajde stefanescu » 16 Dec 2014, 19:14

Voi incerca eu sa iti raspund punctual.
1. Masa abrihtului se regleaza
2. Scandura rindeluita iese bine cu conditia sa ai cutitele ascutite (cele originale is de k...). Am cumparat din bazar niste cutite made in China cu duritate foarte mare
3. Latimea de rindeluit a abrihtului e de 200mm (3 cutite)
4. Dimensiuni masa circular: cca.600x500mm. (eu am facut extensii)
5. Diametrul axului circularului nu are importanta. Iti faci flansele pe diametrul panzelor pe care doresti sa le utilizezi. Cele originale nu is prea bune. Am cumparat de firma
6. Vibratii: nu
7. Motorul este de 1,5Kw si nu se incalzeste. Atentie: exista aceleasi tipuri de produse cu motoare de 800w. (eu mai am unul in custodie care are motorul de 800w)
8. Am tras scandura de 2m si merge daca ai cutitele ascutite.
9. In dotare are si cap de frezare
Ai sa ma intrebi cat am dat pe el. L-am cumparat anul acesta din Chisinau si am dat 1000lei
stefanescu
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Iun 2012, 12:24

Re: abricht

Mesajde Pasare Dan » 16 Dec 2014, 21:47

Mulțumesc pentru răspuns. In principal eram interesat de diametrul axului pentru a înlocuii pânza (16, 20 sau 30 diam. Interior se mai găsește). Sa fac alte flanșe - greu ca nu stiu unde. De cumpărat la fel - de unde? Daca motorul chiar e pentru utilizare continua, nu sunt vibrații, fuliile bănuiescca sunt metalice nu ca la varianta de 2.2kw, teoretic ar fi ideal. Ca si circular, comparativ cu un einhell sau similar din categoria low cost, ce slăbiciuni ar avea? In afara de faptul ca nu se reglează înălțimea si unghiul pânzei? Nu plâng daca vreau sa tai la lățime 400 de scânduri de 2m lungime?
Cam multe întrebări intr- un singur comentariu ... Stiu.
Pasare Dan
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Dec 2014, 00:59

Re: abricht

Mesajde stefanescu » 17 Dec 2014, 09:00

1. Axul circularului are diametrul de iesire de 20mm. Eu folosesc panze de circula cu diametrul exterior de 210mm si diam. interior de 30mm.
2. Orice strungar poate sa iti faca o singura flansa pentru prindere panzei.
3. Sigur ca poti taia in doua o scandura cu latimea de 400mm si lungimea de 2m. Reglezi dreptarul si tai. Care e problema?
4. Poti regla pe inaltime prin asezarea de adaosuri sub masa circularului adaugrea de adaosuri (le primesti cand cumperi masina in cadrul chitului).
5. Unghiul panzei nu se inclina dar asta nu inseamna ca nu poti inclina masa din adaosuri. Poti fi inventiv.
6. Nu este o scula profesionala. Este destinata pentru hobby. Cunosc persoane care si-au facut o gramada de stupi cu aceasta masinuta care e cam usoara are 45kg.
7. As putea sa caut cartea tehnica sa o scanez si sa o postez dar din pacate e in rusa si ...... si aici nu stiu daca e voie
stefanescu
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Iun 2012, 12:24

Re: abricht

Mesajde Pasare Dan » 17 Dec 2014, 20:17

Mulțumesc din nou pentru informatii. Nu vreau să-l cumpăr pentru stupi (sunt ing. Electronist - cu toate ca am si diploma de apicultor, cursuri la Buzau ... Dar nu am nici un stup :)). Vreau sa cumpăr circularul pentru un alt "proiect" si după ce m-am fript cu un einhell th ts 820 de 300 de Ron care nu e bun de nimic am zis sa iau un rusesc care sa fie mai "zdravăn". Despre manual - cred ca e cel de pe siteul firmei producatoare: http://ubdn-6m.com.ua/stanki/ubdn-6m dar ma interesa părerea unui om care a mai folosit acest circular - daca se merita sau nu investiția de 1200-1300ron in aceasta scula pt a fi folosita in regim hobby. Strungar in Urziceni - cam greu, sau o sa fie manopera cat circularul :). Multumesc inca o data pentru informatii, sunt 90% convins ca la primavara sa-mi achizitionez acest produs.
Pasare Dan
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Dec 2014, 00:59

Re: abricht

Mesajde ghimby » 17 Dec 2014, 22:02

este slabut la pretul care este am unul asemanator si am renuntat si am luat unul mai mare cu o diferenta mica de bani la care panza e reglabila sus jos unul din cele mai importante lucruri plus altele....
ghimby
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Feb 2013, 16:38

Re: abricht

Mesajde Pasare Dan » 17 Dec 2014, 22:38

ghimby scrie:este slabut la pretul care este am unul asemanator si am renuntat si am luat unul mai mare cu o diferenta mica de bani la care panza e reglabila sus jos unul din cele mai importante lucruri plus altele....


Pai si unde-l găsesc pe cel mai mare cu panza reglabila plus altele? Si cat costa?
Pasare Dan
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Dec 2014, 00:59

Re: abricht

Mesajde ghimby » 18 Dec 2014, 15:46

circular cu masa 2200w einhell rt cc 315u disc 315 il am de 5 ani dupa mine a luat si un prieten si e f multumit si eu la fel.are masa culisanta taie la unghi etc..
ghimby
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Feb 2013, 16:38

Re: abricht

Mesajde albis » 18 Dec 2014, 23:02

Salutare .Am rugamintea la cei care au achizitionat ax de abricht rusesc 3 cutite sa spuna parerile despre el , sunt centrate .echilibrate bine , capata cumva jocuri axiale sau radiale ,vibreaza ,adica merita banii. Multumesc.
albis
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Noi 2011, 20:53
Localitate: olt

Re: abricht

Mesajde RazvanTi » 05 Ian 2015, 16:34

in ordinea enumerata de tine :
NU, DELOC, DA sau DA, DA, NU.
nici macar nu e echilibrat static nu mai zic de dinamic.
e cam varza dar cu putin efort devine o scula de amator bunicica ;)
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: abricht

Mesajde Pasare Dan » 19 Feb 2015, 12:45

Mi-am cumparat acel abricht rusesc ... si ca prim pas ... atasez manualul scanat si convertit in document. Poate fi introdus in google translator pentru traducere. Pentru cei interesati.

Nu reusesc --- pana la urma - ce extensii pot incarca? Ca nici docx, nici rar, nici 7z nu pot....
Pasare Dan
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Dec 2014, 00:59

Re: abricht

Mesajde ovidiu2099 » 22 Feb 2015, 14:30

Salutare! Cate rotatii pe minut trebuie sa aiba rola randalinata care trage scandura la grosime? Unde se pot gasi asemene reductoare de turatie pt grosime si ce parametri ar trebui sa aiba acestea ( ex turatia de intrare si turatia de iesire)? Din punctul meu de vedere ar trebui un reductor cu turatie de iesire reglabila, spre ex daca bag la grosime o scandura de 10 cm latime merge un avans mai mare sau avansul normal in cazul unui reductor fara reglarea turatiei dar daca bag scandura lata de 30-40 cm atunci teoretic nu mai pot sa am acelasi avans pt ca axul ''taie'' mai greu si viteza de tragere trebuie redusa pentru ca scandura sa mearga mai incet, de aceea m-am gandit la un motovariator ca cel de aici : http://www.bizoo.ro/firma/proconsil/van ... hidraulice
Ce parere aveti? Ar fi bu un asemenea reductor, se pot gasi mai ieftine sau pe la anumite utilaje, voi ce ati folosit?
ovidiu2099
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Feb 2015, 13:34

Re: abricht

Mesajde almasel » 22 Feb 2015, 18:52

ovidiu2099 scrie:Salutare! Cate rotatii pe minut trebuie sa aiba rola randalinata care trage scandura la grosime? Unde se pot gasi asemene reductoare de turatie pt grosime si ce parametri ar trebui sa aiba acestea ( ex turatia de intrare si turatia de iesire)? Din punctul meu de vedere ar trebui un reductor cu turatie de iesire reglabila, spre ex daca bag la grosime o scandura de 10 cm latime merge un avans mai mare sau avansul normal in cazul unui reductor fara reglarea turatiei dar daca bag scandura lata de 30-40 cm atunci teoretic nu mai pot sa am acelasi avans pt ca axul ''taie'' mai greu si viteza de tragere trebuie redusa pentru ca scandura sa mearga mai incet, de aceea m-am gandit la un motovariator ca cel de aici : http://www.bizoo.ro/firma/proconsil/van ... hidraulice
Ce parere aveti? Ar fi bu un asemenea reductor, se pot gasi mai ieftine sau pe la anumite utilaje, voi ce ati folosit?


Eu de curand am facut un abrich si am renuntat la grosime tocmai din cauza faptului ca nu am avut suficiente informatii pertinente.
Din ce am vazut/ citit/ discutat pana acum, este recomandata o turatie redusa la nivelul rolelor de tragere/ impingere.
Nu am reusit sa aflu cam ce putere e nevoie sa am la nivelul rolelor.
Ca si turatie unii zic in jur de 50 rot/ min, altii in jur de 70 rot/ min. Ca si scula pentru uz propriu as opta pt 50- max 60, doar ca treaba sa iasa bine.
Am o masina de degrosat de la Stern, care are la nivelul rolei de impingere in jur de 100 rot. E buna, doar ca e "prea" hobby, de asta o sa imi fac o masina de degrosat home made. Pana cand o sa am toate datele... mai vedem.
Turatia variabila... da, ar fi super! Una este sa lucrezi in tei sau plop, alta este in brad sau gorun. Doar ca asta costa.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


cron