Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rafturi culisante

Mesajde johnysibiu » 12 Dec 2012, 00:12

Aveti idee cum sa fac niste rafturi culisante pe remorca(nu pavilion)?

Vreau sa pun stupii pe patru randuri, stupii din mijloc vreau sa-i culisez in exterior pe niste capre de metal.
Cand lucrurile merg prost si, cineva se bucura, inseamna ca stie pe cine sa dea vina. -Murphy-[list=][/list]
johnysibiu
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Ian 2012, 23:06
Localitate: Sibiu

Re: Rafturi culisante

Mesajde soricul » 12 Dec 2012, 00:26

soricul
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Aug 2011, 23:25
Localitate: Resita

Re: Rafturi culisante

Mesajde un OM » 12 Dec 2012, 00:52

Tine cont si de argumentarea d-lui Janese privind manevrabilitatea rafturilor, atunci cand sunt incarcate din topicul despre "PALETIZARE...").
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Rafturi culisante

Mesajde mirel » 18 Dec 2012, 14:35

si eu am de gand sa fac acelasi lucru, insa mi s a parut mai simpla metoda ca stupii sa stea fixati pe niste profile,un dreptunghi din cornier sau rectangulara sau...... , care sa aiba atasate roti gen carucioarele din supermarket uri....aceste roti vor culisa pe un profil ''U'' atat in remorca(container) cat si pe ''capre''....nu stiu daca ai inteles exact cum zic dar mie mi s a parut mai usor atat de relizat (acasa) cat si de manevrat met asta cu roti
32 de stupi , 4 randuri cate 8 , randul 1 si randul 3 sau 2 cu 4 (culisante) impartite in 2 , 4 intr o parte 4 in cealalta,cam asa ceva, urdinisele la 2 randuri pe o parte la 2 pe cealalta
[_][_][_][_]............................[_][_][_][_]
.............. [_][_][_][_][_][_][_][_]
[_][_][_][_]............................[_][_][_][_]
.............. [_][_][_][_][_][_][_][_]

...o sa revin cu poze mai in primavara cand termin treaba
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Rafturi culisante

Mesajde johnysibiu » 19 Dec 2012, 23:41

Supertare ideea , te rog sa o dezvolti!
Cand lucrurile merg prost si, cineva se bucura, inseamna ca stie pe cine sa dea vina. -Murphy-[list=][/list]
johnysibiu
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Ian 2012, 23:06
Localitate: Sibiu

Re: Rafturi culisante

Mesajde johnysibiu » 30 Ian 2013, 00:08

Am prins ideea din clipul trimis de @soricul.Este interesanta...Necesita multa precizie in executie, poate si costisitoare, nu am idee cat costa rolele (dar stiu ca au preturi) insa , este foarte eleganta.
Nu cred ca este necesar sa faci o naveta pentru fiecare lada,poate o naveta la patru-cinci stupi,Sunt curios de unde se pot face rost de profilele in forma de "u" cu margini rasfrante.
Cand lucrurile merg prost si, cineva se bucura, inseamna ca stie pe cine sa dea vina. -Murphy-[list=][/list]
johnysibiu
 
Mesaje: 44
Membru din: 16 Ian 2012, 23:06
Localitate: Sibiu

Re: Rafturi culisante

Mesajde vasile036 » 31 Ian 2013, 16:56

Eu astept sa vina primavara poate ne arata Mirel niste poze si ne spune cum a facut acele rafturi sa culiseze.
vasile036
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Feb 2011, 18:33
Localitate: Cerna, Tulcea

Re: Rafturi culisante

Mesajde mirel » 01 Feb 2013, 14:12

nu am zis pt fiecare stup, cate 2 , 4 sau chiar 8 dar mi se pare ca devin greu de manevrat
cu toate ca sunt pe roti si necesita doar miscarea fata / spate
rabdare ... nu vrea sudorul sa mi lucreze, ii ingheata mainile pe fier :lol:
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Rafturi culisante

Mesajde delorin I » 01 Feb 2013, 14:32

Sa puneti niste detalii cu dimensiuni va rog! Ma gandesc sa fac un astfel de pavilion sau poate doua pentru a duce niste stupi - cand voi avea intr-o gradina intr-o zona mai prost famata! :) Adica facuti pentru stationar - dar cu aspect de casa de bani:))
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Rafturi culisante

Mesajde mirel » 01 Feb 2013, 14:50

o sa pun cand o sa fie gata, pana atunci inca gandesc cum sa le fac sa fie practice, si de fiecare data cand ma apuc de calcule mai modific cate ceva :D
la ce ma gandesc eu, nu sunt pavilioane, nu mi place ideea de a lucra in stupii suprapusi,practic vor fi niste platforme menite sa ma scuteasca de incarcat si descarcat , facute cu cost cat mai redus (am foarte multe tevi)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori