Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tabla pentru capace

Mesajde gabi bee » 05 Dec 2012, 21:56

Am decis sa fac toate capacele stupilor doar din tabla care sa intre telescopic peste podisor , deci doar tabla ca o tava astfel incat capacul sa nu mai iasa in afara stupului ! am insa ceva nelamuriri despre modul de realizare a capacului din tabla , mai precis , care este cea mai buna solutie pt a realiza imbinarea la colturi pt ca este varianta cu plierea exacta, fara insa ca dupa aceea sa se ''evazeze'' tabla ,si mai este varianta cu decuparea la fix si cositorirea la colt pe inaltimea capacului ! astept cateva sfaturi de la cei care au realizat astfel de capace , referitor la cele 2 metode ! nici la grosimea tablei nu sunt decis -035 ,04 sau 05mm ? toate cele bune ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Tabla pentru capace

Mesajde BUNKA » 06 Dec 2012, 10:28

gabi bee scrie:Am decis sa fac toate capacele stupilor doar din tabla care sa intre telescopic peste podisor , deci doar tabla ca o tava astfel incat capacul sa nu mai iasa in afara stupului ! am insa ceva nelamuriri despre modul de realizare a capacului din tabla , mai precis , care este cea mai buna solutie pt a realiza imbinarea la colturi pt ca este varianta cu plierea exacta, fara insa ca dupa aceea sa se ''evazeze'' tabla ,si mai este varianta cu decuparea la fix si cositorirea la colt pe inaltimea capacului ! astept cateva sfaturi de la cei care au realizat astfel de capace , referitor la cele 2 metode ! nici la grosimea tablei nu sunt decis -035 ,04 sau 05mm ? toate cele bune ! :P


Pe mine ma bate gandul sa le fac in stil american numai din lemn.. :lol: , fiecare cu pasarica lui!! :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Tabla pentru capace

Mesajde Razvan » 06 Dec 2012, 10:59

Dl GhitaCusman,
Daca aveti vre-o schita de abkant sau ce sistem folositi de indoit tabla pt. capace poate o puneti pe acili-sa pe undeva sa ne infruptam si noi.
Eu am mai cerut aja ceva, Dl Pupe ar avea ceva de genu facut.....dar :roll:
Cred ca pana la urma merge si din doua platbande suparpuse sau tabala de 4 mm cu distantiere din tabla de 1 mm.
Omnia mea mecum porto
Razvan
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Feb 2011, 16:04
Localitate: Constanta

Re: Tabla pentru capace

Mesajde BUNKA » 06 Dec 2012, 11:44

Uite aici capace http://www.bees-and-beekeeping.com/buil ... -hive.html daca face si o gaura de hranire, e perfect.
Nu se curbeaza ca e facut din sipca imbinata. Imersat in ceva ulei de in incins sau in parafina e super ok.
Merge bine vara si iarna se pot hrani la gaura, insa trebuie ceva invelitoare cu izolatie peste lemnul asta...sau iernati in interior.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Tabla pentru capace

Mesajde jexy » 06 Dec 2012, 14:15

ghitacusman scrie:trebuie o matrita cu dimensiunile catului (presupun ca dimensiunile stupului sat aceleas de sus pana jos,podisor ,cat ,fund ,...) Tabla trebuie sa fie mai mare decat matrita cu inaltimea capacului plus 1 cm. Cu cat tabla est mai subtire cu atat capacul este mai usor ,iar rezitenta va avea prin unghiurile capatate prin indoire .Se pot face colturile fara taieturi ,dar mai usor tai la fiecare colt pe diagonale pina la matrita .La doua laturi indoi cm care e plus dupa care pliezi toate laturile pe matrita . Mai e nevoie si de un patent pe care se pot suda doua platbande ca sa poti indoi portea de 1 cm .La fiecare colt laterala indoita prima data se trece peste cealalta . Zilele astea o sa fac si ceva poze ca sa ma fac inteles mai bine.

astept cu nerabdare pozele.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Tabla pentru capace

Mesajde proapis13 » 06 Dec 2012, 15:27

Ce cauti tu mi-a facut maistrul mie
Daca te ajuta la inspiratie modelul meu de capace din tabla ai foto mai jos
Vin cu totul peste podisor si inca 1cm peste cuib
La unii am podisorul mai inalt si nu cad bine deoarece dupa pastoral
s-au cam amestecat capacele de tabla si le-am pus cum s-a nimerit
salve :D
Fişiere ataşate
Fotografie-0131 (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tabla pentru capace

Mesajde jexy » 06 Dec 2012, 15:42

ghitacusman scrie:
jexy scrie:.

astept cu nerabdare pozele.

salut jexy ! Daca te grabesti sunama si le poti primi pe telefon . ;)[/quote]
nu ma grabesc, cand poti sa le pui tu pune-le, cand am drum pe la ticleni iti dau un telefon :D
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Tabla pentru capace

Mesajde jexy » 06 Dec 2012, 17:05

ghitacusman scrie:
jexy scrie:nu ma grabesc, cand poti sa le pui tu pune-le, cand am drum pe la ticleni iti dau un telefon :D

te-am crezut ! :lol: .

serios vorbesc, vin la strand la ticleni in fiecare vara :)
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Tabla pentru capace

Mesajde gabi bee » 06 Dec 2012, 17:55

proapis13 scrie:Ce cauti tu mi-a facut maistrul mie
Daca te ajuta la inspiratie modelul meu de capace din tabla ai foto mai jos
Vin cu totul peste podisor si inca 1cm peste cuib
La unii am podisorul mai inalt si nu cad bine deoarece dupa pastoral
s-au cam amestecat capacele de tabla si le-am pus cum s-a nimerit
salve :D


Este suficient sa treaca tabla in jos de podisor doar 1 cm ? la ce podisor am eu imi trece tabla in jos pe corpul stupului cam 3 cm si tot m-i se pare cam putin ! ai si vreo poza mai de amanunt cu capacele ! toate cele bune ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Tabla pentru capace

Mesajde gabi bee » 06 Dec 2012, 18:02

Am gasit niste poze pe net cu astfel de capace de tabla dar am impresia ca cele mai bune rezultate le obtin daca le tai si le cositoresc la colturi , eventual cu tabla de 04 !
Fişiere ataşate
16577849724bc5849c6dcc7 (Copy).jpg
mexicani2 (Copy).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Tabla pentru capace

Mesajde proapis13 » 06 Dec 2012, 18:26

Tabla e impachetata la fel ca si la tine in poza 2 si are un nit de prindere
Nu am facut foto ca nu am avut timp
Poate maine daca nu uit cind ma duc la tara
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 23 vizitatori