Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: compresor

Mesajde cavaleriu » 01 Noi 2012, 20:51

sall. ori ce motor vei lua nu lua chinez am patito anul asta cu unu lam mancat fript
lam re bobinat dar nu mei merge cum mergea da un ban dar pe ceva bun ca tot ramai fara ei fara bani nu fara scula :lol: :lol:
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita

Re: compresor

Mesajde CATALIN » 02 Noi 2012, 22:14

cavaleriu....de obicei imi place sa am cele mai tari scule si candma apuc de ceva vreau sa iasa bine asa ca fara chinezari
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: compresor

Mesajde papalet eusebiu » 07 Iul 2016, 13:49

Buna ziua, Am un compresor cu un piston , in timpul functionari creste presiunea in baia de ulei si arunca busonul afara. Nu stiu care este cauza ,am verificat supapa de sens ,lucreaza, dar tot asa face . Presiune in rezervor face . daca stie cineva ce ar putea sa faca asta, as fi recunoscator sa-mi spuna
papalet eusebiu
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iul 2016, 13:40

Re: compresor

Mesajde cucubau » 07 Iul 2016, 16:58

Posibil :
- lipsa ulei baie ungre ,
- segmenti uzati.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: compresor

Mesajde Danielu » 20 Sep 2016, 18:03

Ce parere aveti despre compresorul asta?
http://www.emag.ro/compresor-aer-pe-ule ... D146LYBBM/

Ma intereseaza pt vopsit stupii, rame etc.
Pretul este corect?
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: compresor

Mesajde cristi_vidican » 20 Sep 2016, 18:43

Danielu scrie:Ce parere aveti despre compresorul asta?
http://www.emag.ro/compresor-aer-pe-ule ... D146LYBBM/

Ma intereseaza pt vopsit stupii, rame etc.
Pretul este corect?


Are livrare gratuită! :lol:

Ar trebui să fie ok la vopsit. Eu am unul tot de einhell făcut, de 24l și un prieten a fost mulțumit la cum a putut vopsi cu el.
Pentru acest produs, prețul afișat de emag e cel mai bun.

Pentru bătut rame, nu-ți trebuie mai mare de 24 l.
La vopsit te ajută.
Ține cont și de cât debit bagă/min.
Și de puterea motorului.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: compresor

Mesajde petru71 » 20 Sep 2016, 18:51

Decat asta la care te gandesti tu:

http://www.emag.ro/compresor-aer-pe-ule ... D146LYBBM/

mai bine asta (50 lei diferenta):

http://www.emag.ro/compresor-cu-piston- ... AR-174eyz3

Am un Fini de 12 ani, (adica asta: http://www.emag.ro/compresor-cu-piston- ... AR-0rdx08f).

Exceptand schimbul de ulei, nu i-am facut altceva nimic...

Oricare l-ai alege, sa ai noroc de el !
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: compresor

Mesajde RazvanTi » 21 Sep 2016, 08:58

pentru vopsit iti trebuie butelie de minim 120 litri si debit la compresor de minim 240 litri/min.
ce e sub, astepti dupa el.
ce e la fel, ai grija sa fie ceva de calitate ca la vopsit motorul nu se mai opreste ( un pistol bun consuma aer in draci)
ce e peste este un plus (nu neaparat necesar).
eu de exemplu de mai bine de 10 ani "conduc" un Max Extra cu butelie de 180 litri, cu debit de 240 L/min. si cand vopsesc abia tine pasul (scade presiunea de la 7,5 bari la 5,5-6 si motorul baga non-stop pana ma opresc eu).
la capsator e alta poveste. poti capsa si cu presiunea dintr-o roata de masina. ;)
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: compresor

Mesajde cucubau » 21 Sep 2016, 09:13

In privinta pistoalelor de vopsit exista o gama foarte mare si exista mari diferente in cea ce priveste consumul de aer .
Atentie la cumparare , alegeti un pistol la care consumul de aer sa corespunda compresorului pe care il detineti.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: compresor

Mesajde stefanmadalin » 23 Sep 2016, 11:28

Danielu scrie:Ce parere aveti despre compresorul asta?
http://www.emag.ro/compresor-aer-pe-ule ... D146LYBBM/
Ma intereseaza pt vopsit stupii, rame etc.
Pretul este corect?

Il am eu de un an, merge bine. Am vopsit cu el stupi si am ajuns la concluzia ca stratul este prea subtire, chiar si in mai multe aplicari, asa ca de acum inainte le dau o mana cu pensula si 2-3 cu pistolul pentru finisare.
Pistol am un lvlp(low volume low presure)
http://pistol-pentru-vopsit.compari.ro/ ... p88715311/
Merge super, nici nu sughite comoresorul la functionare continua, jet uniform, am vopsit chiar si portiera la masina, a iesit ca din fabrica.


cristi_vidican scrie:Pentru bătut rame, nu-ți trebuie mai mare de 24 l.
.

Din ce am vazut, un capsator mic merge cu 6-7 atm, sa fie oare de ajuns o butelie de 24 cu presiune 8 atm? Poate fi la limita. Daca ai sistem de faci multe rame la o sarja, nu te tine.

petru71 scrie:Decat asta la care te gandesti tu:
mai bine asta (50 lei diferenta):

http://www.emag.ro/compresor-cu-piston- ... AR-174eyz3

Nu are 10 atm presiunea maxima, debitul de aer este la jumatate fara de einhell, nu se compara, nu merita sa renunti la astea pt 50 lei.....


petru71 scrie:Am un Fini de 12 ani, (adica asta: http://www.emag.ro/compresor-cu-piston- ... AR-0rdx08f).
Pitar

Pai asta e triplu la pret, se compara?

RazvanTi scrie:pentru vopsit iti trebuie butelie de minim 120 litri si debit la compresor de minim 240 litri/min.
ce e sub, astepti dupa el.
ce e la fel, ai grija sa fie ceva de calitate ca la vopsit motorul nu se mai opreste ( un pistol bun consuma aer in draci)
ce e peste este un plus (nu neaparat necesar).
eu de exemplu de mai bine de 10 ani "conduc" un Max Extra cu butelie de 180 litri, cu debit de 240 L/min. si cand vopsesc abia tine pasul (scade presiunea de la 7,5 bari la 5,5-6 si motorul baga non-stop pana ma opresc eu).
la capsator e alta poveste. poti capsa si cu presiunea dintr-o roata de masina. ;)


Cum am zis, vopsesc bine mersi cu un lvlp, si cred eu ca ar merge si un hvhp(high volume high presure).
Si ce daca merge continuu?Daca presiunea e ok?
E vezi de ce e important debitul de aer, degeaba ai butelie mare daca ai debit mic, einhell-ul asta de-l am si eu baga 270 l/minut (presiune 0).

Are un surubel de reglaj, l-am facut sa bage 11 atm, duduie. Am testat de curand si un pistol de sablat(suge aer ca dracu), la 7 atm sableaza super pentru nevoile mele. Nu l-am testat in functionare continua.
Cred ca am scris mai multe si pe pagina personala despre compresor.
Tot de la emag luat si el meu.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: compresor

Mesajde stefanmadalin » 23 Sep 2016, 13:58

stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: compresor

Mesajde cantemir » 23 Sep 2016, 16:05

stefanmadalin scrie:Si ce daca merge continuu?Daca presiunea e ok?

Se va arde motorul! Se uzeaza mecanic, ii scazi durata de viata, consumi energie, incalzesti atmosfera geaba etc.
... einhell-ul asta de-l am si eu baga 270 l/minut (presiune 0).

Aspiratorul de praf al nevestei mele baga cativa metri cubi pe minut, la presiune zero! Dar nu-i compresor. Conteaza debitul de aer comprimat la presiune maxima, nu adierile la zero barr!
Are un surubel de reglaj, l-am facut sa bage 11 atm, duduie.

Nu trebuia sa umbli acolo. Acu duduie, mai tarziu bubuie. Aerul comprimat contine multa umiditate si mult oxigen si butelia se corodeaza rapid in timp. Manometrul din dotare nu e de precizie, e de jucarie (orientativ). Vezi ca are si o supapa de siguranta cu un surubel. Daca fasaie p-acolo, strange-l si p-ala! Barem stii o treaba! :evil:

P.S. Surubelul ala, de-ai umblat deja la el, nu era sigilat cu ceva vopsea rosie?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: compresor

Mesajde petru71 » 23 Sep 2016, 17:14

Cantemire, io am vrut sa mai zic cate ceva, dar ai fost mai sprinten... :mrgreen:
Te salut !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: compresor

Mesajde stefanmadalin » 23 Sep 2016, 19:57

,
cantemir scrie:Se va arde motorul! Se uzeaza mecanic, ii scazi durata de viata, consumi energie, incalzesti atmosfera geaba etc.

Serios? Pai nu de asta e facut? Sa se uzeze? Ca doar n-o tine la nesfarsit.
Pai ce mi-e ca bag 1000l in 20 secunde sau in 120. Consumul total nu difera cu mult. Consumul e direct proportional cu puterea motorului.
Sa ne luam Bugatti cu toti, poate asa salvam planeta.

cantemir scrie:Aspiratorul de praf al nevestei mele baga cativa metri cubi pe minut, la presiune zero! Dar nu-i compresor. Conteaza debitul de aer comprimat la presiune maxima, nu adierile la zero barr!

Iarasi, debitul e invers proportional cu presiunea, cu cat creste presiunea in butelie cu atat debitul pompat de compresor in butelie va fi mai mic. La 8 atmosfere am impresia ca pompeaza 100 si ceva de l/minut. Ce vreau sa spun este ca are rezerva de putere, si ca pentru toate compresoarele se pune in specificatii debitul la 0 atm(marketing).


cantemir scrie: Are un surubel de reglaj, l-am facut sa bage 11 atm, duduie.
Nu trebuia sa umbli acolo. Acu duduie, mai tarziu bubuie. Aerul comprimat contine multa umiditate si mult oxigen si butelia se corodeaza rapid in timp. Manometrul din dotare nu e de precizie, e de jucarie (orientativ). Vezi ca are si o supapa de siguranta cu un surubel. Daca fasaie p-acolo, strange-l si p-ala! Barem stii o treaba! :evil:



La supapa de suprapresiune nu am umblat. Cat conteaza daca il utilizez la 11 atm sau 10 in corodarea buteliei? Si parca la butelie e garantie pe viata sau ceva de genul...dar nu mai conteaza.


Nu tin la garantie, cat dau pe drum, cat imi ocupa cutia spatiu, renunt, asta e, am riscat.
De obicei unde e cu rosu nu ma bag :lol: .
Ultima oară modificat de stefanmadalin pe 23 Sep 2016, 20:13, modificat de 2 ori în total.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: compresor

Mesajde stefanmadalin » 23 Sep 2016, 20:04

cantemir, ce compresor ai?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: compresor

Mesajde Danielu » 26 Sep 2016, 16:02

Multumesc pentru sfaturi, inca prospectez piata :)
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori