Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: pistol capsat+compresor

Mesajde Floryn » 31 Mar 2013, 09:15

La inceput la 2,3 familii ar merge un capsator mecanic din lidl? A folosit cineva?
Floryn

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Mircea_63 » 31 Mar 2013, 09:21

Nu merge deloc... asa ceva este bun doar pentru tapiterie.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde Jean Valjean » 31 Mar 2013, 09:35

adrian.vintila scrie:Cu cel din lidl nu o sa puteti asambla rame.nu cu modelul acesta. o sa vedeti si de ce.

Ieri i-am facut rodajul....merge de minune, dar cu o presiune peste 4 bar.
Sub 4 bar scoate doar ...fâsâituri.
La rame merge de minune , doar ca e putin cam greu sa dai capsa laterala, deoarece sistemul de protectie, care activeaza tragaciul, este destul de lat, astfel incat capsa intra la limita in leatul de sus.

Am ramas uimit ce economie de timp se face utilizand un capsator in locul ciocanului.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Jean Valjean

Mesajde alt stupar » 31 Mar 2013, 09:59

fratioare, cand dai capsa laterala tine-l invers si intra la mare arta ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

Mesajde adrian.vintila » 31 Mar 2013, 10:22

Jean Valjean scrie:
adrian.vintila scrie:Cu cel din lidl nu o sa puteti asambla rame.nu cu modelul acesta. o sa vedeti si de ce.

La rame merge de minune , doar ca e putin cam greu sa dai capsa laterala, deoarece sistemul de protectie, care activeaza tragaciul, este destul de lat, astfel incat capsa intra la limita in leatul de sus.

Am ramas uimit ce economie de timp se face utilizand un capsator in locul ciocanului.

La treaba aia cu laterala ma refer dar la mine nu merge deloc.
adrian.vintila

Mesajde Floryn » 31 Mar 2013, 11:49

multumesc
Floryn

Mesajde costi_vic_ro » 31 Mar 2013, 16:20

Jean Valjean scrie:

atentie mare la degetele si la lungimea capsei ca tare doare.face buba rau :)
costi_vic_ro

Mesajde eduardi » 16 Apr 2013, 22:27

Mircea_63 scrie:Au gresit aia pretul... :lol:

La 49.9 este asta....sau ai schimbat etichetele :lol:

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar se pare ca nu stiti cum arata un capsator si un ciocan pneumatic.
Acesta este un Ciocan Pneumatic, adica se pun daltile acelea si se sparge betonul cu el.

Capsatorul de la Lidl este foarte bun am luat si eu, am luat si ciocan pneumatic, la fel si acesta este foarte bun.
Compresor, am de 24 litri si este mai mult decat suficient pentru capsat.
Am si vopsit cu el un tractor si o remorca de tractor, si a mers destul de bine.
Fişiere ataşate
ro_73782_01_b.jpg
Acesta este un Capsator Pneumatic de la Lidl
ro_73790_01_b.jpg
Acesta este Ciocan Pneumatic de la Lidl
ro_73790_01_b.jpg (29.43 KiB) Vizualizat de 9398 ori
eduardi

Mesajde adriann » 17 Apr 2013, 02:21

mi-am luat si eu unu... bate f. bine... cu conditia sa i pui suficient ulei si sa ai peste 7 bari daca bagi capse de 40, daca nu ai presiune suficienta.... nu face reculul complet (limba care bate nu se retrage complet).
La capsele mai mici (25-35) merge pana spre 4-5 bari perfect..., deblocat capsele in el... am patit cam cu 2 sau 3 capse din 1000.
La banii astia se merita.

Intrebare uleiul de mecanisme fine merge la uns? sau trebuie alt ulei?
adriann

Mesajde ovidiu_78 » 19 Apr 2013, 23:15

Mi-am luat anul trecut in iarna un pistol de la bosch gtk 40,capse tot de la ei,bunnn,ieri hai sa il incerc,iau un compresor de 25 litri cu imprumut de la un prieten,incarc magazia cu capse,totul reglat,si incep....si pauza...nu iesea capse,orice am facut nu iesea...il sun pe prietenul meu si ii zic ca poate o fi stricat din fabricatie ca nu vrea sa bata,iar el imi zice adu-l la mine sa vad ce e cu el...in fine...l-am dus...s-a uitat si problema era ca trebuie la compresor reglaj la debitul de aer,adica pe la 4,5-5bari,degeaba scrie si pe pistol ca intre 4-8bar ca la presiune mare nu mergea,iar reglajul se facea din chestia aia unde are si filtrul de ulei si apa????si mi-a zis ca este foarte important acele filtre ca altfel se duce pistolul,ca acel ulei si apa le baga in pistol,ceea ce nu stiam deloc
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
ovidiu_78

Mesajde jenica67 » 20 Apr 2013, 21:53

ovidiu_78, ce meserie ai ??
jenica67

Mesajde ovidiu_78 » 21 Apr 2013, 04:46

Somer :lol: :lol: :lol:
Dc?!
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
ovidiu_78

Mesajde balanescuadrian » 23 Apr 2013, 21:57

mi-am cumparat un compresor si capsator pneumatic...dar mi-am dat seama ca nu stiu care sunt lucrarile de intretinere..... adica ...
1. cum se unge pistolul pneumatic;
2. ce alte lucrari de intretinere se executa :) :mrgreen: .... \

sunt total afon la mecanica ..dar invat repede :mrgreen:
balanescuadrian

Mesajde leaveu15 » 23 Apr 2013, 22:13

balanescuadrian scrie:mi-am cumparat un compresor si capsator pneumatic...dar mi-am dat seama ca nu stiu care sunt lucrarile de intretinere..... adica ...
1. cum se unge pistolul pneumatic;
2. ce alte lucrari de intretinere se executa :) :mrgreen: .... \

sunt total afon la mecanica ..dar invat repede :mrgreen:

intretinerea e usoara, la pistolul de capsat ii pui ulei la stuztul de intrare a aerului si pui intre 1-5 picaturi de ulei special pentru scule pneumatice, la compresor (depinde de ce ai, e cu ulei sau fara) daca e cu ulei te uiti la vizorul de ulei si vezi daca e la nivel, ii faci purjarea o data pe saptamana sau mai des daca lucrezi intensiv, iar la cel fara ulei ii faci purjarea tot o data pe saptamana. sper ca am zis bine. corectati-ma daca am gresit :)
leaveu15

Mesajde aliuta2000 » 23 Apr 2013, 23:04

sau se gasesc pe piata pe sub mana cel mai ieftin si filtre in care adaugi ulei de ungere si nu ai treaba ...mult timp, si daca nu ma insel au reglaj cat ulei sa ajunga in aer, si asa scapi de bataia de cap a ungerii cu cat si cum ..,
unul din recipiente este pentru a colecta apa din aer si in al 2-lea se pune ulei care va ajunge in aerul comprimat pentru a realiza o ungere buna si constanta in functie de reglajul facut .
Fişiere ataşate
ungerecu ulei.jpg
Cam asa ceva .
A.D.
aliuta2000

Mesajde Mircea_63 » 23 Apr 2013, 23:33

Am un element de ungere -nu stiu cum ii zice, dar se monteaza pe furtun, ii pui ulei si asigura ungerea- dar ce ai postat tu, m-ar interesa. Numai ca nu stiu unde gasesc mana aia pe sub care se gaseste asa ceva.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE