Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: centrifuga

Mesajde manu » 04 Feb 2018, 20:04

Nu e scumpa unde intra rama mare intra si mica probeaz o cu rame goale cladite
important e sa nu bata sa fie echilibrata si partea de jos a ramei sa aiba cel putin 10 -12 cm pina la ax
manu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Apr 2011, 23:41

Re: centrifuga

Mesajde c.maric » 28 Feb 2018, 20:42

Buna seara,o intrebare pentru cei care au probat asa ceva.Pentru o stupina de cca 100 familii,70 buc. dadant 10 rame cat1/2 si 30 buc. ME 10 rame care din cele doua centrifugi ati alege?Eu am folosit pana acum tangentiala 4 rame si ma nemultueste faptul ca imi rupe ramele.Extractia o fac pe camp momentan dar pe viitor o voi face la ferma.Multumesc anticipat pentru sfaturi !

http://www.apis-blaj.ro/produse/echipam ... 00700.html
http://www.apis-blaj.ro/produse/centrif ... k00mr.html
Pe cea reversibila am ales-o de 800cm, 4 rame in detrimentul celei de 1000cm 6 rame, fiind mai usor de introdus pe o usa mai ingusta.La radiala am inteles ca nu e bine sa ii micsorez diametrul sub 1000cm.
c.maric
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Feb 2018, 18:26
Localitate: Bacau

Re: centrifuga

Mesajde Balian » 28 Feb 2018, 20:56

Vă rupe ramele dacă cumva umerii (hofman) ramelor nu are locaș și rama nu se sprijină pe suprafața fagurelui ci pe umeri. Simplul fapt că schimbați sistemul centrifugii de la tangențial la reversibil nu rezolvă problema. La radială alegeți modelul la care are distanța de la axul centrifugii până la lețul ramei mai mare de 200mm , altfel nu va stoarce bine mierea din partea inferioară a ramei.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: centrifuga

Mesajde c.maric » 28 Feb 2018, 21:22

sa inteleg ca o centrifuga radiala buna este de minim 1200 in diametru pentru rame de 1/1 ?
c.maric
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Feb 2018, 18:26
Localitate: Bacau

Re: centrifuga

Mesajde Balian » 28 Feb 2018, 21:37

Părerea mea. Eu mi-am făcut rotor radial de 1/2 Dadant bazat pe acest considerent și funcționează. Dacă vă imaginați că apropiați lețul superior de ax, numai dacă măriți turația veți avea forță centrifugală suficientă să scoată mierea groasă și rece (primăvară să zicem) din celulele inferioare din fagure. Cu mărirea vitezei veți putea avea probleme la periferie. Altfel pentru 1/1 radiala nu este chiar ideală.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: centrifuga

Mesajde mausica » 28 Feb 2018, 22:23

c.maric scrie:sa inteleg ca o centrifuga radiala buna este de minim 1200 in diametru pentru rame de 1/1 ?

Pt rame de 1/2 sau 3/4 merge extraordinar radial fara doar si poate.
Pt 1/1 radialul e mai nasol. Iti trebuie centrifuga cu diametru peste 1m ca sa nu rupa in draci fagurii. Pt 1/1 tangntialul sau casetata e sfanta.
Eu am luat radiala de 42rame(insa storc doar rame de 1/2)cu diametru de 900. Am optat pt lyson full automata
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: centrifuga

Mesajde cristi_vidican » 28 Feb 2018, 22:26

Pt radial 1/1, exista centrifuga universala de la apitotal
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: centrifuga

Mesajde mausica » 28 Feb 2018, 22:31

cristi_vidican scrie:Pt radial 1/1, exista centrifuga universala de la apitotal

Tu vrei sa il falimentezi ??
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: centrifuga

Mesajde Balian » 28 Feb 2018, 22:34

Pentru stoarcerea cu centrifugă radială mierea în fagure trebuie să fie caldă. Ori dacă se stoarce acasă la drum se răcește. (mai mult primăvara, dar și vara dacă nu-i căldură mare) Sunt situații când și în timpul rece trebuie stors. Cu izgonitoare merge și așa. În această situație sau se încălzesc ramele înainte de stoarcere sau se folosește reversibila, care nu-i așa de productivă ca radiala.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: centrifuga

Mesajde c.maric » 01 Mar 2018, 13:12

Adevarul este ca 1/1 storc rar,mai mult toamna cand reformez ramele, la deblocat cuibul si atunci as putea folosi tangentiala pe care o am acum.Am in plan pe viitor sa renunt la dadant si sa merg pe ME sau MER.
Stupii ME sunt deja la a doua iarna si sunt multumit de ei, la iernare nu am palpitatii ca la Dadant,dezvoltare in primavara buna .MER nu am avut ,dar am auzit de bine.
Stie cineva cat este centrifuga de la Apitotal ?
Eu am o teama de radiala pentru ca am auzit pe multi care se plangeau ca nu scoate mierea complet din rame,acum insa nu stiu daca mierea era calda/rece sau daca centrifuga avea diametrul potrivit pentru rame.
O centrifuga cu foarte multe rame trebuie combinata totusi cu o masina de descapacit , pentru ca altfel productivitatea scade .
Este cineva care a folosit cele doua centrifugi sau le-a vazut la treaba sa imi spuna ceva impresii ?
c.maric
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Feb 2018, 18:26
Localitate: Bacau

Re: centrifuga

Mesajde cristi_vidican » 01 Mar 2018, 13:24

Eu an un 20 r 1/2.
Diametru de 63 cm.
Eu sunt mulțumit de cum scoate.
e adevărat că nu scoate ca o tangențială, poate mai puțin cu 5 %, dar nu mai mult.
Când e cald, la FS de exemplu, nu se simte.
Am scos și la rapiță și a ieșit bine.

Cel mai bine iese dacă iei ramele cu o zi înainte și le bagi într-o cameră caldă.
Dacă tot vrei să investești, ia un radial pe 40 r 1/2.
Din ce știu, la acestea poți să pui și grătare pentru extragerea tangențială.

Centrifuga apitotal e scumpă, dar uneori o poți găsi la anunțuri la preț mult mai redus.
Vezi ce au și cei de la Konigin. eu de la ei am luat și-s foarte bune.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: centrifuga

Mesajde Balian » 01 Mar 2018, 13:59

Eu am o centrifugă veche la care făcut 3 rotoare. Primăvara la rapiță când extracția este mai dificilă folosesc rotor reversibil de 8x1/2D. Vara în căldură rotor radial 20x1/2D. Pentru Dadant 1/1 folosesc 4x1/1D rotor tangențial. Acesta mai pot folosi și pentru 8x1/2D. Era stoarcere la care am început cu radială n-a mers și am schimbat în 5 minute cu reversibilă.
-----------------
Mai înainte am vorbit cu patronul lui Königin de posibilitatea fabricării a mai multe rotoare. Orice se poate dar numai după septembrie iau comenzi speciale. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: centrifuga

Mesajde calin bondaru » 02 Mar 2018, 12:21

Stie cineva un producator roman care face cos pentru centrifuga radiala?
Am o centrifuga de 6 rame reversibila-automata dar nu face fata(nu scot mai mult de 600 kg pe zi, cu 6 rame)
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: centrifuga

Mesajde Balian » 02 Mar 2018, 13:23

calin bondaru scrie:Stie cineva un producator roman care face cos pentru centrifuga radiala?
Am o centrifuga de 6 rame reversibila-automata dar nu face fata(nu scot mai mult de 600 kg pe zi, cu 6 rame)


Orice mecanic care are aparatură de sudat inox. Făcut o fotografie de pe un rotor radial și pus indigo. :lol:
Rotorul radial este cel mai simplu rotor. Pe bune. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: centrifuga

Mesajde peterneamt » 03 Mar 2018, 21:53

folosiți traducerea automată din setări, alegând subtitrarea în limba Română !

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: centrifuga

Mesajde c.maric » 04 Mar 2018, 00:13

Nu este o idee rea cu doua tipuri de cosuri la centrifuga...Multumesc tuturor pentru sfaturi si un an apicol cat mai bun va urez !!!!
c.maric
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Feb 2018, 18:26
Localitate: Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori