Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde jenica67 » 29 Noi 2012, 10:35

Nu este textul complet. La pct b se refera la o remorca fara franare. Pct c face referire la o remorca cu sistem de franare. Si tu ai in talon 1300 kg cu sistem de franare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde florinapi » 29 Noi 2012, 10:57

Pentru teren ar fii bine sa fie putin mai inalta remorca si cu rotile sub ea,nu sunt recomandate cele tip slep.
Am din ambele feluri.Nu am remorca cu roata a cincea,nu am tras,dar ma gandesc ca pot sa apara jocuri in mai multe puncte,prin urmare mai instabila la viteze mari si la franare.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde johnysibiu » 01 Dec 2012, 23:32

Mai fratilor ce ati luat-o razna iarasi de la titlul topicului?

Am luat remorca cu vartej! Sunt foarte multumit de ea.Extrem de stabila pe sosea .

A mers cu ea aproape 3000 de km (granita cu Olanda) cu o masina de 1500 kg pe ea.Uneori am prins si 140 km /h.Nu are ruliu sau tangaj, simti doar ca tragi ceva mai greu.

Pentru nedumerirea voastra legea este simpla : ce trece mai mult de 3500 MMA trebuie B+E or more. Ce va mai pierdeti intre axe...

Apropo, cine te mai opreste azi in trafic nu te mai intreaba de categorie ci de atestat, este clar ca daca n-ai atestat de transport marfa n-ai nici categorie.Singuri care nu au nevoie de atestat sunt doar rulotisti.
Cand lucrurile merg prost si, cineva se bucura, inseamna ca stie pe cine sa dea vina. -Murphy-[list=][/list]
johnysibiu
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Ian 2012, 23:06
Localitate: Sibiu

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde johnysibiu » 08 Dec 2012, 14:18

Ma poate indruma cineva cum sa confectionez niste rafturi culisante pe remorca, eventual sa-mi dati niste indicatii unde gasesc niste imagini?
Cand lucrurile merg prost si, cineva se bucura, inseamna ca stie pe cine sa dea vina. -Murphy-[list=][/list]
johnysibiu
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Ian 2012, 23:06
Localitate: Sibiu

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde kamy » 03 Feb 2013, 21:02

Joni tata iti trebuie latime de minim 2,2 m,altfel nu functioneste.pe platforma tractabila cu jep iar e pre mare greutatea!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde samuel » 10 Apr 2013, 17:14

pab scrie:Salutare.
Din ce a postat Cristi Ionita, pct 2 si 3 de la cat B se bat cap in cap in legislatie.
Mai concret, eu am un logan mcv diesel care are voie sa traga conform cartii 1300 kg mtma.
Unii zic (chiar si politistii sunt impartiti in 2 tabere) ca as avea voie pt ca ma incadrez la pct 3 din cat b, altii ca nu pt ca incalc pct 2 din cat b.
Adica e f interpretabil, functie de cine te asteapta in mijlocul drumului.
Din experienta dvs, ati intalnit astfel de cazuri?


Se pare ca s-a lămurit aceasta în noul cod rutier, intrat în vigoare din 19 ianuarie 2013:

(Anexa nr. 1)

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Art.24.1.
(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.
samuel
 
Mesaje: 9
Membru din: 09 Mar 2011, 15:35
Localitate: Oradea

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde ionel07196555 » 10 Apr 2013, 21:58

Stiti careva unde se poate face acel curs ?
EU am fost la ARR SA VAD DACA LA EI SE FACE SI NU STIU NIMIC.
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde gabi bee » 13 Ian 2015, 16:53

am gasit sa iau o remorca cu 2 axe , lunga de 4m, cu MMA de 2 tone si cu suspensie pe bara de torsiune ! intreb si eu pt ca nu ma pricep la chestia asta, suspensia pe bara de torsiune, in cazul remorcii respective cu care voi cara stupii, este mai buna sau mai putin buna ca alte tipuri de suspensie si de ce ? toate cele bune ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde nae » 13 Ian 2015, 19:48

Nici eu nu ma pricep dar ''bara de torsiune'' e mai rigida , merge brici la incarcare maxima .
Duce lin 40 stupi dar incarcata cu 10 ii face praf .
Invers cea pe arcuri , duce lin greutatea mica dar daca pui pe ea pana la tampoane e ucigator de rigida .
Asa vad eu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde janese » 13 Ian 2015, 20:13

bara de torsiune...folosita ca amortizare la automobile...este mai silentioasa decat amortizarea cu foi lamelare de arc si mai putin silentioasa decat amortizarea cu perne de aer.,,,fata de pachetul cu foi de arcuri, amortizarea cu arc de torsiune este mai compacta...daca la arcuri lamelare, distanta de la osie la sasiul remorcii este egala cu sageata pachetului arcului,plus grosimea pqchetului de arcuri(ca pachetul se pune peste osie plus distanta de la roata la sasiu,la bara de torsiune dispare sageata pachetului de foi de arc.....osia la pachet de arcuri este supusa la incovoiere,greutatea sasiului apasa pe osie in doua puncte,intre roti,la incovoiere este supus si pachetul de arcuri...asta duce la piese mari ca gabarit,si de greutate mare(pachete de arcuri,suporti,diametrul osiei).
baiul la bara de torsiune - calitatea materialului barei......in timp roata se apropie si freaca de sasiul masinii la incarcaturi din ce in ce mai mici .
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde gabi bee » 14 Ian 2015, 20:54

Va multumesc de pareri !mai studiez niste variante si poate iau ceva bun ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Remorca "cinci roti" sau "tandem"

Mesajde cosmin iepure » 18 Ian 2015, 17:59

Un sprinter 413 incarcat cu 40 stupi verticali mai poate tracta si o remorca tip roata a 5-a incarcata si ea la randul ei cu 50 familii de albine.
cosmin iepure
 
Mesaje: 38
Membru din: 07 Aug 2013, 20:58

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori